Notowania

wiadomość
30.03.2019 09:19

Apetyt na energię elektryczną rośnie. Nie nadążamy z produkcją

Produkcja energii wzrosła w ubiegłym roku najszybciej od dekady. Na świecie rósł popyt na wszystkie paliwa, ale najbardziej zyskał na tym gaz. Szybki rozwój odnawialnych źródeł nie nadąża za coraz większym zapotrzebowaniem na energię elektryczną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Światowe zużycie energii w 2018 r. wzrosło prawie dwukrotnie szybciej niż średnie tempo zanotowane od 2010 r. (Fot: Bartosz Krupa/East News)

Światowe zużycie energii w 2018 r. wzrosło prawie dwukrotnie szybciej niż średnie tempo zanotowane od 2010 r. - podała Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) w opracowaniu "Global Energy & CO2 Status Report". W dwucyfrowym tempie rosła produkcja energii z wiatru i słońca, ale to paliwa kopalne zaspokoiły w większości rosnący popyt. To też przełożyło się na wyższe emisje szkodliwego dla klimatu dwutlenku węgla.

Za szybkie tempo konsumpcji energii odpowiada nie tylko wzrost gospodarczy, ale też odczuwalne zmiany klimatu. IEA wskazuje na duże wahania temperatur. Fale upałów i mrozów, jakie przetaczają się w różnych częściach świata, powodują wzrost zapotrzebowania na ogrzewanie i przede wszystkim na klimatyzację.

Obejrzyj też: Ceny prądu. Płacimy więcej niż Czesi czy Niemcy. Były wicepremier tłumaczy, dlaczego

Przyszłość należy do elektryczności

Zapotrzebowanie na energię ogółem na całym świecie wzrosło w ubiegłym roku o 2,3 proc., a na energię elektryczną prawie dwukrotnie więcej - o 4 proc. (o 900 TWh). To najszybsze tempo od 2010 r. Dodatkowy popyt na prąd pokryły w ubiegłym roku w większości OZE i energia jądrowa. IEA ocenia elektryczność jako "paliwo przyszłości". Teraz wykorzystanie prądu przekracza 23 tys. TWh, co odpowiada za jedną piątą końcowego zużycia energii na świecie.

Paliwem, które najbardziej zyskało w ubiegłym roku na światowym rynku energii okazał się gaz ziemny - zaspokoił 45 proc. dodatkowego popytu. W 2018 r. wykorzystanie gazu wzrosło o 170 mld m sześc. (4,6 proc.). Było to spowodowane większymi potrzebami energetycznymi, np. do ogrzewania domów, a także wypieraniem węgla. Przechodzenie z węgla na gaz szczególnie silnie uwidoczniło się w Stanach Zjednoczonych, także Chiny mocniej stawiają na gaz. Te dwa państwa odpowiadają za 70 proc. całego przyrostu na rynku gazowym - podała IEA.

(Materiały prasowe)
(Fot: wysokienapiecie.pl)

Węgiel trzyma pozycję dzięki Azji

Globalny popyt na węgiel wzrósł drugi rok z rzędu - w 2018 r. o 0,7 proc. To znacznie mniej od średniej wynoszącej 4,5 proc. zanotowanej w pierwszej dekadzie tego stulecia. Udział węgla spada powoli. Nadal pozostaje on największym źródłem energii elektrycznej i drugim co do wielkości źródłem energii pierwotnej na świecie. Widać duże różnice regionalne w wykorzystaniu czarnego złota. Wzrosty jego wykorzystania nastąpiły w ubiegłym roku w państwach azjatyckich - Chinach (1 proc.), Indiach (5 proc.), Wietnamie, Indonezji, Filipinach i Malezji.

Emisje CO2 rosną, ale Europa odwraca trend. Jak to możliwe? Jak wygląda udział OZE i energetyki jądrowej? O tym dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Autor: Magdalena Skłodowska, WysokieNapiecie.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomość, gospodarka, produkcja energii, prąd
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-03-2019

Pis ma trudny orzech do zgryziNic nie robili zelektrowniami od 1989r. Tylko zamykali elektrownie np Adamow Turek!!!!!! Teraz bedziemy importować … Czytaj całość

30-03-2019

elektronNiskie ceny energii elektrycznej w Polsce sprawily , ze na pradzie nikt nie oszczedza . Cena wody zostala podniesiona do poziomu ktory wymusil … Czytaj całość

30-03-2019

dziadek56Ludzie jest takie coś jak planowanie !!!! Dobry gospodarz w sposób ciągły obserwuje swój dom i wie co ma przygotować .NO CHYBA ŻE TO PIS . żREĆ NIE … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (9)