Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bezrobocie rośnie trzeci miesiąc z rzędu. W styczniu wyniosło 5,5 procent

Bez pracy w styczniu było 5,5 proc. Polaków - wynika z najnowszych danych GUS. Od końca grudnia w rejestrach przybyło 56 tys. bezrobotnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Bezrobocie rośnie na początku roku. (Fot: PAP, Tytus Żmijewski)

Potwierdziły się wcześniejsze szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła w styczniu do 5,5 proc. z 5,2 proc. odnotowanych w grudniu.

To oznacza pogorszenie sytuacji na rynku pracy i to już trzeci miesiąc z rzędu. A jeszcze w październiku było na poziomie 5 proc. i można było oczekiwać zejścia poniżej tej granicy. Byłby to nowy rekord.

Czy to powód do bicia na alarm? Jest to jakiś sygnał ostrzegawczy, ale warto zauważyć, że bezrobocie podlega sezonowości. W miesiącach zimowych, na przełomie roku często rośnie. Tak było rok temu, gdy stopa bezrobocia skoczyła z 5,8 do 6,1 proc. i dwa lata temu - z 6,6 do 6,8 proc.

Spowolnienie gospodarcze już za rogiem. Co to oznacza dla Polaków?

W ocenie resortu, wzrost bezrobocia w miesiącach zimowych wynika m.in. z zakończenia prac sezonowych w rolnictwie, budownictwie, turystyce, a także z powodu rejestracji w urzędach pracy osób, którym zakończyły się umowy na czas określony.

Mimo wzrostu bezrobocia na przełomie roku, w porównaniu z początkiem 2019 roku sytuacja na rynku pracy jest jednak wyraźnie lepsza. Co więcej, jak podkreśla MRPiPS, począwszy od 1991 roku nigdy wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w styczniu nie był tak niski jak teraz.

- Bardzo istotne w tym wszystkim jest to, że w miesiącu styczniu odnotowaliśmy wzrost ilości miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowych, to jest pozytywne przesłanie, które pozwala nam patrzeć z dobrą perspektywą w przyszłość jeżeli chodzi o rynek pracy - przekonywała wiceminister.

Na koniec stycznia w urzędach pracy zarejestrowanych było 922,2 tys. bezrobotnych, tj. o 55,8 tys. (o 6,4 proc.) więcej niż przed miesiącem, ale o 100,9 tys. (o 9,9 proc.) mniej niż przed rokiem.

Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 3,1 proc. w wielkopolskim do 9,6 proc. w warmińsko-mazurskim. Wzrost stopy bezrobocia w skali miesiąca notowano we wszystkich województwach: najwyższy w warmińsko-mazurskim (o 0,6 pkt proc.), natomiast najniższy w łódzkim, małopolskim, mazowieckim oraz śląskim (po 0,2 pkt proc.).

W skali roku stopa bezrobocia obniżyła się we wszystkich województwach, w największym stopniu w warmińsko-mazurskim (o 1,3 pkt proc.), a w najmniejszym - w wielkopolskim (o 0,2 pkt proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bezrobocie, praca, zatrudnienie, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-02-2020

KrzysztofMiałem własną firmę w której zatrudniałem 14 osób, zakończyłem działalność i od października ubiegłego roku jestem na emeryturze, jestem jeszcze w … Czytaj całość

25-02-2020

pamBezrobocie+. Niech rząd dalej podwyższa ceny prądu i płacy minimalnej. To najlepszy sposób na dobijanie przedsiębiorstw.

25-02-2020

M.Bezrobocie rośnie przy zwiększającej się inflacji. Wiadomo, istnieje tez tzw ukryte bezrobocie, czyli strefa KRUS do której to państwo dokłada. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (124)