Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

250 funkcjonariuszy rozpracowywało grupę wyłudzającą VAT. Skarb Państwa mógł stracić 40 mln zł

9
Podziel się

Prawie 250 funkcjonariuszy przez kilka miesięcy rozpracowywało grupę wyłudzającą VAT w obrocie olejem napędowym przerabianym z oleju smarowego. Efektem była decyzja o zatrzymaniu 14 osób.

Funkcjonariusze przeprowadzili jednoczesne  działania na terenie woj. lubuskiego, śląskiego, małopolskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego
Funkcjonariusze przeprowadzili jednoczesne działania na terenie woj. lubuskiego, śląskiego, małopolskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego (Materiały KAS, Materiały KAS)
bEqDgZBx

Na początku listopada funkcjonariusze CBŚP i KAS zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mężczyzn. Wpadli, gdy przelewali olej smarowy do cysterny samochodowej służącej do transportu oleju napędowego. Dodatkowo u jednego z nich znaleziono broń, która jest obecnie poddawana analizom. Podczas akcji funkcjonariusze przeszukali ponad 80 firm, biur rachunkowych oraz mieszkań rozproszonych po całym kraju. W ramach tych czynności zabezpieczono dokumentację dotyczącą obrotu, transportu i handlu olejami: napędowym i smarowym. Łącznie zatrzymano 14 osób, w tym dwie kobiety.

W akcji uczestniczyło blisko 250 funkcjonariuszy CBŚP i KAS. Zatrzymanie przestępców na terenie województwa lubuskiego to efekt wielu miesięcy pracy, dzięki której rozbito zorganizowaną grupę przestępczą działającą niemal w całej Polsce i w kilku krajach europejskich. Z zebranego materiału wynika, że podejrzani przerabiali olej smarowy na napędowy nie uiszczając należnych podatków.

bEqDgZBz

Na czym polegał proceder? Paliwo było wcześniej przedmiotem obrotu preparatami smarowymi, bądź olejem stanowiącym inny produkt energetyczny, nie objęty podatkiem akcyzowym. Członkowie grupy dokonywali zmiany przeznaczenia takiego oleju na olej służący do napędzania silników spalinowych, podlegający już obowiązkowi opodatkowaniu akcyzą. Zmiana taka nie była deklarowana do opodatkowania przez żaden z podmiotów wykorzystywanych w przestępczym procederze. Co więcej, grupa sprzedawała taki olej dla ostatecznych odbiorców z naliczonym podatkiem VAT. Podatek ten nigdy nie był jednak odprowadzony dla Skarbu Państwa, bowiem do sprzedawanego paliwa tworzono dokumentację handlową (nierzetelne faktury) wskazującą na rzekome transakcje dokonywane przez szereg podmiotów, z których pierwszy był tzw. znikającym podatnikiem. Wstępnie ustalono, że członkowie grupy mogli dokonać uszczupleń podatkowych na kwotę około 40 milionów złotych.

Zobacz także: Obejrzyj: Od listopada ostrzejsze przepisy ws. rozliczania VAT. "Sankcje mogą być poważne"

Obrót pieniędzmi uzyskanymi ze sprzedaży paliwa był poddawany licznym modyfikacjom księgowym. Ich celem było maskowanie braku realnych transakcji pomiędzy podmiotami, które wystawiały nierzetelne faktury oraz miały ukryć nielegalne ich pochodzenie. W ramach grupy funkcjonowali tzw. operatorzy finansowi, których zadaniem było transferowanie środków z jednych kont na inne, w imieniu poszczególnych podmiotów faktycznie lub fikcyjnie handlujących paliwem. Śledczy wstępnie szacują, że podejrzani mogli "wyprać" 126 mln zł.

bEqDgZBF

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqDgZCa
KOMENTARZE
(9)
Mało ukradli
2 lata temu
Hehe 40 mln zł A Morawiecki twierdził że ukradli 200 mld zł VAT, kłamał? Morawiecki powinien być premierem w tworkach.
Aaron Samuel
2 lata temu
I to jest w końcu Państwo prawa. Brawo
0,3 procent
2 lata temu
Podobno państwo straciło 150 miliardów to co to jest
bEqDgZCb
Nuki
2 lata temu
Tak się zastanawiam , jak jedna grupę rozpracowywalo 250 osobnikow to w ogóle ilu ich jest, nieźle te nasze podatki łykają
mmm
2 lata temu
znowu afera. odkąd rządzi PiS afera goni aferę.