Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

13. emerytury nie pomogły. W Gdańsku wygrał Trzaskowski

208
Podziel się

W kwietniu tego roku gdański ZUS wypłacił najwięcej 13. emerytur. To jednak nie pomogło, Andrzej Duda miał tam zaledwie 37,57 proc. poparcia.

Gdańsk poparł Rafała Trzaskowskiego.
Gdańsk poparł Rafała Trzaskowskiego. (pixabay.com)
bEpFeRZx

Jak podaje ZUS, w kwietniu gdańskim emerytom wypłacono 369,4 tys. rocznych świadczeń w ramach 13. emerytury, łącznie ze świadczeniami realizowanymi na mocy umów międzynarodowych. Mimo rekordu, wyborcy woleli Rafała Trzaskowskiego, który dostał w Gdańsku 364 474 głosy.

Tym samym kontrkandydat obecnego prezydenta uzyskał 68,97 proc. i przewagę 31,4 pkt. proc. nad Andrzejem Dudą. I to przy wysokiej frekwencji, bo do urn poszło 68,97 proc. gdańszczan.

W skali kraju na Dudę głosowało 51,08 proc., a na Trzaskowskiego 48,92 proc.

bEpFeRZz
Zobacz także: Bon turystyczny. Kiedy będą pieniądze?

W całej Polsce 13. emerytura trafiła do 6,5 mln osób. Wypłacono niemal 8 mld zł.

Dodatkowe świadczenie przysługuje każdej osobie, która pobiera emeryturę. Wysokość 13. emerytury to 1200 zł brutto, a więc "na rękę" wypłacane jest 981 zł.

bEpFeRZF

Według sondażu exit poll większość wyborców w wieku 50-59 lat uznała, że prezydentem w nadchodzącej kadencji powinien być Andrzej Duda. Urzędujący prezydent wygrał również w grupie najstarszych wyborców, a więc powyżej 60. roku życia.

Wiele wskazuje na to, że właśnie głosy osób 50+, oprócz mieszkańców wsi, okazały się czynnikiem decydującym o wygranej Dudy. Frekwencja w grupie 50-59 lat była największa i wyniosła 75,3 proc. To o 2,5 punktu procentowego więcej niż w pierwszej turze i jednocześnie więcej, niż w skali całego kraju, gdzie wynik wyniósł 68,07 proc. W grupie 60+ frekwencja wyniosła 64,2 proc. i była o 8,1 pkt. proc. wyższa, niż w I turze.

Podczas kampanii wyborczej zarówno sam Andrzej Duda, jak i jego zwolennicy, zwracali się do seniorów.

- W najbliższym czasie, zaraz po wyborach prezydenckich wniosę prezydencki projekt ustawy o Centrum Zdrowia Seniora 75 plus, po to, by seniorzy mieli kompleksową obsługę medyczną - zapowiedział Duda w piątek.

bEpFeRZG

O mobilizację wśród osób starszych zabiegał też Mateusz Morawiecki, który zachęcał seniorów, aby poszli na wybory, mówiąc, że "koronawirus jest w odwrocie".

- Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się tego wirusa, tej epidemii i to jest dobre podejście, bo on jest w odwrocie" - powiedział premier. "Wszyscy, zwłaszcza seniorzy, nie obawiajmy się. Idźmy na wybory. To ważne, żeby móc kontynuować tę sprawiedliwą linię rozwoju.”

Przed wyborami rozesłano też komunikat RCB informujący o tym, że w lokalach wyborczych seniorzy będą obsługiwani poza kolejnością.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpFeSaa
KOMENTARZE
(208)
Ona 123
rok temu
Uważam, że trzeba będzie pozabierać 500 +oraz wprowadzić podatki dla młodych do 26 roku życia. Oni właśnie głosowali na Trzastka, czyli im to nie odpowiada i po co kogoś uszczęśliwiać.
Ona70
rok temu
Uważam, że powinno się zabrać 500+ oraz wprowadzić podatki dla młodych do 26 roku, ci ludzie głosowali na Trzaska, więc są im nie potrzebne przywileje.
Lala
rok temu
Duda obiecuje centrum seniorów , na pewno w Warszawie . Ciekawe , jak ci seniorzy tam dojadą , zwłaszcza ze wsi . Młodzi będą ich wozić ? Jak Duda obiecał , niech wozi swoich wyznawców , najlepiej rządowymi limuzynami
bEpFeSab
Mm54
rok temu
Przecież ludzie 50-59 to ludzie czynni zawodowo. Nie łączą się na ok.800 zł na rok. Czemu dopinacie ich do emerytów?
Gm
rok temu
W zeszłym roku było 888 a teraz 981 ? Aż tak poszło so góry
...
Następna strona