Notowania

Awantura w Krakowie. Poszło o podwyżki dla opiekunów w żłobkach i przedszkolach

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik z PiS unieważnił uchwałę Rady Miasta Krakowa, która miała podnieść pensje pracowników przedszkoli i żłobków samorządowych. Jego zdaniem rada miasta nie ma do tego kompetencji. Radni już zapowiadają, że pójdą do sądu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wojewoda małopolski postanowił unieważnić uchwałę rady miasta, dzięki której pracownicy samorządowych żłobków i przedszkoli mieli otrzymać podwyżki (Fot: JAN GRACZYNSKI/East News)

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik unieważnił uchwałę rady miasta, dzięki której pracownicy samorządowych żłobków i przedszkoli mieli otrzymać podwyżki (w zależności od posiadanych kwalifikacji). Radni nie wskazali jednak prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu, jakich narzędzi ma użyć, by do tego doszło, zostawiając mu w tej sprawie wolną rękę – informuje krakowska "Gazeta Wyborcza".

Radni mają żal do wojewody, tym bardziej, że wcześniej uchylił inne uchwały, powołując się właśnie na to, że radni wskazywali prezydentowi sposób, za pomocą którego ma osiągnąć określony cel.

Dzieci z Kątów Wrocławskich mogą się cieszyć z wcześniejszego odbierania z przedszkola. Dla rodziców to jednak spore wyzwanie
Przedszkole od września tylko do 15. Rodzice spod Wrocławia w szoku

Zdaniem wojewody i jego prawników rada miasta nie ma kompetencji, by nakazać prezydentowi miasta podniesienie płac w tych placówkach, a uchwała "narusza porządek prawny w sposób istotny" - czytamy w piśmie, które Ćwik wysłał radnym i prezydentowi Krakowa. Stwierdzenie nieważności uchwały zajęło wojewodzie tylko pięć dni.

Obejrzyj: Strajk włoski nauczycieli. Wiceszef ZNP: "pokażemy faktyczny czas pracy nauczyciela"

W całej tej sytuacji nie chodzi już o sprawę nauczycieli wychowania przedszkolnego, lecz o spór polityczny, w którym po jednej stronie są właśnie radni, a po drugiej – działacz PiS (Ćwik startował w wyborach parlamentarnych i dostał bardzo słaby wynik) i były katecheta. Krakowscy radni zaczęli określać go mianem "młotkowego PiS-u".

Wojewoda zapewnia, że nie jest przeciwny podwyżkom dla samych pracowników żłobków i przedszkoli, ale powinno być to "przedmiotem refleksji" prezydenta Krakowa i podległych mu dyrektorów tych placówek.

Nauczyciele przedszkolni są najbardziej poszukiwaną kadrą pedagogiczną.
Brakuje przedszkolanek. 1400 etatów wolnych

Radni zapowiadają, że odwołają się do sądu – od decyzji o unieważnieniu uchwały o podwyżkach dla pracowników przedszkoli i żłobków oraz każdej innej, którą uznają za motywowaną politycznie – deklarują w rozmowie z dziennikarzami krakowskiej "GW".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kraków, wojewoda, nauczyciele przedszkolni, małopolska, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-10-2019

PolkaI to się nazywa DOBRA ZMIANA.....................PIS najpierw sobie musi dać podwyżkia potem jak zostaną ochłapy ,to tym miastowym.W pierwszym rzędzie … Czytaj całość

22-10-2019

jaExtra klasa polityczna! Extra wstyd

23-10-2019

JFKpłace w złobkach to żenada,minimalna krajowa dla czynnych zawodowo,a większosć pracujących to emerytki i siłą rzeczy nie protestują bo leci … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)