Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tarnawa z BOŚ: Fed podniesie stopy procentowe dopiero w 2017 r.

0
Podziel się:
Tarnawa z BOŚ: Fed podniesie stopy procentowe dopiero w 2017 r.

Warszawa, 22.09.2016 (ISBnews) - Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie do końca roku i dopiero w 2017 r. podwyższy je o 50 pb, uważa główny ekonomista BOŚ Banku Łukasz Tarnawa.

"Oczekujemy, że do końca 2016 r. stopy procentowe w USA pozostaną niezmienione, po czym w 2017 r. FOMC podwyższy je o 50 pb. Biorąc pod uwagę komunikację FOMC, na grudniową decyzję komitetu bardzo silny wpływ będą miały publikacje danych makroekonomicznych, stąd oczekiwania dot. stóp procentowych w grudniu mogą w najbliższych tygodniach silnie fluktuować" - podkreśla Tarnawa.

Według niego, dotychczasowa retoryka FOMC wskazująca, że decyzje komitetu będą zależeć od danych z gospodarki jak najbardziej pozostawiała "otwarte drzwi" dla decyzji o podwyżce stóp, niemniej taka retoryka wskazuje, że celem Komitetu było wzmocnienie przekazu, iż zaostrzenie polityki monetarnej jest przez komitet bardzo poważnie brane pod uwagę.

"W tym względzie treść komunikatu uznajemy za nieco bardziej 'jastrzębią'. Niewątpliwie także, taki zapis przekłada się na wzrost ryzyka wcześniejszej podwyżki stóp - wobec naszego scenariusza bazowego - tj. w grudniu 2016 r. zamiast w marcu 2017 r." - wskazał Tarnawa.

Jego zdaniem, biorąc pod uwagę wciąż utrzymującą się niepewność głównie w kontekście sytuacji zewnętrznej (Chiny, sytuacja gospodarcza w strefie euro oraz wątki związane z Brexitem), zbliżające się wybory prezydenckie w USA, dopiero kolejne sześć miesięcy publikacji stabilnych danych makroekonomicznych oraz w miarę stabilnej sytuacji na rynkach finansowych da członkom komitetu wystarczający komfort dla dalszego zacieśniania polityki pieniężnej.

Wczoraj FOMC postanowił nie zmieniać poziomu stóp procentowych jak poinformował Fed po posiedzeniu. Fed przyznał, że argumenty za podwyżką uległy wzmocnieniu, ale postanowił na razie się z nią wstrzymać.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)