Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ZPP: Wysokie podatki największa barierą dla MŚP w Polsce

0
Podziel się:

Warszawa, 04.04.2019 (ISBnews) - Dla 60% przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) największą przeszkodą w prowadzeniu działalności gospodarczej są wysokie podatki, wynika z badania przeprowadzonego przez Maison & Partners na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP). Kolejne utrudnienia dla polskich MŚP to koszty pracy - 50% wskazań oraz nadmiar obowiązków biurokratycznych - 44%.

ZPP: Wysokie podatki największa barierą dla MŚP w Polsce

"Musi martwić, że katalog barier w prowadzeniu działalności, które przedsiębiorcy uznają za najbardziej uciążliwe, w zasadzie nie ulega zmianie. Cały czas system podatkowy, koszty pracy, biurokracja i skomplikowane, niestabilne otoczenie regulacyjne są czynnikami, które są dla firm najbardziej dokuczliwe. A musimy pamiętać, że mikroprzedsiębiorcy odczuwają te problemy znacznie intensywniej, niż większe podmioty. W każdym z tych tematów opublikowaliśmy już niezliczone raporty i stanowiska - widzimy pewne zmiany w dobrym kierunku, ale to wciąż za mało i za wolno" - powiedział prezes ZPP Cezary Kaźmierczak, cytowany w komunikacie.

Badanie wykazało, że 64% osób zapytanych o najważniejsze powody niezatrudniania większej liczby pracowników w małych i średnich firmach, wskazało na brak środków finansowych (np. zbyt duże koszty zatrudnienia pracownika)
.

"Zbyt niskie zyski spowodowane brakiem środków finansowych stanowią także główną przeszkodę, aby małe lub średnie firmy inwestowały swój kapitał. Twierdzi tak 48% ankietowanych" - czytamy w materiale.

Zachętą do rozpoczynania działalności gospodarczej zdaniem 43% badanych firm byłby wydłużony okres płatności preferencyjnej składki ZUS.

"Rekomendowałbym rządowi, by zamiast wymyślać 'testy przedsiębiorcy' i ograniczać możliwość rozliczania się podatkiem liniowym samozatrudnionym, przyjrzał się temu badaniu. Polepszenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej przysłuży się wszystkim i gwarantuję, że będzie szybko odczuwalne w budżecie państwa" - podsumował Kaźmierczak.

Badanie zostało zrealizowane na grupie 733 przedsiębiorców wśród reprezentatywnej po względem ilości zatrudnianych pracowników, próby firm sektora MŚP (do 250 zatrudnionych) w styczniu 2019 roku.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)