Notowania

giełda
18.07.2019 11:49

Złoty stabilny jak nigdy. Prezes NBP chwali się skutecznością

Prezes NBP Adam Glapiński chwali się, że za jego rządów w NBP zmienność kursu złotego utrzymuje się na poziomie najniższym od dekad. Może się to zmienić, ale na korzyść polskiej waluty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prof. Adam Glapiński stoi na czele NBP i RPP. (Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

- W sytuacji przewidywalnej polityki pieniężnej kurs złotego, mimo okresowych silnych wahań niektórych walut - szczególnie z tzw. rynków wschodzących - jest od dłuższego czasu stabilny. Obecnie zmienność kursu złotego utrzymuje się na poziomie najniższym od dekad - mówił prezes NBP Adam Glapiński podczas wystąpienia sejmowego.

Wskazał, że jest to oznaką wysokiego zaufania do złotego nie tylko ze strony Polaków, ale także inwestorów zagranicznych.

- Wysoka wiarygodność złotego jest jednym z dowodów skuteczności polityki monetarnej NBP - podkreślał.

Polityk PO o konferencji prasowej prezesa NBP. "To pokazanie ministrowi środkowego palca"

W opublikowanym wcześniej przez NBP "Raporcie o inflacji" także podkreślano, że kurs złotego do głównych walut pozostał stabilny, a w ostatnim czasie 3-miesięczna zmienność złotego względem euro osiągnęła historyczne minimum.

Według banku centralnego, świadczy to o relatywnej odporności polskiej waluty na zmiany czynników globalnych, którą wspierają dobre fundamenty makroekonomiczne krajowej gospodarki.

Średnie kursy złotego do euro i dolara amerykańskiego w połowie czerwca były zbliżone do notowanych w styczniu. To się jednak może niedługo zmienić, ale na szczęście na korzyść naszej waluty. Ekonomiści Santandera prognozują spore spadki kursów dolara czy franka. Tańsze ma być euro, choć tu różnica nie będzie tak duża.

Jeśli prognozy się sprawdzą, notowania spadną od 4 do 24 groszy. W tym roku jeszcze tak nisko nie były. Po raz ostatni równie mocny złoty był w pierwszej połowie 2018 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo, waluty, złoty, adam glapiński, nbp
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-07-2019

PolakI co lemingi?! A jak bylo za Rudego i ekipy?!

18-07-2019

DziwakWszystko dobrze i coraz lepiej.A mnie się wydaje że to propaganda.Dziwny jakiś jestem.

18-07-2019

ekonom.Wszystko drożeje . A to oznacza dewaluacja złotego . I z czego to może Glapiński być dumny . Spadek wartości złotego. Różne wartościowanie . Jest … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (18)