Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Załamanie we Włoszech. Rząd zrobił to, czego obawiają się inni

111
Podziel się:

Akcje włoskich spółek na tamtejszej giełdzie spadły po tym, jak "niespodziewany nowy podatek od zysków bankowych" sprawił, że kapitalizacja banków spadła o 9,5 mld euro. O sprawie pisze Bloomberg.

Załamanie we Włoszech. Rząd zrobił to, czego obawiają się inni
Premier Włoch Giorgia Meloni. Rząd w Rzymie opodatkował dodatkowe zyski banków (GETTY, Simona Granati - Corbis)

Włoski indeks FTSE MIB na giełdzie w Mediolanie spadł o 2,2 proc., po czym część tego spadku zniwelował. Akcje UniCredit i Intesa Sanpaolo spadły o co najmniej 5 proc. W Londynie indeks Stoxx Europe 600 spadł o 0,1 proc. (o godzinie 8:53_.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Greenpact - relacja dzień 1

Podatek od nadzwyczajnych zysków banków we Włoszech

- Mieliśmy rację, mówiąc od miesięcy, że Europejski Bank Centralny popełnia błąd podnosząc stopy procentowe. Teraz mamy do czynienia z tego skutkiem - powiedział Antonio Tajani, wicepremier Włoch.

Matteo Salvini z kolei wyliczał, że w pierwszej połowie 2023 r. banki wypracowały spore zyski.

Nie mówimy o kilku milionach, ale o miliardach euro. O ile koszty pożyczek dla konsumentów i firm podwoiły się, to nie widzimy podobnego wzrostu w oprocentowaniu bankowych depozytów - stwierdził.

Włoski podatek od zysków bankowych to część ogromnego pakietu, obejmującego zarówno licencje taksówkarskie, jak i inwestycje zagraniczne. Według agencji Ansa może przynieść ponad 2 mld euro do kasy państwa. Wpływy te mają sfinansować obniżkę podatków i wsparcie dla kredytów hipotecznych dla właścicieli pierwszych mieszkań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(111)
WYRÓŻNIONE
Eureka
rok temu
Świat do dziś nie może wyjść z podziwu jak z oszustami i złodziejami bankowymi poradziła sobie Islandia w 2014 r. Było to możliwe, bo tam rząd nie siedział w kieszeni banksterów jak w Eurokołchozie. Banki przejęło państwo, dając gwarancje depozytów, dziesiątki bankierów zostało osądzonych i trafiło do więzień na długie lata a ich majątki znacjonalizowano. Dziś prezesi banków na Islandii mogą maksymalnie zarabiać 5 średnich krajowych miesięcznie a nie jak do tej pory miliony Euro. W UE żadnemu bankierowi włos z głowy nie spadnie a za wszystko i tak zapłacą klienci.
Emeryt
rok temu
Posłowie powinni płacić od nadmiarowych zysków 50 % podatek
Pablo
rok temu
Dokładnie tak jest jak mówi Salvini. Koszt pożyczek i kredytów podniósł się o 100% a depozyty urosły o kilka %. Kto tu kogo okrada?? U nas też rząd powinien tak zrobić. Dowalić banksterom podatek od zawyżonych lichwiarsko zysków.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (111)
montmartczyk
rok temu
Banki powinny żyć wyłącznie z różnicy między stopą wypłacaną oszczędnościom a pobieraną od kredytów. Wszystkie inne opłaty to złodziejstwo i powinny być zakazane.
Cvb
rok temu
Im wieksi dyletancji, tym wiecej podatkow.
DODO
rok temu
Prawaki się biorą do rządzenia
Kolo
rok temu
Ograniczyć ustawa % dla banków i po temacie ..ale po co ? Żeby zwykły obywatel zasuwał na kredyty i rząd zabierze bankom zyski...za które i tak obywatel zapłaci.
sevi
rok temu
Lewicowe dziennikalożki są prawdopodobnie inteligentne
...
Następna strona