Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Alimenty. W październiku ważna zmiana

25
Podziel się

W październiku wzrośnie limit dochodów uprawniający do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. W życie wchodzi też zasada "złotówka za złotówkę", dzięki czemu więcej rodziców zyska prawo do alimentów z funduszu.

Alimenty. W październiku ważna zmiana
Minister rodziny przypomina o ważnej zmianie. (KPRM, Krystian Maj)
bDKsGVxN

Zasada "złotówka za złotówkę" oznacza, że osoby przekraczające limit dochodu uprawniający do pobierania świadczenia nadal mogą je otrzymać, ale pomniejszone o kwotę przekroczenia.

Sam limit też ulegnie zmianie. Od 1 października będzie to 900, a nie 800 złotych.

- Dzięki tym zmianom, ponad 40 tys. osób utrzyma lub nabędzie prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego, które dzisiaj wynosi średnio 411 zł. To istotne wsparcie w przypadku bezskuteczności egzekucji zasądzonych na dzieci alimentów - mówi Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

bDKsGVxP
Zobacz także: Resort sprawiedliwości: mniej więcej milion osób nie płaci alimentów

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł miesięcznie. Do świadczenia ma prawo osoba uprawniona do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna.

Bezskuteczność egzekucji w rozumieniu ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów oznacza egzekucję, w wyniku której w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych, albo postępowanie upadłościowe, w toku którego w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie otrzymano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych.

bDKsGVxV

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18 roku życia albo w przypadku gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia przez nią 25 roku życia, albo w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności - bezterminowo.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują, jeżeli osoba uprawniona została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w pieczy zastępczej lub gdy zawarła związek małżeński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKsGVyq
Źródło:
KOMENTARZE
(25)
Szczyt wszyst...
6 miesięcy temu
A kobieta to co zgwałcona została ? W europejskich krajach połowe na dziecko płaci ojciec a połowę matka !!!!!!
Do roboty
6 miesięcy temu
Alimenty powinny być płacone po połowie ! Połowę matka połowę ojciec a nie kobitki sobie biznes zrobiły. Na szczęście nie mam dzieci i miał nie będę żeby kobieta w domu siedziała a ja mma na nią płacić ?
Brydzia
6 miesięcy temu
a ja, zatrudniona od 45 lat, płacę na to wszystko, wszystkie dodatki +, itp., itd. ZUS wyliczył mi świadczenie emerytalne na 2300 zł, oczywiście brutto, bo tylko posłom i senatorom przysługuje 30 tys zł kwoty wolnej od podatku.
bDKsGVyr
Niebte czasu
6 miesięcy temu
Opieka pół na pół i opłaty na dzircko pół na pół . Co to znaczy że dziecko tylko przy kobiecie ma być
ag
6 miesięcy temu
PiS i ZUS......rozdają moją przyszłą emeryturę na socjale 500+......KACZYŃSKIEGO i PiS nie będzie a ja na emeryturze będę pod mostem z nocnikiem w ręku...!!!!!
...
Następna strona