Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Słabnie popyt inwestycyjny na złoto

0
Podziel się:
Słabnie popyt inwestycyjny na złoto

Warszawa, 09.11.2017 (ISBnews/ Superfund TFI) - W bieżącym tygodniu sytuacja na rynku złota przemawia na korzyść strony popytowej. Jego ceny przekraczają już poziom 1280 USD za uncję. W poprzednim tygodniu cena tego metalu szlachetnego odbiła się w górę od ważnych poziomów technicznego wsparcia, które już kilka razy powstrzymały stronę podażową w ciągu ostatnich miesięcy tego roku od dalszych przecen.

Wzrosty notowań złota są jednak delikatne, ponieważ trudno tu mówić o jakimś istotnym wsparciu ich przez sytuację na rynkach walutowych. Z jednej strony, zwyżka notowań dolara amerykańskiego wyhamowała w ostatnich dniach, więc ten czynnik przestał wywierać negatywną presję na ceny złota; ale z drugiej strony wartość USD nie spada, więc strona popytowa na rynku złota również nie jest istotnie wspierana.

Również rynkowe fundamenty nie sprzyjają bykom na rynku złota, szczególnie po opublikowaniu raportu World Gold Council (WGC), przedstawiającego słabnący popyt na ten kruszec w III kwartale bieżącego roku. Według szacunków WGC, całkowity globalny popyt na złoto wyniósł 915 ton w poprzednim kwartale, co oznacza spadek o 9% rok do roku. To również najgorszy wynik od trzeciego kwartału 2009 r.

W opinii tej instytucji, popyt na złoto w całym bieżącym roku będzie słaby w stosunku do poprzednich lat. Wyliczenia WGC zakładają, że w 2017 r. całkowity globalny popyt na kruszec wyniesie około 3900-4000 ton, czyli będzie wyraźnie niższy niż w poprzednim roku, kiedy to wyniósł on 4347 ton. Ostatni raz popyt na złoto w skali roku był niższy niż 4000 ton w 2009 r.

Rozkładając popyt na złoto na części pierwsze widać, że jego spadek wynika przede wszystkim ze znaczącego obniżenia się popytu inwestycyjnego w porównaniu do II kwartału, zarówno w formie monet i sztabek, jak i w formie funduszy ETF. W przypadku tych ostatnich różnica była wyraźna: popyt na ETFy oparte o złoto w III kw. 2017 r. wyniósł zaledwie niecałe 19 ton, podczas gdy w II kwartale wynosił prawie 65 ton, a w III kw. 2016 roku ponad 144 tony.

Paweł Grubiak - prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)