Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
13.10.2020 15:24

Berlin Brandenburg coraz bliżej otwarcia. Eksperci: nie będzie konkurencją dla CPK

Po kilku latach opóźnienia samoloty wreszcie pojawią się na niemieckim lotnisku Berlin Brandenburg. Pierwsze loty mają się odbyć jeszcze w październiku. Eksperci zapewniają, że niemiecki gigant nie będzie konkurencją dla CPK.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons)
Lotnisko Berlin Brandenburg powstanie tuż za granicą Polski z Niemcami

Jak pisze "Rzeczpospolita", budowa lotniska Berlin Brandenburg trwała ponad 14 lat, a jej koszt był większy od planowanego o 2 mld euro. Z kolei linia Air Berlin, dla której miało być to macierzyste lotnisko, już splajtowała.

Wygląda jednak na to, że 31 października samoloty wreszcie pojawią się na płycie gigantycznego lotniska. Berlin Brandenburg ma zastąpić dwa inne porty w stolicy Niemiec - Tegel i Schonefeld. W sumie planowana przepustowość to około 40 mln pasażerów rocznie.

Choć na razie nie wszystkie terminale mają być dostępne. Jeden z trzech zostanie otwarty dopiero wiosną przyszłego roku. Powód? Przede wszystkim pandemia koronawirusa. Późniejsze otwarcie terminala nr 2 pozwoli zaoszczędzić nawet pół miliona euro.

Ograniczenia w ruchu lotniczym. "Nastawiam się na to, że do Bożego Narodzenia będą"

Eksperci przepytani przez "Rzeczpospolitą" zapewniają, że nowy port lotniczy tuż za naszą zachodnią granicą nie powinien być zagrożeniem dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Prędzej dla lotnisk w zachodniej części kraju.

Lotniska czekają na rządową pomoc. Nie wszystkie wierzą, że nadejdzie ona szybko.
Polskie lotniska w tarapatach. Bez rządowej pomocy trudno im będzie przetrwać

- Dla Szczecina i Poznania to oczywiście będzie problem. Nie jest to równoznaczne z zagrożeniem upadkiem tych lotnisk, ale będą one musiały bardziej postarać się o klienta, aby nie odpływał do Berlina, gdzie nastąpi znacząca poprawa jakościowa obsługi ruchu - mówi "Rz" Adrian Furgalski z zespołu doradców gospodarczych TOR.

- Berlin stanie się wyłącznie dużym lotniskiem regionalnym. I niczym więcej, bo jest to inna liga - dodaje firmy BBSG, działającej w branży lotniczej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-10-2020

CiekawyTu akurat zgadzam się z ekspertami, że megalotnisko w Niemczech nie będzie konkurencją dla CPK. Lotnisko w Niemczech nie może być konkurencyjne dla … Czytaj całość

14-10-2020

A B CMoże nazwiska ekspertów? Przecież dla pis żaden ekspert nie doradza. Nikt nie chce zszargać sobie nazwiska, bo po pis rządów nikt in żadnej … Czytaj całość

14-10-2020

ZaciekawionyA gdzie ekiologia i ta cała Grieta, cicho teraz siedzi?

Rozwiń komentarze (288)