Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ZBP: Liczba spraw sądowych stanowi 2% łącznej liczby kredytów udzielonych w CHF

1
Podziel się:

Warszawa, 26.09.2019 (ISBnews) - Liczba postępowań sądowych w bankach w zakresie klauzul indeksacyjnych czy spreadowych stanowi 2,03% łącznej liczby kredytów udzielonych przez banki w szwajcarskiej walucie, podał Związek Banków Polskich (ZBP).

ZBP: Liczba spraw sądowych stanowi 2% łącznej liczby kredytów udzielonych w CHF

Związek podał, że od początku 2017 roku do września 2019 roku, zapadły wyroki na korzyść banków w 1019 sprawach, a na korzyść kredytobiorcy w 117. Są to sprawy zakończone prawomocnym wyrokiem.

Z ankiety dotyczącej liczby prawomocnie zakończonych spraw sądowych, przeprowadzonej wśród 9 banków, w tym przez wszystkie banki z największym portfelem kredytów denominowanych/indeksowanych wynika, że łączna liczba spraw wygranych przez bank prawomocnie wyniosła 358 w 2017 r., 372 w 2018 r. i 279 w 2019 r. Łączna liczba spraw przegranych przez bank prawomocnie w roku wyniosła 40 w 2017 r., 44 w 2018 r. i 33 w 2019 r.

"Biorąc pod uwagę całość działalności kredytowej (detalicznej, hipotecznej etc.), należy podkreślić, że zdecydowana większość zagadnień spornych w relacjach pomiędzy klientem a bankiem rozstrzyganych jest na etapie zgłoszonej reklamacji - tak dzieje się w przypadku wszystkich usług i produktów bankowych. W stosunku do roku poprzedniego liczba reklamacji do załatwienia we własnym zakresie przez instytucje finansowe wzrosła o 10,2%. Również wzrosła liczba rozpatrzonych reklamacji. W przypadku reklamacji załatwianych przez podmioty rynku bankowo-kapitałowego, blisko 2/3 spraw kończy się pozytywnie dla klienta lub częściowo pozytywnie (czyli reklamacje uznające w całości lub części roszczenie klienta)" - czytamy także.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
muj
5 lata temu
Po decyzji TSUE to się pewnie zmieni, bo każdy bank będzie wolał pójść w 10 letni proces niż od razu oddać kasę.