Notowania

sesja na wall street
10.02.2015 23:37

Wzrosty na Wall Street. Coca-Cola mocno w górę

Dwa ważne amerykańskie indeksy zyskały we wtorek ponad procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua / eyevine/FOTOLINK/EAST NEWS)

Wtorkowa sesja na Wall Street przebiegała pod znakiem wzrostów, a inwestorzy kupowali akcje na fali spekulacji, że możliwy jest kompromis w sprawie programu pomocowego dla Grecji. Wzrostom wśród dużych spółek przewodziły akcje Coca-Coli po prezentacji przez spółkę wyników kwartalnych.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,79 procent, S&P 500 zyskał 1,07 procent, a Nasdaq Comp. wzrósł o 1,30 procent.

We wtorek na rynku pojawiły się spekulacje, że Komisja Europejska może być gotowa do kompromisowego porozumienia, które może obejmować przedłużenie na 6 miesięcy programu pomocowego dla Grecji. Informacje te później zostały jednak zdementowane. Program ratunkowy dla Grecji, który rozpoczął się w maju 2010 roku, kończy się 28 lutego. W środę minister finansów Grecji Yanis Varoufakis ma spotkać się z ministrami finansów strefy euro i ma przedstawić propozycje reform, które zamierza przeprowadzić jego kraj.

Jak wynika z doniesień greckiej agencji informacyjnej ANA-MPA, grecki rząd ma zamiar przedstawić Eurogrupie propozycję obejmujące miedzy innymi realizację 70 proc. reform strukturalnych, do których Grecja się wcześniej zobowiązała. W zamian Grecja myłaby otrzymać kredyt pomostowy do czasu ustalenia szerszego porozumienie na nowych zasadach, co miałoby nastąpić do września.

_ - Informacje o gotowości obu stron do kompromisu są pozytywne. Dotychczasowe żądania obu stron nie były realistyczne. Pozostanie Grecji w strefie euro miałoby pozytywny wpływ na ryzykowne aktywa _ – ocenił James Butterfill główny analityk w Couts & Co.

W reakcji na doniesienia w sprawie Grecji spadały we wtorek rentowności greckich obligacji. Silnie zyskała również giełda w Atenach, której główny indeks zyskał 8 procent.

Dosyć ubogi był wtorkowy kalendarz makroekonomiczny. Z ważniejszych danych inwestorzy poznali raport na temat zapasów hurtowych w USA. Wskaźnik wzrósł w grudniu o 0,1 procent, w ujęciu miesiąc do miesiąca. Analitycy spodziewali się wzrostu zapasów w grudniu o 0,2 procent.

Słabsze od oczekiwań okazał się odczyt inflacji z Chin. Wskaźnik CPI za styczeń spadł do 0,8 procent rdr z 1,5 procent rdr w grudniu. Rynek spodziewał się wskaźnika na poziomie 1 procent. Styczniowy odczyt inflacji jest najniższy od ponad piecu lat i może skłonić chiński bank centralny do dalszego luzowania polityki monetarnej w najbliższym czasie.

Ze spółek notowanych na Wall Street silnie zyskiwały we wtorek akcje Coca-Coli po tym, jak podała ona wyniki kwartalne. Spółka zanotowała w czwartym kw. 2014 roku zysk na akcję w wysokości 44 centów. Analitycy spodziewali się zysku w wysokości 42 centów na akcję.

Największy bank Szwajcarii, UBS, podwoił wielkość swojej rocznej dywidendy. Jednocześnie ostrzegł jednak, że silny frank może negatywnie wpłynąć na jego zyski w przyszłości.

Dużo lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne przedstawił Starwood Hotels. Regeneron Pharmaceuticals miał z kolei wyniki w czwartym kwartale nieco gorsze od przewidywań analityków. Słabe wyniki y też Reynolds American i Dean Foods.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: sesja na wall street, giełda, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz