Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Będzie trudniej o zasiłek na L4

26
Podziel się:

Rząd zamierza wprowadzić zmiany w systemie ubezpieczeń zdrowotnych. Na świadczenie będzie trzeba czekać dłużej.

Na zasiłek chorobowy trzeba będzie zaczekać dłużej.
Na zasiłek chorobowy trzeba będzie zaczekać dłużej. (PAP)

Rząd przymierza się do wprowadzenia tzw. okresu oczekiwania na prawo do zasiłku macierzyńskiego i zdrowotnego. Obecnie takie prawo przysługuje pracownikom, którzy przepracowali minimum 30 dni.

Po zmianie, prawo do zasiłku nabędą ci, którzy przepracowali na etacie przynajmniej 90 dni.

Trudniej będą mieli przedsiębiorcy, którzy na prawo do zasiłku będą musieli czekać aż pół roku. To oznacza, że jeśli przedsiębiorca zachoruje przed upływem 180 dni od rozpoczęcia opłacania składek to nie tylko nie dostanie zasiłku, ale też zapłaci składkę za czas choroby.

Zobacz także: Oglądaj też: Zniesienie limitu 30-krotności. "PiS drugi raz popełnia ten sam błąd"

- W przypadku choroby, przez pierwsze 30 dni zwolnienia w roku płaci nam pracodawca. Po wyczerpaniu się tych dni pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy od ZUS. I o ten właśnie zasiłek chodzi w tych zmianach. Nie oznaczają więc, że nowy pracownik, albo taki z przerwą w płaceniu składek, musi czekać 90 dni albo 180, żeby móc iść na zwolnienie z powodu grypy czy przeziębienia - mówi prof. Jacek Męcina z Uniwersytetu Warszawskiego, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. Wyjaśnia, że chodzi tu o przebywających na zwolnieniu ponad te 30 dni.

Kolejna zmiana, którą zapowiada ministerstwo finansów, dotyczy okresów przerwy pomiędzy zwolnieniami lekarskimi. Według obecnych przepisów, każdy ubezpieczony ma prawo do 180 dni płatnego zwolnienia na jedną chorobę. Limit odnawia się co 60 dni.

Jeśli jednak zachoruje na inną chorobę, przysługuje mu kolejne 180 dni.

Po zmianach, okres przerwy pomiędzy zwolnieniami wzrośnie do 90 dni, a do puli będą się wliczały wszystkie choroby. Takie przepisy mają na celu wyeliminowanie nadużyć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(26)
Pracuś
3 lata temu
Pracuję na umowę o pracę od 20 lat.Zamierzam się zwolnić i założyć własną firmę. To co będę musiał czekać pół roku na zasiłek chorobowy? Wolne żarty.
Ojtam
3 lata temu
Ja nie muszę czekać, bo ciocia Lutka w zusie pracowała i zalatwi
ISLA
3 lata temu
JUŻ KIEDYŚ TAK BYŁO( NA POCZĄTKU LAT DZIEWIĘĆDZIESIĄTYCH!!) TRZEBA BYŁO CZEKAĆ 180 DNI ŻEBY MÓC OTRZYMAĆ L4, POZA TYM MATKI PROWADZĄCE DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ(NP JA) NIE MIAŁY ODPROWADZANYCH ŻADNYCH SKŁADEK ZA MACIERZYŃSKI(KTÓRY TRWAŁ OKOŁO 4 MIESIĘCY)CZY WYCHOWAWCZY!!!!!! I NIKT SIĘ NIE BURZYŁ!!! MŁODYM TO TERAZ SIĘ W GŁOWIE(ŻEBY NIE PRZYWOŁAĆ INNEJ CZĘŚCI CIAŁA) PRZEWRACA!!!!!!!!!!!!!
...
3 lata temu
Ukrucic trzeba zwolnienia pracownikom bo to oni naduzywaja. Byle katar oni już na zwolnieniu. Przedsiębiorca jak zwykle po tylku dostaje brawo wy ! Doprowadzicie do tego, ze ludzie zaczną zwalniać zespół bo i tak bd musieli sami pracowac za pracowników;)
Pisladia
3 lata temu
I jak to się ma do równo uprawnienia i równości w konstytucji
...
Następna strona