Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unibep chce budować autostrady. Nie widzi perspektyw w Rosji

0
Podziel się:

Nowe kierunki rozwoju przedstawił Leszek Marek Gołąbiecki (na zdjęciu), prezes Unibepu, przy okazji publikacji wyników za pierwsze półrocze.

Leszek Marek Gołąbiecki, prezes Unibep
Leszek Marek Gołąbiecki, prezes Unibep (Materiały prasowe Unibep)
bEEhyLYR

Firma budowlana, znana głównie na rynku mieszkaniowym, chce budować drogi ekspresowe i autostrady. Redefiniuje formułę aktywności w Niemczech i nie widzi perspektyw w Rosji. Nowe kierunki rozwoju przedstawił Leszek Marek Gołąbiecki (na zdjęciu), prezes Unibepu, przy okazji publikacji wyników za pierwsze półrocze.

Grupa Unibep odnotowała prawie 10 mln zł zysku wobec 7,26 mln zł wypracowanych w tym samym okresie ubiegłego roku. Złożyła się na to sprzedaż w wysokości ponad pół miliarda złotych.

Dobre wyniki spółki zachęciły zarząd do nowych inicjatyw. Unibep chce pozyskiwać kontrakty z zakresu budowy dróg ekspresowych i autostrad, poinformował prezes Leszek Marek Gołąbiecki, przy okazji raportu.

bEEhyLYT

"Istotnej poprawie względem poprzedniego okresu uległ wynik oddziału drogowego Unibep, osiągając dodatni wynik. Organizacyjnie i technologicznie jesteśmy już przygotowani, by pracować nad pozyskaniem kontraktów o najwyższych wymaganiach, takich jak autostrady czy drogi ekspresowe. Chcemy być obecni w tym segmencie działalności na rynku północno-wschodniej Polski" - czytamy w komentarzu do wyników.

Spółka coraz bardziej aktywna na rynku drogowym

Prezes przypomniał, że w lipcu bieżącego roku Unibep stał się 100-procentowym właścicielem białostockiej firmy Budrex-Kobi. - To wysokospecjalistyczna, inżynierska spółka, która zajmuje się przede wszystkim budową mostów, przepustów i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jej kupno pozwoli nam na poszerzenie zakresu działalności oddziału drogowego Unibep i tym samym umożliwi kompleksową obsługę rynku drogowego - komentuje.

Segment drogowy Unibepu miał w pierwszym półroczu 52,04 mln zł sprzedaży zewnętrznej i 3,65 mln zł zysku brutto ze sprzedaży. Rok wcześniej było to odpowiednio: 45,81 mln zł i 0,63 mln zł.

bEEhyLYZ

Dwa tygodnie temu spółka poinformowała, że Astaldi zawarło z Unibepem umowę na realizację w ramach podwykonawstwa prac przy rozbudowie drogi krajowej nr 8 Wrocław-Warszawa-Białystok do parametrów drogi ekspresowej S8, na odcinku od obwodnicy Mężenina do Jeżewa, za szacunkowo 69 mln zł netto.

Unibep zawiedziony wynikami na rynku niemieckim

Prezes Leszek Marek Gołąbiecki wyraził niezadowolenie z dotychczasowych wyników działalności na rynku niemieckim, ale w dalszym ciągu uważa go za perspektywiczny i obecnie redefiniuje formułę aktywności.

"Nasza obecność na najnowszym zagranicznym rynku - niemieckim - nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Niemniej uważam, że ten rynek jest bardzo perspektywiczny. Obecnie na nowo definiujemy formułę naszej aktywności na rynku naszego zachodniego sąsiada, aby w następnych latach ten segment działalności także był efektywny" - napisał Gołąbiecki w komentarzu do wyników.

bEEhyLZa

W I półroczu 2015 r. Unibep miał 14,84 mln zł przychodów na rynku niemieckim wobec 5,78 mln zł rok wcześniej.

"Konsekwentnie pozostajemy na rynkach eksportowych. Bardzo interesującym i perspektywicznym rynkiem wydaje się rynek białoruski. W ostatnich miesiącach nasza spółka podpisała dwa duże kontrakty na Białorusi - na budowę galerii handlowej w Grodnie (o wartości ok. 264 mln zł netto) oraz na budowę centrum tenisowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Mińsku (o wartości ponad 119 mln zł netto)" - napisano też w komentarzu.

"Inna jest sytuacja na rynku rosyjskim - ma to oczywiście związek z konfliktem na Ukrainie, sankcjami politycznymi oraz zapaścią gospodarki naszego wschodniego sąsiada. W ocenie zarządu w przeciągu kilku najbliższych lat nie ma realnych perspektyw funkcjonowania na tym rynku. Pragnę dodać, że aktualnie realizujemy dwa kontrakty na rynku rosyjskim, które zakończymy w bieżącym roku" - czytamy dalej.

W I półroczu 2015 r. Unibep miał 66,99 mln zł przychodów na rynkach białoruskim i rosyjskim łącznie wobec 69,07 mln zł rok wcześniej.

bEEhyLZb

Grupa Unibep działa w segmentach budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego, użyteczności publicznej, sportowego i modułowego. Prowadzi działalność w Polsce, Skandynawii i w Europie Wschodniej. Skonsolidowane przychody Unibepu sięgnęły 1,08 mld zł w 2014 r.

bEEhyLZu
budownictwo
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)