Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Apetyt na energię elektryczną rośnie. Nie nadążamy z produkcją

10
Podziel się:

Produkcja energii wzrosła w ubiegłym roku najszybciej od dekady. Na świecie rósł popyt na wszystkie paliwa, ale najbardziej zyskał na tym gaz. Szybki rozwój odnawialnych źródeł nie nadąża za coraz większym zapotrzebowaniem na energię elektryczną.

Światowe zużycie energii w 2018 r. wzrosło prawie dwukrotnie szybciej niż średnie tempo zanotowane od 2010 r.
Światowe zużycie energii w 2018 r. wzrosło prawie dwukrotnie szybciej niż średnie tempo zanotowane od 2010 r. (East News, Bartosz Krupa/East News)

Światowe zużycie energii w 2018 r. wzrosło prawie dwukrotnie szybciej niż średnie tempo zanotowane od 2010 r. - podała Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) w opracowaniu "Global Energy & CO2 Status Report". W dwucyfrowym tempie rosła produkcja energii z wiatru i słońca, ale to paliwa kopalne zaspokoiły w większości rosnący popyt. To też przełożyło się na wyższe emisje szkodliwego dla klimatu dwutlenku węgla.

Za szybkie tempo konsumpcji energii odpowiada nie tylko wzrost gospodarczy, ale też odczuwalne zmiany klimatu. IEA wskazuje na duże wahania temperatur. Fale upałów i mrozów, jakie przetaczają się w różnych częściach świata, powodują wzrost zapotrzebowania na ogrzewanie i przede wszystkim na klimatyzację.

Zobacz także: Obejrzyj też: Ceny prądu. Płacimy więcej niż Czesi czy Niemcy. Były wicepremier tłumaczy, dlaczego

Przyszłość należy do elektryczności

Zapotrzebowanie na energię ogółem na całym świecie wzrosło w ubiegłym roku o 2,3 proc., a na energię elektryczną prawie dwukrotnie więcej - o 4 proc. (o 900 TWh). To najszybsze tempo od 2010 r. Dodatkowy popyt na prąd pokryły w ubiegłym roku w większości OZE i energia jądrowa. IEA ocenia elektryczność jako "paliwo przyszłości". Teraz wykorzystanie prądu przekracza 23 tys. TWh, co odpowiada za jedną piątą końcowego zużycia energii na świecie.

Paliwem, które najbardziej zyskało w ubiegłym roku na światowym rynku energii okazał się gaz ziemny - zaspokoił 45 proc. dodatkowego popytu. W 2018 r. wykorzystanie gazu wzrosło o 170 mld m sześc. (4,6 proc.). Było to spowodowane większymi potrzebami energetycznymi, np. do ogrzewania domów, a także wypieraniem węgla. Przechodzenie z węgla na gaz szczególnie silnie uwidoczniło się w Stanach Zjednoczonych, także Chiny mocniej stawiają na gaz. Te dwa państwa odpowiadają za 70 proc. całego przyrostu na rynku gazowym - podała IEA.

Węgiel trzyma pozycję dzięki Azji

Globalny popyt na węgiel wzrósł drugi rok z rzędu - w 2018 r. o 0,7 proc. To znacznie mniej od średniej wynoszącej 4,5 proc. zanotowanej w pierwszej dekadzie tego stulecia. Udział węgla spada powoli. Nadal pozostaje on największym źródłem energii elektrycznej i drugim co do wielkości źródłem energii pierwotnej na świecie. Widać duże różnice regionalne w wykorzystaniu czarnego złota. Wzrosty jego wykorzystania nastąpiły w ubiegłym roku w państwach azjatyckich - Chinach (1 proc.), Indiach (5 proc.), Wietnamie, Indonezji, Filipinach i Malezji.

Emisje CO2 rosną, ale Europa odwraca trend. Jak to możliwe? Jak wygląda udział OZE i energetyki jądrowej? O tym dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Autor: Magdalena Skłodowska, WysokieNapiecie.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
Radek
4 lata temu
Stop ekoterroystom!! Ludzie jeżeli nie otworzycie oczów zniszczą cały kapitalizm i o prądzie będzie mogli sobie pomarzyć !!
23/019
5 lata temu
rozdawane kredyty na budownictwo robi wlasnie swoje ! szalenstwo budowlane rzuci pół Polski na kolana .Za beztroskosc zaplacimy horendalnie wysoka cene .Ale on Polske podpala jak przegraja !
żenada z PIS
5 lata temu
z tego co wiem to połowa polskich bloków energetycznych nie pracuje bo prąd z nich jest zbyt drogi a tani prąd kupujemy od Niemców (i nie tylko)
Asdik
5 lata temu
Polska nie nadążała z produkcją energii zawsze najbardziej od lat 80 tych do dziś się nic nie zmieniło !prąd jest drogi a ile by ludzie zaoszczędzili ile szkoły ,jednostki wojskowe i inne,miasta ,gminy,PKP ,zakłady przemysłowe i prywatne przedsiębiorstwa !skala patologii jest olbrzymia a straty ogromne tym bardziej waluta słaba bo nie oparta na zlocie tylko na niczym
Pis ma trudny...
5 lata temu
Nic nie robili zelektrowniami od 1989r. Tylko zamykali elektrownie np Adamow Turek!!!!!! Teraz bedziemy importować prad??????????????????????????? Brawo PO,ktorzy zamykali elektrownie ,bo tak Niemcy chciały!!!