Notowania

górnictwo
24.04.2017 14:25

UE dofinansuje feasibility study dot. pływającego terminala LNG w Gdańsku

Podziel się
Dodaj komentarz

Państwa unijne poparły propozycję Komisji Europejskiej, by przeznaczyć m.in. 1,05 mln euro na feasibility study dotyczące możliwości zbudowania pływającego terminala przeładunkowego LNG w porcie w Gdańsku, podała Komisja. Polski projekt będzie jednym z siedmiu zaaprobowanych przez państwa członkowie - w sumie UE ma na nie przeznaczyć 22,1 mln euro.

"Europejski transport wciąż w 94% uzależniony jest od ropy naftowej jako źródła energii. Dlatego UE bada siedem projektów, które mają przyspieszyć dostarczanie alternatywnych źródeł energii, kładąc szczególny nacisk na elektryfikację i transport wielomodalny" - powiedziała komisarz UE ds. transportu Violeta Bulc, cytowana w komunikacie.

Całkowite koszty feasibility study szacowane są na 1,75 mln euro.

Od 2015 roku pływający terminal LNG działa w litewskim porcie Kłajpeda.

W ub. tygodniu Gaz-System podał, że podjął decyzję o rozbudowie Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Po zakończeniu prac jego moce regazyfikacyjne wzrosną z obecnych 5 mld m3 do 7,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie.

Gaz-System podkreślał wówczas, że poza projektem rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu, prowadzi również inne projekty strategiczne: budowę gazociągu Baltic Pipe w ramach Korytarza Norweskiego oraz pracuje nad koncepcją pływającego terminala FSRU w Zatoce Gdańskiej.

Tagi: górnictwo, hutnictwo, transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz