Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Bezrobocie niższe niż przed pandemią. GUS opublikował dane za listopad

29
Podziel się:

Bezrobocie w Polsce spadło z 5,5 do 5,4 proc. - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Tak dobrze nie było od lutego 2020 roku. Widać, że rynek pracy uodpornił się na koronawirusa. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ze statystyk urzędów pracy ubyło blisko 127 tys. bezrobotnych.

Bezrobocie niższe niż przed pandemią. GUS opublikował dane za listopad
Bezrobocie w Polsce spadło w listopadzie (Adobe Stock, ©APchanel - stock.adobe.com)

Często w Polsce pod koniec roku bezrobocie sezonowo rosło. Tym razem w listopadzie pozostaliśmy w trendzie spadkowym. Najnowsze dane GUS pokazują, że stopa bezrobocia wyniosła 5,4 proc. wobec 5,5 proc. odnotowanych w październiku.

Ile jest dokładnie osób bezrobotnych w rejestrach urzędów pracy? Na koniec listopada było ich w sumie 898,8 tys. W porównaniu z październikiem ta liczba zmniejszyła się o 12,1 tys. Jest też dużo lepiej niż rok temu, gdy bez pracy było 1 mln 25,7 tys. ludzi.

Rynek pracy zdaje się być odporny na czwartą falę koronawirusa, który w ubiegłym roku pozbawił zatrudnienia wielu Polaków. Warto zauważyć, że ostatni raz procentowo liczone bezrobocie wzrosło w styczniu 2021. Od tamtej pory, gdy osiągnęło poziom 6,5 proc., tylko maleje.

Zobacz także: Rekordowo droga Wigilia. Seniorzy o świątecznych zakupach i konieczności zaciskania pasa

Bezrobocie w szczegółach

Listopad jest pierwszym miesiącem od wybuchu pandemii, gdy udało się zejść z bezrobociem poniżej statystyk sprzed koronawirusa. W lutym i styczniu 2020 wynosiło 5,5 proc.

Brakuje już niewiele do najlepszych wyników z 2019 roku, gdy bezrobocie spadło do 5 proc.

Średnie bezrobocie w Polsce to 5,4 proc., ale w zależności od regionu sytuacja na rynku pracy jest wciąż mocno zróżnicowana. W części województw wygląda to dużo gorzej. Wyniki w regionach wahają się w granicach od 3,1 proc. w wielkopolskim do 8,5 proc. w warmińsko-mazurskim.

GUS zauważa, że w urzędach pracy w listopadzie zarejestrowano 101,1 tys. nowych bezrobotnych, tj. mniej niż przed miesiącem (o 5,5 proc.), ale więcej niż przed rokiem (o 4,1 proc.). Jednocześnie z ewidencji bezrobotnych skreślono 113,2 tys. osób, tj. o 13,4 proc. mniej niż w październiku, ale o 26,1 proc. więcej niż w listopadzie ubiegłego roku.

"Znacznie mniej niż przed rokiem zarejestrowano osób zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy (o 24,1 proc. wobec niewielkiego wzrostu rok wcześniej). Po raz pierwszy od maja ubiegłego roku obniżyła się także liczba nowo zarejestrowanych osób długotrwale bezrobotnych" - czytamy w raporcie GUS.

Bezrobocie w Polsce. Bez zaskoczeń

Najnowsze statystyki GUS nie zaskakują. Około 2 tygodnie temu wstępne wyliczenia przedstawiło ministerstwo pracy i teraz się potwierdziły.

- Rynek pracy ustabilizował się. W rejestrach urzędów pracy mamy mniej bezrobotnych niż przed rokiem i mniej niż w lutym 2020 roku, czyli tuż przed pandemią koronawirusa. Mimo zamrożenia gospodarki i niepokoju wśród samych pracowników udało nam się uratować rynek pracy przed dużym wzrostem bezrobocia. Tarcza antykryzysowa zadziałała - komentowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Warto odnotować, że w unijnych statystykach Polska jest jednym z krajów z najniższym bezrobociem. Lepiej jest tylko w Czechach, Holandii i Niemczech.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
Miś
10 miesięcy temu
Spadło bezrobocie bo w Polsce w pandemii była najwyższa nadumieralność w krajach OECD (wzrost o 97%). Poza tym co roku z rynku znika kilkaset tysięcy osób (niz demograficzny)
Ebola
2 lata temu
Bo euro drogie wiec rodacy robia za granicami,,,
Adam N 1973
2 lata temu
Gdyby rządziła PO to teraz byłoby 6 mln bezrobotnych. Bo rok temu w wyniku pandemii większość firm by upadła z powodu nieustannych lockdownów, za to tarczy dla przedsiębiorców by nie było. A obecnie inflacja przekraczałaby 10% bo przecież według Tuska nie ma takich guzików które zmniejszają wzrost cen. Stopy procentowe Podnieśli by do 10%. Ludzie straciliby nie tylko pracę, ale też dach nad głową, bo banki przejmowałyby mieszkania
vcfdre
2 lata temu
to żaden sukces tylko niż demograficzny wchodzi na rynek więc nie ma co się chwalić, że jest niskie bezrobocie dzięki komuś bo to głupota
Gabii
2 lata temu
Najazd ukraincow totalnie zniszczył Polski rynek pracy i nie ma pracy na umowę o pracę dla 40 plus...bezrobocie jest bardzo duże
...
Następna strona