Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Andrzej Duda rozmawiał o sytuacji polskiej służby zdrowia. Zapowiada miliardy na pediatrię

65
Podziel się:

W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie dotyczące polskiej służby zdrowia. Z Andrzejem Dudą spotkali się Mateusz Morawiecki, Adam Niedzielski i eksperci z różnych dziedzin medycyny. Andrzej Duda zapowiedział, że w najbliższym czasie z Funduszu Medycznego blisko 2 mld zł pójdzie na program modernizacji i rozwoju szpitali i oddziałów pediatrycznych. Spotkanie odbyło się po ponad 12 miesiącach od powołania Funduszu Medycznego.

Andrzej Duda rozmawiał o sytuacji polskiej służby zdrowia. Zapowiada miliardy na pediatrię
Andrzej Duda w trakcie spotkania z Mateuszem Morawieckim i Adamem Niedzielskim (Leszek Szymański)
bFeyfhtx

Spotkanie na temat poprawy sytuacji w ochronie zdrowia, w tym w zakresie funkcjonowania Funduszu Zdrowia odbyło się w Pałacu Prezydenckim z udziałem Andrzeja Dudy, Mateusza Morawieckiego, Adama Niedzielskiego i ekspertów z różnych dziedzin medycyny.

- Spotkaliśmy się, żeby przeprowadzić dyskusję podsumowującą ponad rok funkcjonowania Funduszu Medycznego od czasu uchwalenia ustawy – mówił prezydenta Andrzej Duda.

bFeyfhtz

Duda o modernizacji polskiej pediatrii

Ustawa o Funduszu Medycznym powstała z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Ustawę prezydent podpisał w październiku 2020 r. W sumie dzięki Funduszowi Medycznemu na ochronę zdrowia ma trafić co najmniej 4 mld zł rocznie dodatkowych środków.

Zobacz także: Łukaszenka i Putin zakręcą kurek? Prezes URE o konflikcie na granicy

Andrzej Duda zapowiedział, że w najbliższym czasie z Funduszu Medycznego blisko 2 mld zł pójdzie na program modernizacji i rozwoju szpitali i oddziałów pediatrycznych. Na ten cel dotychczas przeznaczano 3 mld zł na 6 lat.

bFeyfhtF

- Procedury konkursowe będą uruchomione z początkiem przyszłego roku – zapowiedział Duda.

Morawiecki o subfunduszach Funduszu Zdrowia

Uczestniczący w spotkaniu Mateusz Morawiecki mówił, że dzięki Funduszowi Medycznemu będzie mogło dojść do przełomu w kilku obszarach, które do tej pory wymagały specjalistycznego leczenia. Premier zapewnił, że rząd podejmuje wszelkie działania, aby został on jak najszybciej użyty do konkretnych zadań.

bFeyfhtG

- Ten fundusz, jako cześć większej całości będzie służył z jednej strony do poprawy pediatrii, ale także poprosiłem ministra zdrowia, aby w najbliższych 18 miesiącach poświęcił szczególnie dużo uwagi w poprawę jakości procedur, a także infrastruktury medycznej w ramach Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych — mówił Morawiecki.

Szef rządu zwrócił uwagę, że SOR-y są pierwszym miejscem kontaktu pacjenta ze szpitalem.

- I nie ma co chować głowy w piasek, infrastruktura medyczna, która jest na SOR-ach pozostawia bardzo dużo do życzenia, jest tych SOR-ów bardzo dużo, i wiele z nich wymaga zasadniczej poprawy. To też będzie jedno z zadań, które będzie przedmiotem troski pana ministra zdrowia i całego rządu — podkreślił Morawiecki.

Morawiecki mówił też o czterech filarach Fundusz Medycznego — subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych, subfunduszu rozwoju profilaktyki, subfunduszu infrastruktury strategicznej oraz subfunduszu terapeutyczno-innowacyjnym.

bFeyfhtH

Niedzielski o rzeczywistości napiętnowanej Covidem

Adam Niedzielski mówił podczas spotkania, że "żyjemy teraz w rzeczywistości, która jest napiętnowana Covidem". Minister zdrowia zaznaczył, że "niezależnie od tej sytuacji kryzysowej musimy przygotować rozwiązania, które równolegle muszą reformować i zmieniać rzeczywistość funkcjonowania systemu opieki medycznej w Polsce". Niedzielski mówił również m.in. o tym, że — jako uchwała rządowa — przyjęty został plan strategiczny dla chorób rzadkich.

Szef resortu zdrowia również zauważył, że polska pediatria wymaga dofinansowania. Niedzielski wymieniał działania resortu w tym zakresie — m.in. systemowego działania związanego ze wsparciem pomocy niesionej dzieciom. Niedzielski przypomniał, że uruchomiony został m.in. system blisko 400 ośrodków w całym kraju wspomagających zdrowie psychiczne dzieci, uruchomiony został również dziecięcy telefon zaufania.

Niedzielski mówił też m.in. o tym, że — jako uchwała rządowa — przyjęty został plan strategiczny dla chorób rzadkich.

bFeyfhtI

- I tak w innych dziedzinach — jak krajowa sieć onkologiczna, jak powstająca krajowa sieć kardiologiczna, cały czas przygotowujemy rozwiązania, które mają mieć charakter systemowy, kompleksowy — mówił Niedzielski.

Dodał też, że przygotowane zostało również "rozwiązanie systemowe odnoszące się do całej siatki minimalnych wynagrodzeń w systemie opieki zdrowotnej"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFeyfhua
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(65)
b0b
2 miesiące temu
ej chlopie, jak ty chcesz te miliardy zarobic, popatrz na siebie. Jeszce bardziej razem z pisem bedziesz Polakow okradac ? wroc na ziemie albo przestac brac
Wstyd i hańba
2 miesiące temu
Mam dość KŁĄMSTW, kłamstw opowiadanych przez ministrów, prezydentów, premierów czy prezesów. PiS opuścił i dzieci, i matki tych dzieci i to już dawno. Już od 6 lat PiS prowadzi politykę dzielenia dzieci i rodziców na lepszych i gorszych. Pamiętacie środkowy palec posłanki PiS w kierunku dzieci w wózkach inwalidzkich podczas protestu w Sejmie? Jakieś 2 lata temu został szczególnie utrudniony dostęp do psychiatrów i psychologów, w tym dziecięcych. Skutek - wzrost samobójstw wśród dzieci!! I co dadzą obietnice gruszek na wierzbie od Prezydenta zmarłym dzieciom i ich pogrążonych w żałobie rodzicom?? PiS walczy o nienarodzone dzieci, zabijając po drodze ich MATKI, a te dzieci, które już są i żyją wśród nas, odstawiane są na boczny tor. WSTYD i HAŃBA!
Sre
2 miesiące temu
A kto da SINGLOM? NAM TO ŻADNEJ POMOCY HAŃBA I ŻENADA!!!
bFeyfhub
Realista
2 miesiące temu
Tyle jego co pogada, jak pieniądze będą na kontach szpitali to mu uwierze
No tak
2 miesiące temu
A na geriatrię? My starzy, schorowani pracownicy pamiętamy.
...
Następna strona