Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wall Street w dół w ślad za taniejącą ropą

0
Podziel się:

Indeksy na giełdach w USA zanotowały drugi dzień spadków. Spadały spółki paliwowe, którym szkodzi mocno taniejąca ropa. Dobre nastroje panowały w sektorze biotechnologicznym, dzięki czemu Nasdaq zakończył dzień na plusie.

Wall Street w dół w ślad za taniejącą ropą
(AP Photo/Richard Drew)
bEJpQBaZ

Dow Jones Industrial spadł na zamknięciu o 0,27 proc. do 21.410,03 pkt. S&P 500 zniżkował o 0,06 proc. do 2.435,61 pkt. Nasdaq Composite zyskał 0,74 proc. do 6.233,95 pkt.

W dół amerykańską giełdę najmocniej ciągnął sektor paliwowy, po tym jak w ostatnich dniach ropa jest na wielomiesięcznych minimach. Spadały też największe spółki telekomunikacyjne z AT&T na czele.

Wzrostom przewodził sektor ochrony zdrowia, szczególnie biotechnologia. To konsekwencja planowanego na czwartek ujawnienia przez Republikanów szczegółów ustawy, której celem było przebudowa ochrony zdrowia w USA. Głosowanie ma nastąpić w najbliższym tygodniu. Inwestorzy uważają to za pozytywny sygnał pro-biznesowy w ramach planów prezydenta Trumpa.

bEJpQBbb

Notowania na Wall Street w środę

Ropa dalej w dół

Cena baryłki WTI spadła o 2,4 proc. do 42,5 dol. a Brent staniała o 2,8 proc. do 44,7 dol.

W środę po południu ceny ropy naftowej wyszły nad kreskę, w reakcji na mocniejsze od oczekiwań spadki stanów magazynowych surowca w USA. Jednak później odnotowały mocne spadki i znajdują się na wielomiesięcznych minimach.

bEJpQBbh

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 2,45 mln baryłek, czyli 0,5 proc., do 509,1 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii. Oczekiwano spadku o 1,2 mln baryłek.

Na rynkach dominują obawy, że nadpodaż na globalnych rynkach jeszcze się utrzyma. To negatywnie wpływa na notowania spółek paliwowych i energetycznych. Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są o ponad 20 procent niższe niż w lutym 2017 r., gdy notowano ich tegoroczne maksimum.

Ponad 10 proc. zwyżkowały akcje producenta procesorów AMD. W środę analitycy Bank of America Merill Lynch obniżyli rekomendację dla Intela do neutralnej, uzasadniając to rosnącą konkurencją ze strony AMD. Wcześniej AMD wprowadził do oferty nowy model procesora i zakontraktował jego dostawy dla m.in. Microsoftu i Baidu - podaje PAP.

Dobrze radziły sobie również walory Adobe. Spółka podała przed otwarciem notowań wyższe od oczekiwań wyniki kwartalne (przychody, zysk) oraz podwyższyła do 23 proc. prognozy sprzedaży na obecny rok fiskalny.

bEJpQBbi

Uwagę przykuła rezygnacja dotychczasowego prezesa i współzałożyciela Ubera. Travis Kalanick od długiego czasu znajdował się pod presją inwestorów, do których należą fundusze Benchmark, First Round Capital, Lowercase Capital, Menlo Ventures i Fidelity Investments. Kalanick pozostanie członkiem rady nadzorczej swojego start-upu. Uber wyceniany jest na ok. 68 mld dol.

Z danych makro w USA, pozytywnie zaskoczył rynek nieruchomości. Sprzedaż domów na rynku wtórnym w maju wzrosła do 5,62 mln w ujęciu rocznym wobec oczekiwań 5,55 mln. W ujęciu mdm liczba sprzedanych domów na rynku wtórnym wzrosła o 1,1 proc., wobec 2,5-proc. spadku mdm w kwietniu.

Jednocześnie do najwyższego w historii poziomu wzrosła mediana cen domów na rynku wtórnym - do 252,800 dol., o 5,8 proc. rdr, co odzwierciedla m.in. spadek podaży nieruchomości na rynku (-8,4 proc. rdr w maju).

bEJpQBbC
gospodarka
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)