Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Australia przyspiesza zmiany. Wellington zaciąga zielony hamulec

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
25
Podziel się:

Australia zwiększa zaangażowanie w walkę z klimatem, podczas gdy Nowa Zelandia oskarżana jest o wycofywanie się z celów klimatycznych - informuje NBCNews. Canberra wprowadza wyższe cele redukcji emisji i mechanizmy ograniczające emisje największych zanieczyszczających.

Australia przyspiesza zmiany. Wellington zaciąga zielony hamulec
Panorama Auckland w Nowej Zelandii (Getty Images, © 2024 Bloomberg Finance LP)

Australia i Nowa Zelandia, dwa kluczowe kraje regionu Pacyfiku, zmieniają podejście do zmian klimatycznych. Australia, pod rządami premiera Anthony'ego Albanese, przyjęła bardziej zdecydowaną postawę w walce z klimatem. Z kolei Nowa Zelandia, pod rządami premiera Christophera Luxona, jest krytykowana za wycofywanie się z ambitnych celów klimatycznych - inoformuje NBCNews.

Australia, znana wcześniej jako "maruder klimatyczny", teraz wprowadza wyższe cele redukcji emisji i mechanizmy ograniczające emisje największych zanieczyszczających. Jednak krytycy twierdzą, że rząd nie realizuje obietnic. Polly Hemming z Australia Institute zauważa, że zmiany w retoryce nie przekładają się na konkretne działania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: KPO a energia odnawialna

Nowa Zelandia zaciąga zielony hamulec

Jak zauważa NBCNews, Nowa Zelandia, mimo że ma jeden z najwyższych wskaźników emisji na mieszkańca w OECD, planuje zwiększenie eksportu surowców i opóźnia wprowadzenie opłat za emisje rolnicze. Minister klimatu Simon Watts podkreśla, że rząd koncentruje się na technologicznych rozwiązaniach emisji rolniczych.

Krytycy wskazują, że oba kraje nie spełniają oczekiwań przed zbliżającą się konferencją COP29 w Azerbejdżanie. Ralph Sims z Massey University w Nowej Zelandii podkreśla, że kraj będzie musiał kupować kredyty emisyjne, by osiągnąć cele Porozumienia Paryskiego.

Australia, jako trzeci największy eksporter paliw kopalnych, jest krytykowana za brak wsparcia dla energii odnawialnej. W 2023 r. rząd przeznaczył 11,8 mld dolarów australijskich na subsydia dla producentów paliw kopalnych. Sarah Clement z Australian National University uważa, że usunięcie tych subsydiów mogłoby znacząco wesprzeć rozwój odnawialnych źródeł energii.

Nowa Zelandia, z kolei, zmienia swoje podejście do polityki klimatycznej, co może wpłynąć na jej odbiór na arenie międzynarodowej. Nathan Cooper z University of Waikato zauważa, że kraj stawia na adaptację zamiast redukcji emisji, co może być ryzykowne. W Azerbejdżanie kluczowym tematem będzie nowy cel finansowy na rzecz klimatu po 2025 r. - podsumowuje CNBCNews.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(25)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Było sobie ży...
miesiąc temu
Zielony ekoterroryzm w akcji. I tak wszyscy umrzecie. Był las nie było was. Będzie las nie będzie was :)
Edek
miesiąc temu
Duże przedsiębiorstwa w Polsce nie dawno płaciły za 1MWh/250zł , teraz -włos się jerzy z powodu opłat ekologicznych . Od węgla i tak nie odejdziemy ponieważ huty potrzebują węgla koksującego a elektrownie węglowe produkują popiół –główny składnik cementu. Będziemy dalej płacić ekoterrorystom za białe i zielone certyfikaty aby móc dalej emitować a prąd i materiały budowlane wzrosną j o kilkaset procent. W dłuższej perspektywie zachód zabije nasz przemysł ciężki(konkurencję) a zostawi sobie rynek zbytu. Będzie to miało ogromny wpływ na naszą niezależność i niepodległość. Rozwiązaniem dla Polski jest wycofanie się z protokołu z Kioto i porozumienia klimatycznego tak jak to zrobiły USA oraz Kanada(Chiny i Indie w ogóle go nie podpisały).Ilość wyemitowanych pyłów i gazów przez przemysł to 3 procent (mówimy o pyłach i gazach a nie wyłącznie CO co lubią przytaczać ekolodzy).97 to erupcja czynnych wulkanów. Przemysł Europy to emisja na poziomie 14 procent w porównaniu z resztą świata (głownie Azja i USA). W samej Europie mamy 12 aktywnych wulkanów. Chcemy coś zrobić od ręki to: ograniczmy przyrost ludności, wycinkę lasów, produkcję plastiku, wprowadźmy 5 letnią gwarancję na wszystkie produkty.
Robocop
miesiąc temu
Walczą z klimatem. Parę lat temu to jeszcze byłoby nie do pomyślenia. Taka durnota.
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
dr.W
miesiąc temu
Pogoda się zmienia od milionów lat ale nonsensem jest winić wzrost CO2 w atmosferze 0,04%
Przeor
miesiąc temu
Lobby klimatyczne to jednak potęga. Spisek klimatologów rozszerza się . Loty kosmiczne powinny być zakazane,loty samolotami jak i dostarczanie towarów również powinno być zakazane .
and
miesiąc temu
CZY WIECIE ŻE : ...."Według danych szwajcarskiego instytutu IPCC natura produkuje ponad 770 mld. ton dwutlenku węgla rocznie, z czego około 57 proc. to emisja lądowa (lasy, zwierzęta, wegetacja), a 43 proc. oceany. Emisja człowieka 42,1 mld ton daje więc około 5,2 proc. globalnej ilości emisji gazu."... Teraz z tych 42,1 mld. CO2 które produkuje rocznie cala ludzkość na Europę przypada niecałe 3 mld. ton. I jeszcze raz, żeby dobrze wybrzmiało. Natura produkuje 95% globalnego CO2, a człowiek (cała ludzkość) 5%. Pewnie mało kto o tym wiedział, a warto to sobie uzmysłowić.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (25)
MD75
4 tyg. temu
Zielona rewolucja od zielonych dolarów. A kto z zieleniaków odważy się pojechać do Chin Indii i Pakistanu i tam mówić im jak mają produkować energię i prowadzić swój przemysł??? No kto ma takie cojones? Tych trzech krajach żyje prawie połowa ludności świata ale tam nikt się nikomu nie postawi bo albo zostanie zamknięty w więzieniu albo w psychiatryku.
dziadek
miesiąc temu
chodziłem do podstawówki i LO w latach 70; uczono mnie, że CO2 w powietrzu jest niewiele bo tylko 0,04%; obecnie straszą nas tym CO2; patrzę do danych i dalej jest taka sama wartość; to gdzie te straszne dane, państwo terroryści od klimatu?
zen
miesiąc temu
Australia, pod rządami premiera Anthony'ego Albanese, przyjęła bardziej zdecydowaną postawę w walce z klimatem. ciekawe czy z klimatem można wygrać?
aj-waj
miesiąc temu
Za 15 lat Nowa Zelandia będzie państwem bogatym, a Australia - biedną przybudówką imperium Kitaju.
Zygmunt
miesiąc temu
To jeden wielki pic: stacje meteo znajdują się głownie w miastach (miejskie wyspy ciepła), a pomiary satelitarne nie są porównywalne z pomiarami tradycyjnymi w klatkach meteo. Głównie to straszenie ludzi i wyciąganie pieniędzy od frajerów.
...
Następna strona