Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Będzie rejestr umów o dzieło. A później kontrole

39
Podziel się

Rząd chce sprawdzić, ilu Polaków pracuje na umowach o dzieło. Najpewniej wiele z takich umów zostanie przekształconych na zlecenia, by pobierać od nich składki. Rejestr poprowadzi ZUS, zacznie działać w styczniu 2021.

Będzie rejestr umów o dzieło. A później kontrole
Rejestr umów o dzieło. Zacznie działać od stycznia 2021 (money.pl, Rafał Parczewski)
bDzpiGMl

Od stycznia ZUS będzie prowadził rejestr wszystkich umów o dzieło. Zgłaszać je mają obowiązkowo przedsiębiorcy, po to, by Zakład mógł ich skontrolować - czytamy w "Wyborczej".

Umowy o dzieło są wolne od wszelkich składek. Są firmy, które to wykorzystują i zatrudniają pracowników w takiej formie, a z budżetu państwa "znikają" miliardy. Pracownicy tracą tyle, że nie mają ubezpieczenia zdrowotnego, nie odkładają też na emeryturę.

bDzpiGMn

Rząd chce się za to zabrać, ale nie wie, ilu konkretnie pracowników jest zatrudnionych właśnie na umowach o dzieło. Wiadomo, że łącznie na umowach cywilnoprawnych zatrudnionych jest ok. 1,3 mln Polaków.

Zobacz także: Rozmowa z Mateuszem Walewskim, głownym ekonomistą BGK.

Jednak niedługo rząd taką wiedzę zdobędzie, bo w pierwszej tarczy antykryzysowej zapisał, że od stycznia 2021 przedsiębiorcy będą musieli zgłaszać umowy o dzieło do ZUS. Zakład zapewnia, że już jest gotowy, by rejestr uruchomić.

bDzpiGMt

Pracodawca będzie miał 7 dni od podpisania umowy na poinformowanie ZUS-u, sam Zakład z napływających danych stworzy specjalny rejestr umów o dzieło – czytamy w "Wyborczej". Można się spodziewać, że istotny odsetek takich umów zostanie przekwalifikowany na oskładkowane umowy-zlecenia lub podobne.

Ozusowanie umów o dzieło

Zbliża się rekonstrukcja rządu Zjednoczonej Prawicy. Wiele wskazuje na to, że Jarosław Gowin zostanie "superministrem" odpowiedzialnym m.in. za pracę. W takim przypadku PiS-owi będzie trudniej przeforsować ewentualne ozusowanie wszystkich umów cywilno-prawnych. Problem pojawi się przy umowach o dzieło.

Przez umowy "śmieciowe" budżet omija mnóstwo pieniędzy, które odciągane są z normalnych umów o pracę w postaci składek na ubezpieczenie społeczne. Jak informowaliśmy w money.pl, rząd myśli nad zmianami w tej kwestii. Chodzi przede wszystkim o umowy zlecenia.

bDzpiGMu

Na umowach zlecenia może się jednak nie skończyć. - Można spodziewać się, że po zleceniach przyjdą dzieła, później samozatrudnieni, którzy oprócz działalności mają jeszcze jakąś umowę i kolejni - mówił w programie "Money. To się liczy" Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Jednak szef Porozumienia nigdy nie krył, że jest zdecydowanym przeciwnikiem oskładkowania umów o dzieło.

"Ozusowanie umów o dzieło to uderzenie w wolne zawody, naukowców, artystów itp. No pasaran!" - pisał na Twitterze Jarosław Gowin kilka lat temu.

bDzpiGMv
bDzpiGMO
KOMENTARZE
(39)
Mr. X
4 miesiące temu
Macie pisowskie uszczelnianie systemu. Uszczelnią tak, że wszyscy się poduszą. Sam narodzie sobie ten los zgotowałeś.
Wolnyzawód
4 miesiące temu
Jeśli potrzeba zrównać umowy o pracę, zlecenia i o dzieło, to wystarczy w ogóle zlikwidować obowiązkowy ZUS. Kto będzie chciał, to sobie sam składki zapłaci.
AdaM
4 miesiące temu
Jedną ręką zabierają ludziom krwawicę za to że ciężko pracują a drugą rękom lekko rozdają lekkoduchom i obibokom. Promocja na bycie pasożytem i jej sponsorzy z partyi
bDzpiGMP
Marcin
4 miesiące temu
Ja przechodzę do szarej strefy. Gotówka, zero konta i przelewów. Nie będę pracował tylko na składki i podatki. Zdechnąć z głodu mojej rodzinie nie pozwolę. Patriotą jest ten, który za rządów pisu nie płaci podatków.
Kosek
4 miesiące temu
Zabiorą ci wszystko. Zgniotą wszelki rozwój. A potem powiedzą, że to dla twojego dobra. Przestępczość już rośnie. Złodziejstwo i bandyctwo na każdym kroku. A przykład jak to mawiał klasyk idzie z góry.
...
Następna strona