Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Redakcja money.pl
|
aktualizacja

Aplikacje do oszczędzania pieniędzy. Ważna systematyczność. Najtrudniej zacząć

5
Podziel się:

Pandemia i rosnąca inflacja przyczyniły się do zmiany myślenia o zarządzaniu finansami. Wyższe rachunki nie zachęcają do odkładania pieniędzy, jednak stworzenie bezpiecznej poduszki finansowej na nieplanowane wydatki może okazać się konieczne szczególnie w niestabilnym okresie. Oszczędzanie nie musi być jednak tak trudne, jeśli sięgnie się po odpowiednie narzędzie. Pomocne mogą okazać się dedykowane aplikacje.

Aplikacje do oszczędzania pieniędzy. Ważna systematyczność. Najtrudniej zacząć
Możesz oszczędzać nawet na codziennych zakupach. Aplikacje w tym pomogą (money.pl, Rafał Parczewski)

Oszczędzanie wymaga przede wszystkim systematyczności. Wypracowanie regularnego nawyku odkładania pieniędzy nie jest proste, jednak pozwoli zauważyć pierwsze efekty, które motywują do dalszej pracy.

Przed zainstalowaniem aplikacji, która ułatwia oszczędzanie, warto wyznaczyć sobie cel finansowy. Może to być kwota wpłacana miesięcznie na konto oszczędnościowe lub konkretne postanowienie (np. zebranie w ciągu roku 25 tys. na remont mieszkania). 

Aplikacje do oszczędzania pieniędzy

Wiele aplikacji zostało stworzonych z myślą o tym, by ułatwić oszczędzanie pieniędzy. Są pomocne nie tylko dla tych, którzy zamierzają odkładać na konkretny cel sporą ilości gotówki, ale także tych, którzy chcą ograniczyć swoje wydatki i po prostu wpłacać regularnie niewielkie kwoty. 

Zobacz także: Kieszonkowe dla dzieci. Ekspertka ds. finansów radzi, jakie ustalić zasady

Squirrel, czyli schowaj, zanim wydasz

Aplikacja tworzy osobne konto oszczędnościowe, na które raz w miesiącu przesyła określoną kwotę. Jest wyliczana na podstawie miesięcznych wydatków określonych przez użytkownika. W momencie, gdy na konto wpływa określona suma (pensja), aplikacja odejmuje od niej wcześniej oszacowane wydatki, a resztę kwoty przesyła na dedykowane konto oszczędnościowe.

To proste narzędzie, które pozwala ograniczyć wydatki niemal natychmiast po tym, jak wpłata zasili konto. Sprawia to, że do końca miesiąca trzeba mądrze zarządzać finansami, by nie musieć przesyłać środków z konta oszczędnościowego.  

Listonic — lista zakupów w telefonie

Tworzenie list jest czasochłonne, a zakupy bez planu zazwyczaj kończą się niekontrolowanymi wydatkami. Można ułatwić sobie zadanie i skorzystać z aplikacji, która ułatwia wyjście na zakupy. Szybko stworzysz mobilną listę zakupów, którą możesz także współdzielić.

To bardzo pomocne szczególnie wtedy, gdy jedna osoba jest na zakupach, a druga może na bieżąco dodawać produkty do listy, gdy tylko przypomni sobie i sprawdzi, że czegoś brakuje w domowych zapasach. Aplikacja uczy się także list zakupów, dlatego nie trzeba za każdym razem tworzyć jej od nowa. 

PanParagon, czyli wydatki pod kontrolą

Dzięki tej aplikacji zapomnisz o trzymaniu ważnych paragonów w domowych szafkach i będziesz kontrolować swoje wydatki na bieżąco. Wystarczy zrobić zdjęcie paragonu, a aplikacja będzie pilnowała terminów zwrotu i reklamacji.

Jednak z finansowego punktu widzenia najważniejsza jest możliwość analizowania i monitorowania, na co i kiedy wydajemy pieniądze. To pomoże w rozplanowaniu domowego budżetu i oszczędzaniu. Zamiast tworzyć długie tabelki w Excelu, wszystkie wydatki masz pod ręką w telefonie. 

Twoja bankowość mobilna

Jeśli masz założone konto w banku, zapewne masz też dostęp do bankowości mobilnej. Wiele z nich ma funkcję, które pozwalają na monitorowanie wydatków. Twoja aplikacja zapewne dzieli je ze względu na kategorie i zestawia, ile co miesiąc wydajesz na rozrywkę, transport czy zakupy spożywcze.

Co więcej, oprócz kontrolowania budżetu, możesz także wygodnie zacząć odkładać zaoszczędzone środki. Większość banków oferuje opcję zaokrąglania każdej płatności kartą i odkładania oszczędności na konto oszczędnościowe. To bardzo proste rozwiązanie, które nie kosztuje wiele, a pozwoli szybko zauważyć, jak codzienne drobne zakupy mogą zaprocentować. 

Revolut z funkcją oszczędzania 

Revolut to nie tylko konto wielowalutowe, ale także możliwość lepszej kontroli i zarządzania finansami. Oprócz tego, że otrzymuje się natychmiastowe powiadomienie o wydatkach po dokonaniu każdej płatności, dla użytkownika przygotowywane jest comiesięczne zestawienie kosztów związanych z zakupami.

Revolut daje możliwość ustalenia także budżetu na miesięczne rachunki w barach i restauracjach. Dzięki tym ograniczeniom prościej pilnować swojego budżetu i nie wydawać więcej niż zostało zaplanowane. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Alfa
2 lata temu
Ja nie wiem kiedy zacznę oszczędząć ale na razie to muszę stanać na nogi i splacic swoje długi. na e-kruku tylko podglądam ile mi zostało i czekam końca jak zbawienia
selavi
2 lata temu
Byla kupka nie ma kupki, zycie jest nieprzewidywalne. Jedyne co planuje w zyciu to najbizszy posilek i to tez nie zawsze, bo akurat nie ma pradu.
Franc
2 lata temu
Większych bzdur dawno nie czytałem. Niedługo będzie potrzebna aplikacja do pójścia do wc.
Dejmon
2 lata temu
Szkoda, że nie ma nic o WealthSeed. Nowa apka, która podobno łączy to wszystko w jednym. Chętnie bym poznał zdanie specjalistów.
cca
2 lata temu
Oczywiści, że warto oszczędzać i tego się nauczyć. W praktyce często wygląda to tak: odkładasz, odkładasz np. na konto oszczędnościowe a tu raptem awaria pieca, pralka zdechła, polski ład się władował, inne nieplanowane wydatki itd. Ostatnio mi tak w ciągu m-ca się zdarzyło. Uzbierana kupka zmalała i dalej syzyfowa praca.