Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zysk Grupy Skarbiec wzrósł o 112% r/r w I-IX 2019 dzięki m.in. funduszom zagr.

0
Podziel się:

Skarbiec Holding odnotował poprawę skonsolidowanego wyniku netto za okres styczeń-wrzesień 2019 r. o 14,8 mln zł, tj. o 112% w porównaniu do analogicznego okresu kalendarzowego roku 2018 m.in. dzięki wysokim stopom zwrotu wypracowanym przez fundusze oparte o portfele akcji spółek zagranicznych, poinformowała Anna Milewska, prezes Skarbiec Holding i Skarbiec TFI w rozmowie z ISBnews.TV.

Zysk Grupy Skarbiec wzrósł o 112% r/r w I-IX 2019 dzięki m.in. funduszom zagr.

Za III kw. kalendarzowe 2019 r. skonsolidowany wynik netto Skarbiec Holding wyniósł 28,1 mln zł, wobec 13,3 mln zł za ten sam okres 2018 roku. Dla porównania wynik netto Grupy za cały 2018 rok wynosił 16 mln zł.

"Rok 2019 był bardzo udany dla naszego TFI, co potwierdzają wyniki naszych funduszy. Wysokie stopy zwrotu wypracowały m.in. fundusze oparte o portfele akcji spółek zagranicznych, głównie amerykańskich" - powiedziała Milewska w rozmowie z ISBnews.TV.

"Różnica między trzema kwartałami roku kalendarzowego 2019, a pełnym rokiem kalendarzowym 2018 wynosi 12 mln zł. Te dane pokazują, jak zaangażowana w pracę jest cała załoga Grupy Skarbiec" - dodała.

Milewska podkreśliła, że rynek jest bardzo konkurencyjny i wciąż trwa odbudowywanie zaufania do całego sektora po wydarzeniach z roku 2018 i lat wcześniejszych.

"Tym bardziej wart podkreślenia jest fakt, że 2019 rok był bardzo udany dla naszego TFI, co potwierdzają wyniki naszych funduszy. Fundusze oparte o portfele akcji spółek zagranicznych, głównie amerykańskich, wygenerowały ponad 20% stopy zwrotu. Mamy też fundusz - Skarbiec Spółek Wzrostowych - który wypracował ponad 30-proc. stopę zwrotu rok do roku. Średnia funduszy dłużnych Skarbiec TFI przekroczyła 5%. Fundusz akcji polskich małych i średnich spółek dał zarobić ponad 20% r/r" - powiedziała.

Odnosząc się do wpływu konfliktu amerykańsko-irańskiego na wyniki portfela spółek zagranicznych Milewska podkreśliła, że zarządzający na bieżąco analizują sytuację geopolityczną i dobrze znają spółki, które nabywają do swoich portfeli. Poza tym TFI ma dobrze rozwinięty obszar zarządzania ryzykiem.

"Efekt konfliktu nie dotknął wyników funduszy zarządzanych przez Skarbiec TFI" - zapewniła.

Potwierdza to członek zarządu Skarbiec TFI Grzegorz Zatryb, bezpośrednio odpowiedzialny za nadzór i koordynowanie pracy zespołu zarządzających Towarzystwa.

"Rynki akcji i obligacji kompletnie nie przejęły się konfliktem. Scenariusz bazowy jest taki, że eskalacji nie będzie i inne czynniki będą grały najważniejszą rolę w kształtowaniu cen na rynkach finansowych. Jeśli popatrzymy na analogiczną sytuację, np. wojnę w Iraku na początku tego stulecia, reakcja rynku trwała dosłownie kilka dni. Po dwóch tygodniach nie było śladu po spadkach, zwłaszcza na amerykańskim rynku" - powiedział Zatryb.

"W portfelach naszych funduszy znajduje się sporo spółek amerykańskich. To rynek z największą liczbą spółek z dużym potencjałem wzrostu, m.in. technologicznych, na których opiera się strategia subfunduszu Skarbiec Spółek Wzrostowych. Notowanych jest tam także najwięcej globalnie rozpoznawalnych firm, w które inwestuje Skarbiec Top Brands. Amerykańskie spółki bardzo pozytywnie przyczyniły się do wyników. Stopy zwrotu znacząco przekraczały 20% dla naszych najlepszych funduszy, które mają duże zaangażowanie na tym rynku. Lider w tej grupie, Skarbiec Spółek Wzrostowych, zarobił 34%" - dodał.

Prezes Milewska, która od lat specjalizuje się we wdrażaniu projektów i zarządzaniu zmianą w przedsiębiorstwach oraz prowadzeniu procesów restrukturyzacyjnych firm, uważa, że tak dobrych wyników nie udałoby się osiągnąć bez zaangażowania całego zespołu. W bardzo trudnym dla Skarbca roku zrealizowanych zostało wiele istotnych zadań w spółce, zarówno w sferze procesów biznesowych, jak i w obszarze back office usprawniających funkcjonowanie Skarbiec Holding i Skarbiec TFI.

"W coraz większym stopniu angażujemy się w pozyskiwanie klientów instytucjonalnych. Oprócz bezpiecznych i płynnych funduszy dłużnych proponujemy im usługę zarządzania aktywami. Aktywa zgromadzone w usłudze zarządzania portfelami Skarbiec TFI w 2019 r. podwoiły się i na początku grudnia ich wartość przekroczyła 500 mln zł" - dodała Milewska.

Alternatywne formy inwestowania nadwyżek finansowych cieszą się rosnącym zainteresowaniem na polskim rynku. Przedsiębiorcy, klienci instytucjonalni, a nawet osoby prywatne coraz częściej rozważają dywersyfikację portfela swoich oszczędności w celu jak najbardziej efektywnego pomnażania zgromadzonego kapitału. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzą rozwiązania przygotowywane przez ekspertów Skarbiec TFI.

Prezes podkreśliła, że rozwijając segment asset management w Skarbiec TFI wzmocniono m.in. wewnętrzną strukturę sprzedaży i w efekcie zwiększono liczbę osób dedykowanych temu segmentowi biznesu.

"Mówiąc o całej kadrze Grupy Skarbiec, trzeba podkreślić, że jest bardzo profesjonalna załoga, tworząca jeden team. Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych i jego aktywa to ludzie. Zrealizowałam cel, który sama przed sobą postawiłam. Wobec braku zaplecza w postaci bankowej czy ubezpieczeniowej grupy kapitałowej naszym najważniejszym orężem w walce o klientów jest jakość produktu, czyli wszechstronność ofert i konkurencyjne stopy zwrotu. Musimy pracować ciężej, lepiej, efektywniej" - stwierdziła.

Wyniki i stabilność firmy potwierdzają - jak podkreśliła Milewska - pracę zgodną z najwyższymi standardami, ale też pełną niezależność pracy zarządzających.

Według niej, efektywne zarządzanie i wysokiej klasy produkty są wyróżnikiem Towarzystwa. "To szczególnie istotne w trudnym otoczeniu rynkowym, osłabieniu zaufania do całego sektora i w świetle zmieniających się regulacji prawnych" - wskazała Milewska, która w poprzednich latach związana była m.in. z sektorem bankowym. W zarządzie Banku Ochrony Środowiska odpowiadała zarówno za obszar korporacyjny, jak i biznesowy.

Skarbiec Holding to grupa zarządzająca funduszami inwestycyjnymi (fundusze inwestycyjne otwarte, specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, fundusze inwestycyjne zamknięte) oraz świadcząca usługi zarządzania portfelami instrumentów finansowych na zlecenie. Skarbiec Holding jest akcjonariuszem Skarbiec TFI, które powstało w 1997 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)