Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Ozusowanie umów o dzieło. Teraz PiS-owi może być o to trudniej

61
Podziel się

Wiele wskazuje na to, że Jarosław Gowin zostanie "superministrem" odpowiedzialnym m.in. za pracę. W takim przypadku PiS-owi będzie trudniej przeforsować ewentualne ozusowanie wszystkich umów cywilno-prawnych. Problem pojawi się przy umowach o dzieło.

Ozusowanie umów o dzieło. Teraz PiS-owi może być o to trudniej
Jarosław Gowin powstrzyma plany ozusowania umów cywilnoprawnych? (kf) PAP/Radek Pietruszka (PAP, PAP/Radek Pietruszka, Radek Pietruszka)
bDzpsaaJ

Przez umowy "śmieciowe" budżet omija mnóstwo pieniędzy, które odciągane są z normalnych umów o pracę w postaci składek na ubezpieczenie społeczne. Walkę z tym procederem od lat zapowiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które najchętniej ozusowałoby wszystko co się da.

Taka zmiana oznacza więcej do zapłacenia co miesiąc na ubezpieczenia społeczne i mniejszą pensję do ręki.

Jak informowaliśmy w money.pl, rząd myśli nad zmianami w tej kwestii. Chodzi przede wszystkim o umowy zlecenia, które dziś są ozusowane tylko do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Wszystko co ponad to - oskładkowane już nie jest.

bDzpsaaL

Na umowach zlecenia może się jednak nie skończyć. - Można spodziewać się, że po zleceniach przyjdą dzieła, później samozatrudnieni, którzy oprócz działalności mają jeszcze jakąś umowę i kolejni - mówił w programie "Money. To się liczy" Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Zobacz także: Umowy zlecenia to początek. Rząd może ozusować znacznie więcej

Najwięcej kontrowersji budzi właśnie ozusowanie umów o dzieło. Resort oficjalnie przyznaje, że na razie o tym nie myśli, ale pomysł co jakiś czas wraca w dyskusji publicznej. Szczególnie w dobie kryzysu, gdy dodatkowe pieniądze w budżecie na pewno się przydadzą.

bDzpsaaR

Ewentualne plany rządu może pokrzyżować rekonstrukcja rządu, którego bardzo ważnym elementem stanie się prawdopodobnie Jarosław Gowin.

Z jego sobotniej wypowiedzi dla TVP Info wynika, że Porozumienie obejmie w rządzie resort, który ma powstać na bazie obecnego ministerstwa rozwoju. Wejdą do niego również takie obszary jak praca, budownictwo czy turystyka. Wszystko wskazuje na to, że "superministrem" będzie właśnie Gowin.

Szef Porozumienia nigdy nie krył, że jest zdecydowanym przeciwnikiem ozusowania umów o dzieło.

"Ozusowanie umów o dzieło to uderzenie w wolne zawody, naukowców, artystów itp. No pasaran!" - pisał na Twitterze Jarosław Gowin kilka lat temu. Wtedy był jeszcze wicepremierem i ministrem nauki.

bDzpsaaS

W pamiętnej dyskusji na portalu społecznościowym Gowin dodał również, że właśnie ozusowanie umów o dzieło było jednym z głównych powodów, dla którego ostatecznie upadła koncepcja tzw. "jednolitego podatku".

Gdyby teraz - już jako ewentualny minister odpowiedzialny za pracę - miał się z tego ostrego sprzeciwu wycofać, wielu Polaków z pewnością mu te wypowiedzi sprzed lat wypomni.

Pytanie tylko, czy po ponad trzech latach od tak stanowczych deklaracji Jarosław Gowin nie zmięknie pod naciskiem kolegów ze Zjednoczonej Prawicy, w której - jak pokazał ostatni kryzys w koalicji - wszelkie przejawy niesubordynacji mogą być surowo ukarane.

bDzpsaaT

W przypadku ozusowania umów o dzieło Gowin nie jest jednak odosobniony w swoich poglądach. Wsparcia może szukać np. w wicepremierze Piotrze Glińskim. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego powinno bronić artystów przed oskładkowaniem umów, na których zazwyczaj pracują.

bDzpsabm
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(61)
obserwator
4 miesiące temu
ZUS to klasyczna, podręcznikowa piramida finansowa; ładowanie tam dodatkowej kasy to zwiększanie strat uczestników. Do tej pory jedyną próbą wyjścia z tej piramidy były OFE, szkoda że próbą nieudaną.
uważny czytel...
4 miesiące temu
A Sz.Pan Słomski pisze nieprawdziwe informacje: "Chodzi przede wszystkim o umowy zlecenia, które dziś są ozusowane tylko do wysokości minimalnego wynagrodzenia [nieprawda! dop. mój]. Wszystko co ponad to - oskładkowane już nie jest [nieprawda! dop.mój]." Jesli JEDNA umowa zlecenia jest na np. 10.000, to cała kwota jest oskładkowana! Bardzo proszę redaktorów o konsultowanie podawanych informacji albo samodzielne przeczytanie ustawy, to nie pierwszy raz gdy są powielane bzdurne informacje. Smutne. :(
pyra
4 miesiące temu
Ufanie Gowinowi, to tak jak ufanie Niemcom czy Rosjanom.
bDzpsabn
Kolo
4 miesiące temu
Może ktoś napisze opinię do tego artykułu w kontekście przyszłych emerytur. Wszyscy równo powinni być opodatkowani, bo jak słyszę na emeryturze wszyscy mają takie same żołądki. To niech się składają na te marne emerytury wszyscy.
godot
4 miesiące temu
A może likwidacja wiejskiego raju podatkowego? Rolnicy z podatku dochodowego i ZUSu zostali zwolnienie w czasach, gdy nie było dopłat bezpośrednich i dotacji inwestycyjnych z PROW. Jakie jest zatem uzasadnienie utrzymania tego przywileju dla wszystkich rolników? Jak dla mnie ze sprawiedliwością społeczną to nie ma nic wspólnego.
...
Następna strona