Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|
aktualizacja

Alimenty. W październiku ważna zmiana

25
Podziel się:

W październiku wzrośnie limit dochodów uprawniający do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. W życie wchodzi też zasada "złotówka za złotówkę", dzięki czemu więcej rodziców zyska prawo do alimentów z funduszu.

Alimenty. W październiku ważna zmiana
Minister rodziny przypomina o ważnej zmianie. (KPRM, Krystian Maj)

Zasada "złotówka za złotówkę" oznacza, że osoby przekraczające limit dochodu uprawniający do pobierania świadczenia nadal mogą je otrzymać, ale pomniejszone o kwotę przekroczenia.

Sam limit też ulegnie zmianie. Od 1 października będzie to 900, a nie 800 złotych.

- Dzięki tym zmianom, ponad 40 tys. osób utrzyma lub nabędzie prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego, które dzisiaj wynosi średnio 411 zł. To istotne wsparcie w przypadku bezskuteczności egzekucji zasądzonych na dzieci alimentów - mówi Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zobacz także: Resort sprawiedliwości: mniej więcej milion osób nie płaci alimentów

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł miesięcznie. Do świadczenia ma prawo osoba uprawniona do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna.

Bezskuteczność egzekucji w rozumieniu ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów oznacza egzekucję, w wyniku której w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych, albo postępowanie upadłościowe, w toku którego w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie otrzymano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18 roku życia albo w przypadku gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia przez nią 25 roku życia, albo w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności - bezterminowo.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują, jeżeli osoba uprawniona została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w pieczy zastępczej lub gdy zawarła związek małżeński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
Robert
3 lata temu
Może by tak wkoncu ustalili do kiedy trzeba płacić a nie do puki się uczy uczyć to można się całe życie klasy powtarzać co roku państwo kaleczy tym młodych ludzi
Kamil
3 lata temu
Szkoda, ze znowu z moich podatkow sa utrzymywane babelki z wakacyjnych milosci albo gdy kobieta "na dysce" zdjela majtki przed nowo poznanym chlopakiem.
Ww
3 lata temu
Zabieranie praw jazdy nieplacacym alimentów to dopiero łamaniec prawny.
Taka prawda
3 lata temu
W Polsce nie warto być uczciwym .
Dziwny kraj
3 lata temu
5 dzieci ,każde z innym panem 2500 +1500 na zeszyty +2000 alimentów z funduszu alimentacyjnego + zasiłek dla samotnej matki . Wszystkich zasiłków około 9 000 zł. W końcu z taką kasą dziewczyna wyszła za mąż kilka miesięcy temu .Oboje nie pracują. Dla patologi PiS ma pieniądze dla służby zdrowia czy szkolnictwa pieniędzy nie ma i nie będzie.
...
Następna strona