Notowania

srebro
08.08.2019 13:28

Złota inwestycja w srebro. Polska ma największe zasoby tego surowca

Srebro okazuje się w tym roku jedną z najlepszych inwestycji. Jego cena tylko w ciągu ostatniego miesiąca poszła w górę o blisko 16 proc. Skorzystać może na tym. m.in. państwowy KGHM.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Ceny srebra idą do góry.

W ostatnim czasie jest głośno o złocie. Kruszec jest wyceniany najwyżej od 8 lat. Zdecydowanie ciszej jest o srebrze, a i na tym metalu zapanowała hossa. To dobra wiadomość z perspektywy naszego kraju, który jest w światowej czołówce pod względem produkcji i liderem jeśli chodzi o zasoby.

W czwartek w południe uncja srebra na światowych giełdach miała wartość 17 dolarów. W przeliczeniu na naszą walutę wychodzi prawie 66 zł. To najwyższa wycena od ponad 2 lat.

Szaleństwo inwestorów na punkcie srebra widoczne jest na przestrzeni ostatniego miesiąca. Notowania wystrzeliły w górę kilkanaście procent. I nie musi to być jeszcze koniec wzrostów.

Srebro i złoto będą lśnić jak nowe. Domowe patenty na czyszczenie biżuterii

- Strona popytowa na rynku srebra jest w tym tygodniu wyjątkowo silna - zauważa Dorota Sierakowska, ekspertka Domu Maklerskiego BOŚ. - Jeśli notowania złota będą kontynuować zwyżkę, to ceny srebra najprawdopodobniej będą podążać za nimi - sugeruje.

Wyższa cena metalu oznacza większy zarobek dla jego największych producentów. A wśród nich jest Polska. Eksperci zauważają, że jesteśmy na rynku srebra jak Arabia Saudyjska na rynku ropy naftowej.

Pod względem rezerw (zasobów) jesteśmy nawet numerem jeden. Wyprzedzamy Peru, Australię, Rosję i Chiny. Potencjał mamy ogromny, ale nie do końca go wykorzystujemy. Według najnowszego raportu The Silver Institute, pod względem produkcji srebra jesteśmy na siódmym miejscu na świecie. W 2018 roku wyprodukowaliśmy około 1200 ton.

Ponad 90 proc. całej produkcji przypada na KGHM. Państwowa spółka wydobywcza kojarzona głównie z miedzią, jest trzecim największym na świecie graczem na rynku srebra. Minimalnie ustępuje szwajcarskiej grupie Glencore, a także meksykańskiej Fresnillo.

KGHM w 2018 roku ze sprzedaży srebra odnotował około 2,2 mld zł. Całkowite przychody sięgały 16 mld zł, z czego miedź odpowiadała za ponad 12 mld zł.

Srebro w przyrodzie występuje zarówno w stanie wolnym oraz w minerałach. Zdecydowana większość wydobywanego srebra jest domieszką rud miedzi, złota, ołowiu oraz cynku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: srebro, surowce, kghm
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-08-2019

Polakdlatego usraelskie wojsko już tu jest a pis nawet płaci im z podatków Polaków za okupację części terytorium Polski

09-08-2019

Jozef z BazinNajlepsza inwestycja w alkohol, juz na drugi dzien sie zwraca

09-08-2019

ZagłobaI co z tego my jako naród bedziemy mieć jak by wam było nie wiadomo że mamy zachłannych polityków co zaraz zagarne wszystkie zyski pod siebie=ty jak … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (26)