Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
21.08.2019 10:09

Wyniki KGHM. Sierra Gorda zarabia, ale spłaca wielkie pożyczki

Chilijska kopalnia Sierra Gorda wciąż przynosi straty. Ale dla KGHM to nie przeszkoda, żeby w drugim kwartale prawie potroić zyski z ubiegłego roku. Duża w tym rola mocnego dolara.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Sierra Gorda zarabia, ale musi spłacać olbrzymie pożyczki

Już prawie miliard złotych zarobiła w tym roku na czysto grupa KGHM. W drugim kwartale mniej niż w kwartale pierwszym bo 417 mln zł, ale to i tak o 142 proc. więcej niż rok temu. Co więcej, wynik zaskoczył pozytywnie analityków.

Dużo w tym zasługi mocnego dolara. Do wyników polskiej części kombinatu różnice kursowe dodały w drugim kwartale aż 268 mln zł. A to polskie zakłady przynoszą zyski - pozostałe przedsięwzięcia wciąż są na minusie. Krajowy oddział zarobił na czysto w drugim kwartale 532 mln zł w porównaniu do 695 mln zł od stycznia do marca.

Kluczowa inwestycja KGHM, czyli chilijska kopalnia Sierra Gorda, straciła na poziomie netto 123 mln zł, czyli dokładnie tyle samo co w kwartale pierwszym. Kanadyjski KGHM International stracił 134 mln zł w porównaniu do 123 mln zł w pierwszych trzech miesiącach roku.

Zobacz też: Wiceprezes KGHM o inwestycji w Chile. "Pytanie czy możemy to odrobić?"

Obie spółki jednak zarabiają już poważne kwoty na poziomie operacyjnym. Straty biorą się wyłącznie ze spłacania pożyczek, m.in. dla KGHM.

Skorygowana EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację, po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych) Sierra Gorda wyniosła 131 mln zł w drugim kwartale w porównaniu do 218 mln zł w kwartale pierwszym, a w KGHM International było to odpowiednio 166 mln zł i 170 mln zł.

Sierra Gorda produkuje najtaniej

Najniższy w grupie KGHM koszt produkcji miedzi jest obecnie w Sierra Gorda. W pierwszym półroczu wyniósł zaledwie 3241 dol. na tonę, podczas gdy w polskich kopalniach 3990 dol. a w kanadyjskich 4012 dol. Dla porównania, w środę tona miedzi w Londynie notowana jest powyżej 5,7 tys. dol.

W porównaniu z ubiegłym rokiem jednak koszt wydobycia w Chile wzrósł jednak o aż 27 proc. Decydowały wyższe o 6 proc. wynagrodzenia oraz o 8 proc. większe wydatki na części zamienne do maszyn. Poza tym spadła sprzedaż metali, które wydobywa się przy okazji wydobycia miedzi, czyli głównie molibdenu. To jeszcze w ubiegłym roku znacząco obniżało jednostkowy koszt wydobycia miedzi.

Spadł natomiast koszt produkcji w Polsce o 5 proc. Spółka tłumaczy to umocnieniem dolara względem złotego o 9 proc. i mniejszym obciążeniem podatkiem od kopalin w przeliczeniu na tonę.

Kurs miedzi i srebra w drugim kwartale co prawda spadł, ale bardzo wyraźnie rósł wolumen sprzedaży w tonach. Przychody holdingu zwiększyły się dzięki temu o aż 11 proc. rok do roku w drugim kwartale do 5,7 mld zł.

Miedzi grupa KGHM sprzedała w pierwszym półroczu o 22 proc. więcej, srebra o 45 proc. więcej, a złota o 29 proc. więcej niż rok wcześniej. Produkcja złota w polskim KGHM wzrosła o 32 proc., a srebra o 47 proc.

Dużo więcej złota w pierwszym półroczu produkowała też chilijska Sierra Gorda. Urobek wzrósł o aż 55 proc. Większa produkcja metali szlachetnych może dać jeszcze większe pożytki na fali ostatnich wzrostów ich kursu. Zamieszanie na świecie wywołane wojną handlową USA-Chiny wybiło notowania na wyżyny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, kghm, kgh, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-08-2019

olePamiętacie jak PO-wcy chcieli OPYLIĆ KGHM za ułamek wartości. W tle były szemrane interesy i jak zwykle ŁAPÓWKI ! Na szczęście PiS doszedł do władzy i … Czytaj całość

21-08-2019

giełdaKIEDY KGHM UPADNIE ?

21-08-2019

Voo DooBrawo POLSKA brawo KGHM

Rozwiń komentarze (44)