Notowania

250 funkcjonariuszy rozpracowywało grupę wyłudzającą VAT. Skarb Państwa mógł stracić 40 mln zł

Prawie 250 funkcjonariuszy przez kilka miesięcy rozpracowywało grupę wyłudzającą VAT w obrocie olejem napędowym przerabianym z oleju smarowego. Efektem była decyzja o zatrzymaniu 14 osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały KAS)
Funkcjonariusze przeprowadzili jednoczesne działania na terenie woj. lubuskiego, śląskiego, małopolskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego (Fot: Materiały KAS)

Na początku listopada funkcjonariusze CBŚP i KAS zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mężczyzn. Wpadli, gdy przelewali olej smarowy do cysterny samochodowej służącej do transportu oleju napędowego. Dodatkowo u jednego z nich znaleziono broń, która jest obecnie poddawana analizom. Podczas akcji funkcjonariusze przeszukali ponad 80 firm, biur rachunkowych oraz mieszkań rozproszonych po całym kraju. W ramach tych czynności zabezpieczono dokumentację dotyczącą obrotu, transportu i handlu olejami: napędowym i smarowym. Łącznie zatrzymano 14 osób, w tym dwie kobiety.

Leki na astmę wycofane z obrotu. Ostrzeżenie GIF dotyczy trzech substancji.
Mafia lekowa bezkarna. 96 mln zł bezskutecznie nałożonych kar

W akcji uczestniczyło blisko 250 funkcjonariuszy CBŚP i KAS. Zatrzymanie przestępców na terenie województwa lubuskiego to efekt wielu miesięcy pracy, dzięki której rozbito zorganizowaną grupę przestępczą działającą niemal w całej Polsce i w kilku krajach europejskich. Z zebranego materiału wynika, że podejrzani przerabiali olej smarowy na napędowy nie uiszczając należnych podatków.

Na czym polegał proceder? Paliwo było wcześniej przedmiotem obrotu preparatami smarowymi, bądź olejem stanowiącym inny produkt energetyczny, nie objęty podatkiem akcyzowym. Członkowie grupy dokonywali zmiany przeznaczenia takiego oleju na olej służący do napędzania silników spalinowych, podlegający już obowiązkowi opodatkowaniu akcyzą. Zmiana taka nie była deklarowana do opodatkowania przez żaden z podmiotów wykorzystywanych w przestępczym procederze. Co więcej, grupa sprzedawała taki olej dla ostatecznych odbiorców z naliczonym podatkiem VAT. Podatek ten nigdy nie był jednak odprowadzony dla Skarbu Państwa, bowiem do sprzedawanego paliwa tworzono dokumentację handlową (nierzetelne faktury) wskazującą na rzekome transakcje dokonywane przez szereg podmiotów, z których pierwszy był tzw. znikającym podatnikiem. Wstępnie ustalono, że członkowie grupy mogli dokonać uszczupleń podatkowych na kwotę około 40 milionów złotych.

Obejrzyj: Od listopada ostrzejsze przepisy ws. rozliczania VAT. "Sankcje mogą być poważne"

Obrót pieniędzmi uzyskanymi ze sprzedaży paliwa był poddawany licznym modyfikacjom księgowym. Ich celem było maskowanie braku realnych transakcji pomiędzy podmiotami, które wystawiały nierzetelne faktury oraz miały ukryć nielegalne ich pochodzenie. W ramach grupy funkcjonowali tzw. operatorzy finansowi, których zadaniem było transferowanie środków z jednych kont na inne, w imieniu poszczególnych podmiotów faktycznie lub fikcyjnie handlujących paliwem. Śledczy wstępnie szacują, że podejrzani mogli "wyprać" 126 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: akcyza, wyłudzenia vat, kas, cbŚp, gospodarka, wiadomości, pranie pieniędzy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-11-2019

BaksLikwidujcie ten chory podatek i po robocie

13-11-2019

Chemiczny AliCzyli rozpracowywanie kosztowalo wiecej niz ten VAT

13-11-2019

mmmznowu afera. odkąd rządzi PiS afera goni aferę.

Rozwiń komentarze (9)