Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Ceny prądu. Zmiany w ustawie. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację

159
Podziel się:

Zmiany w ustawie o cenach prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał jej nowelizację. Ta m.in. przywraca prezesowi URE wyłączne prawo do ustalania opłat za przesył i dystrybucję prądu.

Nowelizacja ustawy o cenach prądu podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę
Nowelizacja ustawy o cenach prądu podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę (KPRP, Krzysztof Sitkowski/KPRP)

Jak informuje Kancelaria Prezydenta RP, Andrzej Duda podpisał się pod nowelizacją ustawy dot. cen prądu. Jej pierwotna wersja - z 28 grudnia 2018 roku - zmniejszyła akcyzę na energię elektryczną z 20 zł do 5 zł za MWh. Obniżyła też o 95 proc. opłatę przejściową, płaconą przez odbiorców w rachunkach.

Podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy zakłada, że ceny ustalone przez sprzedawców energii dla odbiorców końcowych w bieżącym roku mają odpowiadać taryfie z 31 grudnia 2018 r., zatwierdzonej przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Jeżeli ceny nie ustala taryfa - ma ona odpowiadać cenie obowiązującej danego odbiorcę końcowego na dzień 30 czerwca 2018 r.

Zobacz także: Zobacz też: Jak pozyskać klienta w internecie

Ponadto nowelizacja precyzuje, że ustawa obejmuje wszystkie rodzaje umów zawieranych pomiędzy przedsiębiorstwem obrotu a odbiorcą końcowym, np. będące wynikami przetargu czy indywidualnych negocjacji.

Zlikwidowano w niej zapis mówiący o tym, że dystrybutorzy i operator przesyłowy mają w 2019 r. stosować stawki na poziomie obowiązującym 31 grudnia 2018 r. To rozwiązanie budziło wątpliwości Komisji Europejskiej. Potencjalnie mogło ingerować w uprawnienia regulatora, czyli prezesa URE. Zgodnie z nowymi przepisami, regulatorowi przywrócono wyłączne prawo do ustalania opłat za przesył i dystrybucję prądu.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, zamrożenie cen prądu obejmie też tych odbiorców, którzy nie korzystają z oferty spółek obrotu, ale kupują energię na własną rękę, na przykład na giełdzie albo w towarowym domu maklerskim. W rezultacie zwrot różnicy w cenie będzie udzielany wszystkim odbiorcom.

Nowe przepisy precyzują też, w jaki sposób należy obliczać średnioważoną cenę energii na rynku hurtowym.

Zgodnie z ustawą, różnicę między ceną rynkową a ceną dla gospodarstw domowych ma pokrywać Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny. 80 proc. środków w funduszu stanowić będą pieniądze od rządu - ze sprzedaży dodatkowych uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(159)
zz.
5 lata temu
Jak zwykle bez zastanowienia, lubi podpisywać co mu podsuną.
Jak tam
5 lata temu
Dajcie mu kota też podpisze....
Realista
5 lata temu
Podsuńcie mu nowelizację ustawy o eutanazji prezydenta i też podpisze ! Nie zna się na niczym, a partyjni (lub kościelni) wmówią mu wszystko. Najlepiej wychodzą mu podróże na koszt podatników.
xxl
5 lata temu
Nie do ustalania, a zatwierdzania. To firmy przesyłają informację o stawkach, a prezes zatwierdzi, albo i nie.
wimat
5 lata temu
Cena prądu w Polsce to 40% energia , a reszta to wymyślone opłaty stałe i zmienne. Po co to , nie można podać ceny za 1 kW, a tak wszyscy podają że cena w Polsce za 1 KW wynosi około 0,54 zł a w rzeczywistości cena 1 kW energii w Enea wynosi 0,63 gr
...
Następna strona