Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja
Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

11 rzeczy, które musisz wiedzieć o wyborach do Parlamentu Europejskiego

0
Podziel się:

Już w niedzielę 26 maja odbędą się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. Dlaczego warto oddać swój głos w tych wyborach? Ponieważ decyzje podejmowane przez Parlament Europejski mają wpływ na Twoje codzienne życie. Warto więc mieć wpływ na to, kto będzie Cię reprezentował. Oto kilka przykładów z działalności posłów mijającej kadencji Parlamentu Europejskiego.”

11 rzeczy, które musisz wiedzieć o wyborach do Parlamentu Europejskiego
(materiały partnera)

1. Dlaczego warto głosować?

Głosując w wyborach europejskich wpływasz na kształt unijnego prawa w dziedzinach, które bezpośrednio wpływają na Twoje codzienne życie: energetyce, ochronie środowiska, prawach konsumenta, handlu w internecie, podróżach, itd. To wybrani przez Ciebie posłowie będą podejmować decyzje o unijnych dyrektywach i rozporządzeniach i będą rozstrzygać dylematy z nimi związane. Zadbaj, żeby rozwiązali je po Twojej myśli.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak Unia wpływa na Twoje zdrowie, zatrudnienie, zakupy, edukację, życie rodzinne i oszczędności, zapoznaj się ze stroną internetową „Co Europa robi dla mnie?” (https://www.what-europe-does-for-me.eu/pl/home)
.

2. Kiedy odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego?

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 26 maja 2019 roku. Głosy oddawać będzie można od godziny 7 do 21. W całej Unii Europejskiej wybory odbywają się w dniach 23-26 maja.

3. Czym jest Parlament Europejski?

Parlament Europejski to jedyna instytucja Unii Europejskiej wybierana w powszechnych i bezpośrednich wyborach przez obywateli UE. Reprezentuje interesy obywateli UE na szczeblu europejskim. Parlamentu Europejski:

  • wybiera przewodniczącego Komisji Europejskiej i zatwierdza skład Komisji Europejskiej. Może ją także odwołać,
  • przyjmuje akty prawne oraz uchwalanie budżetu UE,
  • podejmuje działania w odpowiedzi na nasze petycje,
  • reprezentuje nas za granicą.

W bieżącej kadencji w Parlamencie Europejskim zasiada 751 posłów z 28 krajów, tworzących 8 grup politycznych i reprezentujących 510 milionów obywateli. W nadchodzących wyborach Europejczycy wybiorą 705 posłów z 27 krajów.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego są wybierani co pięć lat.

4. Czym są grupy polityczne w Parlamencie Europejskim?

Posłowie do Parlamentu Europejskiego są wprawdzie wybierani w poszczególnych państwach, jednak zasiadają w grupach politycznych opierających się na wspólnej podstawie i tożsamości politycznej, co daje indywidualnym posłom większy wpływ.

Regulamin parlamentarny wymaga, aby każda grupa składała się z co najmniej 25 posłów i reprezentowała co najmniej jedną czwartą państw członkowskich UE. Zasadniczo w okresie poprzedzającym wybory partie polityczne w państwach członkowskich deklarują przynależność do którejś z istniejących grup albo wyrażają zamiar utworzenia nowej grupy bądź przystąpienia do grupy nowo powstałej i często prowadzą kampanię wspólnie, przynajmniej w pewnym zakresie. Obecnie w Parlamencie jest osiem grup.

5. Kim są główni kandydaci?

Od 2014 r. zachęca się grupy polityczne, aby wskazywały głównego kandydata, stojącego na czele kampanii wyborczej w całej UE i będącego oficjalnym kandydatem tej grupy na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Na podstawie wyników wyborów europejskich jedna z osób będących głównymi kandydatami zostanie wybrana przez Parlament Europejski na przewodniczącego Komisji – po formalnym zgłoszeniu jej kandydatury przez szefów państw i rządów, którzy uwzględniają wyniki wyborów europejskich.

Dotychczas zgłoszeni główni kandydaci to:

  • Europejska Partia Ludowa (EPP): Manfred Weber (CDU, Niemcy),
  • Partia Europejskich Socjalistów (PES): Frans Timmermans (PvdA, Holandia),
  • Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR): Jan Zahardil (Obywatelska Partia Demokratyczna, Czechy),
  • Kongres Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE),
  • Kongres Partii Zielonych: Ska Keller (Bündnis 90/Die Grünen, Niemcy) i Bas Eickhout (GroenLinks, Holandia),
  • Partia Lewicy Europejskiej: Violeta Tomič (Levica, Słowenia) i Nico Cué (Liège, Belgia).

