Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|
aktualizacja

Agrounia w natarciu. Protest u zbiegu ważnych tras, będą korki

55
Podziel się:

Miejsce zbiegu tras S8 oraz krajowej 12 i 91 to nowe okopy Agrounii. Dziś, 5 sierpnia, protest rolniczej organizacji przenosi się w okolice Srocka. Grozi to poważnymi utrudnieniami w ruchu w pobliżu węzła Piotrków Trybunalski Południe.

Agrounia w natarciu. Protest u zbiegu ważnych tras, będą korki
Lider AGROunii Michał Kołodziejczak podczas protestu w Rękoraju nie przebierał w słowach (PAP, Grzegorz Michałowski)

Wczoraj Agrounia protestowała w Rękoraju, blokując całą noc trasę krajową nr 12 w miejscowości Rękoraj (pow. piotrkowski). Rolnicy nie doczekali się jednak wizyty premiera. Całą noc spędzili na blokadzie trasy. Aktualnie przenoszą protest w bardziej newralgiczne miejsce.

W czwartek rano zorganizowali konferencję prasową. - Dwa tygodnie temu byli u nas politycy PiS, obiecywali złote góry, olali nas - mówią rolnicy. "To polityczne miernoty, pasożytnicze wszy" - ostro atakował Kołodziejczak. Dodał, że PiS podzielił polską wieś, ale czas na zjednoczenie sił w walce z rządem. Oberwało się też opozycji za brak wsparcia.

- Moja rodzina od 300 lat hodowała świnie. Teraz w naszej okolicy zniszczono już 1400 gospodarstw, zostało 150. Serce mi się łamie, jak żona musi jechać po wieprzowinę do Lewiatana. Świeżo wypakowaną z kartonów z Hiszpanii - opowiadał rolnik z Podlasia.

Zobacz także: Wojna o polską świnię. "Co godzinę upadają 3 gospodarstwa"

- Do tej pory nikt z rządu się do nas nie odezwał. Ale to powszechna praktyka polityków - nie zauważać problemu, może sam się rozwiąże - stwierdził lider Agrounii, Michał Kołodziejczak.

W środę na miejscu protestu pojawiły się jedynie media. Kołodziejczak nie przebierał w słowach, gdy pracowniczka TVP zadała mu pytanie o 200 milionów złotych, które Ministerstwo Rolnictwa ma przeznaczyć na walkę z ASF.

– Ten rolnik na tej sytuacji w ciągu kwartału traci milion złotych. W tym miejscu rolników jest kilkuset. Te dwieście milionów niech sobie minister wsadzi w dupę. Niech sobie tymi pieniędzmi wytrze dupę. Niech on się pakuje z ministerstwa. Niech wychodzi. Nie zgadzamy się na takiego błazna w Ministerstwie Rolnictwa - mówił, wyraźnie oburzony.

Jak wyjaśnił, rolnicy mają dość już nieudolnej polityki rolnej prowadzonej przez rząd. Ich akcja protestacyjna, to wyraz bezradności i niezadowolenia. Chcą zwrócić uwagę na problemy producentów żywności, w tym głównie trzody chlewnej.

- Sytuacja jest tragiczna. Wszystkie zwierzęta, czy produkty rolne sprzedajmy poniżej kosztów produkcji. Politycy kompletnie się tym nie interesują – podkreślił Kołodziejczak.

Tłumaczył, że rolnicy płacą coraz więcej za paszę, obsługę weterynaryjną, leki, maszyny, nawozy potrzebne do produkcji rolnej. Mimo to - jak mówił Kołodziejczak - hodowcy trzody chlewnej sprzedają żywca wieprzowego po 3,5 zł za kg, przy cenach kiełbasy w sklepach powyżej 20 zł.

- Inflacja 5 proc.? Nas dotyczy inflacja 50 proc. za nawóz, za środki ochrony, maszyny, paliwo. Tu jest Polska, tu są problemy i tu będziemy je rozwiązywać. Dziś nie jesteśmy godnie reprezentowani przez nikogo – dodawał.

Protest w Rękoraju i blokada krajowej dwunastki nie przyniosła wielkich efektów, więc Agorunia zapowiedziała zmianę lokalizacji protestu.

To sprawdzone miejsce, rolnicy protestowali tu już 20 lipca. Chodzi o rondo na zbiegu drogi krajowej nr 12 i nr 91 oraz ważnej drogi ekspresowej S8. Drogowcy już wtedy ostrzegali, że blokada tego miejsca grozi kilkugodzinnymi opóźnieniami wspomnianymi szosami.

Wstrzymanie lub spowolnienie ruchu na jednej z ważniejszych dróg w woj. łódzkim może oznaczać wielogodzinne kłopoty z przejazdem przez dk 12 oraz utknięcie w kilometrowych korkach.

- Jadący trasą Łódź - Piotrków Trybunalski, bądź w przeciwnym kierunku powinni korzystać z autostrady A1, co pozwoli uniknąć poważnych opóźnień w podróży. Kierowców wspiera policja, która m.in. na węźle Piotrków Trybunalski Południe kieruje ruchem. W przypadku blokowania się węzła jadący z Warszawy drogą ekspresową S8 będą kierowani na dk91 - wskazał rzecznik łódzkiego oddziału Dróg Krajowych i Autostrad Maciej Zalewski.

Z kolei jadący od strony Łodzi dk12 lub autostradą A1 w stronę Tomaszowa Mazowieckiego, powinni od węzła Tuszyn dojechać autostradą A1 do węzła Piotrków Trybunalski Południe, gdzie będą mogli zawrócić i kontynuować podróż drogą ekspresową S8.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(55)
Dredd
3 lata temu
Mam ich gdzieś! Nie płacą podatków, dopłaty do wszystkiego, i jeszcze mało. Wszystko, czego się w życiu dorobiłem jest mniej warte niż jeden ich cholerny traktor za milion, na który forsę po prostu dostali! Do tego wszyscy głosowali na pis! Zawsze wieś głosuje na najbardziej religijną i populistyczną partię, która obiecuje łatwe życie na mój koszt! Więc teraz won! Z premedytacją kupuję zagraniczne żarcie! Nic dla nich!
sedf
3 lata temu
Ludzie nie widzicie że nasi rolnicy nie mają gdzie sprzedać swojego ? A z innych krajów kupujemy drożej i gorsze żarcie. A temat jest prosty zablokować wszystkie granice (dotyczy importu żywności) a nasi rolnicy niech przestaną produkować w PL - weźmiemy rządzących głodem.
🤗 prometeusz
3 lata temu
Dlaczego ten Kołodziejczak nie blokuje sejmu tylko utrudnia życie zwykłym obywatelom boi się milicji pisowskiej.
Hanioka
3 lata temu
Ja zacząłem patrzeć na pochodzenia jedzenia. I nie kupuję już żywności z Polski. Skutecznie przekonała mnie do tego dalsza rodzina ze wsi i jej lokalni znajomi. Zawsze źle, zawsze za mało. A wokół sam spisek, masonerii, Żydów, Niemców, USA i Brukseli. Polska wieś oblężoną twierdzą.
Marcin
3 lata temu
Pozabierać wszystkie dopłaty suszowe, powodziowe, klęska urodzaju, paliwowe do hektara nikt tyle nie dostaje. Rolnikom zawsze źle. Ciągniki po milion mnie nie stać na samochód za milion i ta sama robotę zrobię samochodem za mniejszą wartość. Tak im źle niech zmienia zawód wolny rynek jest niech zacznie pracować uczciwie za 20 zł netto
...
Następna strona