Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KKG
|

Będą kontrole pomp ciepła. Sprawdzą dostawców i importerów

12
Podziel się:

W kwietniu zmienił się program "Czyste Powietrze". Według nowych zasad dotacje można dostać tylko na pompy ciepła ze specjalnej listy. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów bierze się za kontrole urządzeń, ale beneficjenci programu mogą spać spokojnie.

Będą kontrole pomp ciepła. Sprawdzą dostawców i importerów
W kwietniu zmienił się program "Czyste Powietrze". Dotacje można dostać tylko na pompy ciepła ze specjalnej listy (East News, PIOTR DZIURMAN/REPORTER)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował, że producenci i importerzy pomp ciepła dostaną więcej czasu na dostosowanie się do zmian w programie "Czyste Powietrze".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Im większe ryzyko, tym większa musi być marża - Jarosław Szanajca - Dom Development w Biznes Klasie

Mają go wykorzystać na zrobienie badań pomp ciepła i dostarczenie wymaganych raportów, by ich urządzenia mogły znaleźć się na tzw. liście ZUM (zielonych urządzeń i materiałów). To wykaz urządzeń, które zostały uznane za bezpieczne i dobrej jakości, a więc takie, na które będzie można zdobyć dofinansowanie.

O liście i związanych z nią zmianach w zasadach udzielania dofinansowania pisaliśmy szeroko w money.pl. Równocześnie Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów rusza z kontrolami zgodności pomp ciepła.

Pomoże to wyeliminować ze sprzedaży niskiej jakości urządzenia, które nie spełniają wymogów przepisów i nie dotrzymują deklarowanych parametrów pracy - czytamy w komunikacie.

Kontrole będą dotyczyć dostawców i importerów. Nie dotyczą one beneficjentów programu. - W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami o kontrolach pomp ciepła przeprowadzanych w domach beneficjentów programu "Czyste Powietrze", Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) informuje, że obecnie nie podejmuje tego typu działań celowanych tylko na wspomniane urządzenia - informuje NFOŚiGW.

Jak czytamy w komunikacie, UOKiK skupia się na nieuczciwych importerach, dostawcach oraz instalatorach pomp ciepła. To właśnie ci podmioty, oferujące urządzenia nie spełniające określonych norm, powinni obawiać się potencjalnych inspekcji, natomiast beneficjenci programu "Czyste Powietrze" nie są przedmiotem tych kontroli.

Zmiany w programie rządu. O co chodzi?

W ramach programu "Czyste Powietrze" można zdobyć dofinansowanie m.in. na pompy ciepła. I tu pojawił się problem, bo w pewnym momencie polski rynek zaczął być "zalewany" przez urządzenia, najczęściej z Chin, które nie spełniały parametrów zadeklarowanych w dokumentach.

Postanowiono więc zmienić program tak, by ochronić beneficjentów "Czystego Powietrza" przed instalacją pompy ciepła złej jakości, czyli nie tylko awaryjnej, ale i niespełniającej standardów bezpieczeństwa. Powstała więc specjalna lista zielonych urządzeń i materiałów.

Trafią na nią wyłącznie te pompy, które mają potwierdzenie swoich parametrów technicznych w badaniach przeprowadzonych w niezależnych akredytowanych laboratoriach zlokalizowanych na terenie EU lub EFTA. Wynik tych badań powinien być zgodny z danymi w karcie produktu i etykiecie energetycznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Hvgtyyggyyrrt
2 tyg. temu
Dobre te pany..dbają o lud.......dobre.....
Joe
2 tyg. temu
Niemiaszkom zalegają i tyle w temacie
Świat staje n...
2 tyg. temu
To nie ochrona konsumentów, a głównie niemieckich producentów. Do tego dopłaty do niemieckich używanych elektryków i cyk, pojawia się piękny obraz "wolnego rynku". Jeżeli chcecie chronić konsumenta, to dajcie mu prawo wyboru!
Abc
2 tyg. temu
Ocho? Nowy wszedł w biznes i trzeba wytłuc konkurencję...
djje
2 tyg. temu
jaka pompa ciepla to przezytek bufor i grzalka to jest ok oszczednosc 30%