6. Jaki system wyborczy obowiązuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Zgodnie z prawem UE, we wszystkich państwach członkowskich musi być stosowany proporcjonalny system wyborczy, który polega na podziale mandatów odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie. W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego w Polsce w podziale mandatów będą brały udział komitety wyborcze, które w skali kraju przekroczyły 5%.

W Polsce obowiązuje system proporcjonalny z głosem preferencyjnym, zgodnie z którym wyborca oddaje głos na konkretnego kandydata z danej listy wyborczej. Kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów.

Specyfiką wyborów do Parlamentu Europejskiego jest, iż poszczególnym okręgom nie jest przydzielona z góry liczba mandatów do obsadzenia. Wpływ na to ma frekwencja wyborcza. Może się zdarzyć, że przy niskiej frekwencji w danym okręgu żaden z kandydatów nie uzyska mandatu, a przy wysokiej - więcej mandatów niż wynikałoby to z liczby mieszkańców danego okręgu.

7. Kto może kandydować? Na jakie partie polityczne można głosować?

Wyborcy w Polsce w 2019 r. wybiorą 52 posłów do Parlamentu Europejskiego – o jednego więcej niż w wyborach w 2014 r. Do czasu wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej funkcję obejmie 51 posłów

Prawo zgłoszenia kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego przysługuje komitetowi wyborczemu partii politycznych, koalicyjnemu komitetowi wyborczemu i komitetowi wyborczemu wyborców.

Pełną listę kandydatów można znaleźć na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

8. W ilu okręgach wyborczych przeprowadzane są wybory do Parlamentu Europejskiego?

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Polska podzielona jest na 13 okręgów wyborczych – części terytorium, na które dzieli się państwo w czasie trwania wyborów w celu stworzenia jednakowych list wyborczych dla terenu, z którego wybiera się przedstawicieli. Są to:

1. województwo pomorskie,
2. województwo kujawsko-pomorskie,
3. województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie,
4. część województwa mazowieckiego (Warszawa i 8 powiatów: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński),
5. część województwa mazowieckiego (pozostałe powiaty województwa mazowieckiego, które nie wchodzą w skład okręgu nr 4),
6. województwo łódzkie,
7. województwo wielkopolskie,
8. województwo lubelskie,
9. województwo podkarpackie,
10. województwa małopolskie i świętokrzyskie,
11. województwo śląskie,
12. województwa dolnośląskie i opolskie,
13. województwa lubuskie i zachodniopomorskie.

9. Gdzie można głosować?

Wyborcy w Polsce głosują w obwodowych komisjach wyborczych tworzonych na podstawie spisu wyborców obejmującego osoby stale zamieszkałe na obszarze gminy. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) podaje do wiadomości wyborców najpóźniej w 30 dniu przed dniem wyborów informację o numerach oraz granicach obwodów głosowania.

Obywatele polscy zameldowani na obszarze gminy na pobyt stały są z urzędu wpisywani do rejestru wyborców. Na podstawie rejestru wyborców sporządza się spis wyborców, tj. listę osób, które mają prawo oddania głosu w danej obwodowej komisji wyborczej. Wyborca, na jego pisemny wniosek wniesiony do urzędu gminy najpóźniej w 5 dniu przed dniem wyborów, może być dopisany do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania.

Aby znaleźć swój lokal wyborczy, odwiedź stronę PKW: Państwowa Komisja Wyborcza (www.pkw.gov.pl)
.

10. Gdzie można znaleźć wyniki?

Wyniki wyborów będą podawane na żywo na stronie www.wybory-europejskie.eu w miarę ich ogłaszania w niedzielę 26 maja 2019 r.

11. Co dzieje się zaraz po wyborach?

W dniach następujących bezpośrednio po ogłoszeniu wyników nowi posłowie do Parlamentu Europejskiego formują grupy polityczne, co może wymagać zawiązywania wielostronnych sojuszy i układów. Następnie, podczas pierwszej sesji plenarnej, nowy Parlament wybiera swojego przewodniczącego. W dalszych krokach Parlament wybiera nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej, a następnie przesłuchuje i zatwierdza całą Komisję.

Chcesz wiedzieć więcej? Informacje o Parlamencie Europejskim i wyborach można znaleźć na www.wybory-europejskie.eu.

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Artykuł sponsorowany
KOMENTARZE
(0)