Notowania

lts
15.10.2014 15:15

Skarb Państwa kupi akcje Grupy Lotos za 530 mln złotych

Jak poinformował resort skarbu, pieniądze pozyskane dzięki objęciu papierów nowej emisji mają trafić na budowę instalacji związanej z przerobem ropy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Minister skarbu podpisał z Grupą Lotos umowę ws. udzielenia wsparcia do 530 mln zł, które nie jest pomocą publiczną - podał w dziś resort skarbu. Pieniądze mają trafić na budowę instalacji związanej z przerobem ropy, co ma zwiększyć efektywność grupy.

_ - To projekt, który umożliwi Grupie Lotos sfinansowanie jednej z kluczowych inwestycji, a jednocześnie przełoży się na efektywniejsze wykorzystanie surowców energetycznych _ - podkreślił cytowany w komunikacie wiceminister skarbu Rafał Baniak.

Jak poinformował resort skarbu, pieniądze pozyskane dzięki objęciu akcji nowej emisji przez Skarb Państwa mają trafić na budowę instalacji opóźnionego koksowania oraz instalacji towarzyszących. _ Dzięki tej inwestycji wzrośnie efektywność działalności rafineryjnej prowadzonej w ramach Grupy Lotos poprzez pogłębienie stopnia przerobu ropy naftowej _ - zaznaczyło MSP.

Baniak wskazał, że projekt przygotowany przez Grupę Lotos zakłada osiągnięcie wymiernych korzyści ekonomicznych i wpisuje się w realizację strategii bezpieczeństwa energetycznego państwa.

_ Obejmując akcje nowej emisji minister skarbu zachowa się jak prywatny inwestor, o czym świadczy nie tylko test prywatnego inwestora, który wykazał że inwestycja Lotosu jest rentowna, ale także fakt, że projekt poparła zdecydowana większość pozostałych akcjonariuszy Grupy LOTOS _ - podkreślił wiceminister skarbu.

Resort przypomniał, że minister skarbu ma możliwość dokapitalizowania spółek ze środków zgromadzonych w Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców, który jest zasilany wpływami z prywatyzacji. _ Każdorazowo przedsiębiorca występujący o wsparcie składa w MSP wniosek wraz z biznesplanem i testem prywatnego inwestora _ - dodano.

Udział skarbu państwa w Grupie Lotos wynosi ponad 53 procent.

Tagi: lts, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz