Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Wyniki KGHM. Sierra Gorda zarabia, ale spłaca wielkie pożyczki

44
Podziel się

Chilijska kopalnia Sierra Gorda wciąż przynosi straty. Ale dla KGHM to nie przeszkoda, żeby w drugim kwartale prawie potroić zyski z ubiegłego roku. Duża w tym rola mocnego dolara.

Sierra Gorda zarabia, ale musi spłacać olbrzymie pożyczki
Sierra Gorda zarabia, ale musi spłacać olbrzymie pożyczki (Shutterstock.com)
bDBrBQGJ

Już prawie miliard złotych zarobiła w tym roku na czysto grupa KGHM. W drugim kwartale mniej niż w kwartale pierwszym bo 417 mln zł, ale to i tak o 142 proc. więcej niż rok temu. Co więcej, wynik zaskoczył pozytywnie analityków.

Dużo w tym zasługi mocnego dolara. Do wyników polskiej części kombinatu różnice kursowe dodały w drugim kwartale aż 268 mln zł. A to polskie zakłady przynoszą zyski - pozostałe przedsięwzięcia wciąż są na minusie. Krajowy oddział zarobił na czysto w drugim kwartale 532 mln zł w porównaniu do 695 mln zł od stycznia do marca.

Kluczowa inwestycja KGHM, czyli chilijska kopalnia Sierra Gorda, straciła na poziomie netto 123 mln zł, czyli dokładnie tyle samo co w kwartale pierwszym. Kanadyjski KGHM International stracił 134 mln zł w porównaniu do 123 mln zł w pierwszych trzech miesiącach roku.

bDBrBQGL

Zobacz też: Wiceprezes KGHM o inwestycji w Chile. "Pytanie czy możemy to odrobić?"

Obie spółki jednak zarabiają już poważne kwoty na poziomie operacyjnym. Straty biorą się wyłącznie ze spłacania pożyczek, m.in. dla KGHM.

Skorygowana EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację, po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych) Sierra Gorda wyniosła 131 mln zł w drugim kwartale w porównaniu do 218 mln zł w kwartale pierwszym, a w KGHM International było to odpowiednio 166 mln zł i 170 mln zł.

bDBrBQGR

Sierra Gorda produkuje najtaniej

Najniższy w grupie KGHM koszt produkcji miedzi jest obecnie w Sierra Gorda. W pierwszym półroczu wyniósł zaledwie 3241 dol. na tonę, podczas gdy w polskich kopalniach 3990 dol. a w kanadyjskich 4012 dol. Dla porównania, w środę tona miedzi w Londynie notowana jest powyżej 5,7 tys. dol.

W porównaniu z ubiegłym rokiem jednak koszt wydobycia w Chile wzrósł jednak o aż 27 proc. Decydowały wyższe o 6 proc. wynagrodzenia oraz o 8 proc. większe wydatki na części zamienne do maszyn. Poza tym spadła sprzedaż metali, które wydobywa się przy okazji wydobycia miedzi, czyli głównie molibdenu. To jeszcze w ubiegłym roku znacząco obniżało jednostkowy koszt wydobycia miedzi.

bDBrBQGS

Spadł natomiast koszt produkcji w Polsce o 5 proc. Spółka tłumaczy to umocnieniem dolara względem złotego o 9 proc. i mniejszym obciążeniem podatkiem od kopalin w przeliczeniu na tonę.

Kurs miedzi i srebra w drugim kwartale co prawda spadł, ale bardzo wyraźnie rósł wolumen sprzedaży w tonach. Przychody holdingu zwiększyły się dzięki temu o aż 11 proc. rok do roku w drugim kwartale do 5,7 mld zł.

Miedzi grupa KGHM sprzedała w pierwszym półroczu o 22 proc. więcej, srebra o 45 proc. więcej, a złota o 29 proc. więcej niż rok wcześniej. Produkcja złota w polskim KGHM wzrosła o 32 proc., a srebra o 47 proc.

bDBrBQGT

Dużo więcej złota w pierwszym półroczu produkowała też chilijska Sierra Gorda. Urobek wzrósł o aż 55 proc. Większa produkcja metali szlachetnych może dać jeszcze większe pożytki na fali ostatnich wzrostów ich kursu. Zamieszanie na świecie wywołane wojną handlową USA-Chiny wybiło notowania na wyżyny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBrBQHm
giełda
KOMENTARZE
(44)
Voo Doo
rok temu
Brawo POLSKA brawo KGHM
ole
rok temu
Pamiętacie jak PO-wcy chcieli OPYLIĆ KGHM za ułamek wartości. W tle były szemrane interesy i jak zwykle ŁAPÓWKI ! Na szczęście PiS doszedł do władzy i zablokował to PO-wskie dziadostwo
Smutna prawda
rok temu
KGHM I LOT - dwie porażki Tuska.... miały być niemieckie.... za grosze....
bDBrBQHn
zibi
rok temu
Sprzedaż KGHM,Orlenu i innych państwowych firm Sejm powinien zablokować obligatoryjnie!!!!!!!!
Zzzz
rok temu
Za PiS wszystko bije rekordy za PO miało iść pod młotek, platformiane złodzieje
...
Następna strona