Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Wyniki PKO BP. Dwucyfrowy wzrost mimo setek milionów danin dla instytucji

35
Podziel się

Od siedmiu lat PKO BP nie miał tak dobrego pierwszego kwartału. Gdyby nie konieczność większych wpłat na Bankowy Fundusz Gwarancyjny byłby historyczny rekord.

Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło
Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)
bDgteUSt

By uregulować składkę na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, PKO BP musiał w pierwszych trzech miesiącach roku wyciągnąć z portfela 388 mln zł. To o 155 mln zł więcej niż rok wcześniej. A skoro z opublikowanego w środę raportu kwartalnego wynika, że bank miał 862 mln zł skonsolidowanego zysku netto, to śmiało można powiedzieć, że większa składka uniemożliwiła mu pobicie dotychczasowego rekordu pierwszego kwartału, czyli zysku 1004 mln zł z pierwszego kwartału 2012.

Liczony rok do roku wzrost zysku był w pierwszych trzech miesiącach 2019 dwucyfrowy i wyniósł 14 proc. Co więcej, bank przebił prognozy analityków, którzy wg ankiety PAP spodziewali się 829 mln zł na plusie, czyli niedoszacowali wyniki o 59 mln zł.

Nie docenili po prostu możliwości banku w podwyższaniu zysków na różnicy w oprocentowaniu kredytów i depozytów. W pierwszym kwartale marża odsetkowa wzrosła do 3,43 proc. z 3,36 proc. rok temu. Już czwarty kwartał był bardzo dobry pod tym względem, ale w pierwszym bank zrobił jeszcze krok do przodu. Wynik z tytułu odsetek wyniósł 2 455 mln zł wobec 2 212 mln zł rok wcześniej.

bDgteUSv

Zobacz też: Prezes PKO BP o zarobkach w NBP. "Powinny być transparentne i znane"

Wynika to ze zmiany struktury portfela banku, w którym coraz większą rolę odgrywają kredyty konsumpcyjne dla ludności. W pierwszym kwartale PKO BP sprzedał aż 3,7 mld zł takich kredytów i pożyczek, a 3,5 mld zł kredytów mieszkaniowych. Jeszcze rok temu proporcje były odwrotne. Łącznie sprzedaż kredytów detalicznych wzrosła o 5,9 proc. rok do roku/

Dużą poprawę widać też w portfelu kredytów dla korporacji, których portfel urósł o 8 proc., czyli o 3,8 mld zł oraz leasingu dla małych firm (wzrost o 16 proc., tj. o 1,6 mld zł).

bDgteUSB

Żeby tego było mało, to jeszcze poprawiła się jakość portfela kredytowego. Złe kredyty stanowiły na koniec marca 4,6 proc. portfela PKO BP, podczas gdy rok temu 5,4 proc., a na koniec ub. roku 4,9 proc. Poprawa robi wrażenie i przekłada się na większe zyski.

Mimo zwiększonej akcji kredytowej bank utworzył rezerwy na prawie dokładnie taką samą kwotę jak rok temu, czyli 332 mln zł. Odpisami pokryto aż 79,1 proc. złych kredytów

Pierwszy na rynku

Aktywa razem banku wyniosły 325,8 mld zł na koniec marca wobec 324,2 mld zł na koniec 2018 r. Dla porównania drugi bank na rynku Santander Bank Polska, po przejęciu aktywów Deutsche Bank Polska miał aktywa 208,3 mld zł.

bDgteUSC

Bank chwali się prawie 18-procentowym udziałem w rynku kredytów i oszczędności, pozycją lidera rynku funduszy inwestycyjnych dla osób fizycznych (21,8 proc., z aktywami 35,4 mld zł) oraz pierwszą pozycją w sprzedaży kredytów mieszkaniowych dla osób fizycznych z udziałem blisko 27 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDgteUSW
banki
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
Demos
rok temu
No to nieźle łupią swoich klientów. No bo przecież jasne skąd biorą się dochody banków. Minimalne oprocentowanie depozytów i maksymalne kredytów oraz współpraca biznesowa że spółkami skarbu państwa, które łupią swoich klientów. Przykład sektora paliwowego i cen paliwa.
Mućka
rok temu
Starszy oborowy DOJNEJ ZMIANY, Jagiełło, robi to do czego został powołany - DOI !!
Animale
rok temu
Tak niby polskie banki doją Polaków! Ale przecież rządzą nimi przedstawiciele "dobrej zmiany"
bDgteUSX
beta146
rok temu
Zobaczcie Państwo, jak prezes się cieszy że my klienci banku zapłaciliśmy podatek bankowy.
Prawda
rok temu
Nie bierz kredytu!
Najnowsze komentarze (35)
zwolniony pra...
rok temu
żeby pko nie przejęło Nordea to by nie zwolnili starych pracowników z doświadczeniem 😣
witek
rok temu
prezes Jagiełło najbardziej dumny z tego, że zwalniają pracowników po 15latach i zatrudniają swoich kolesi i za to dostają premie
sd
rok temu
No jak procenty pożyczki są większe jak w Żyda to jak nie będzie zysków. Jak całkiem spolonizują bank to bez konkurencji o pożyczce zapomnij. Jak za Gesu o kiełbasie.
ZK590
rok temu
JAK powstają zyski bankowe i nie tylko? np. zyski kopalń, energetyki, gazowni, z paliw ? Przecież czysty zysk tym instytucjom przynosi Kowalski w zębach.
Andre
rok temu
Dlaczego mój bank ma zysk, a ja trzymając w nim pieniądze stratę. Ot fenomen ekonomiczny
bank worker
rok temu
A pensje tych co na to naprawdę na ten sukces pracują...."odpowiednie". brak słów
Kot prezesa
rok temu
Jak się daje 0,5% odsetek rocznie emerytom na półrocznej lokacie, to wynik powinien być jeszcze wyższy. Tylko gdzie tu biznesowa uczciwość skoro potrącą jeszcze od tego "zysku" 19% tzw podatku Belki.
Wół
rok temu
Szkoda że pracownicy muszą to czytać... średnie zarobki zaczynają się od cyfry 2... A premia poza zasięgiem...jak woły robocze
bDgteUSP
as pko
rok temu
a w saamym Banku wyaysk i mobbing praxowników na dole na każdym kroku. Uwalanie premii za cokolwiek. Niesamowty rozrost zateudnienia znajomych królika których jedyną pracą jest robienie tabelek. Jagiełło możesz być dumny!!!
2gi sort
rok temu
Służy on pisowni, czas Zmienić bank, na Orlen nie jeżdżę nawet za potrzebą, ić wspólnego z pisem.
tak
rok temu
jasne od 4 ch lat inflacji wg tej bandy nie ma ,nawet dzisiaj stopy na niezmienionym poziomie ,lokaty zerowe banda oszustów
emeryt 1943
rok temu
Dlaczego nie piszecie wyrażnie : państwowy pisowy bank okradł klientów znacznie więcej niż ten sam bank za czasów PO ???
Krystian
rok temu
Czyli super zysk ale czytałem te, o ogromnych zwolnieniach w związku z restrukturyzacją. Wszystko zbiega się z nową ustawą o frankowiczach. Zapłacą za to wszyscy którzy mają oszczędności, mamy już podatek belki teraz banki obniżą oprocentowanie. Już inflacja i podwyżki przewyższają to co zarabiamy. Kredyt już się staje przymusem, ale to zacna nowość bo u naszych sąsiadów jest to samo. Za błędy frankowiczów wszyscy zapłacimy.
Pit
rok temu
Szczególnie jak za konto łupią 18 zł od klienta