Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Bezrobocie w Polsce. Drugi miesiąc z szóstką z przodu

49
Podziel się:

W czerwcu stopa bezrobocia była nieznacznie wyższa niż w maju i wyniosła 6,1 proc. Bezrobocie stopniowo pnie się w górze, ale w powolnym tempie.

Bezrobocie w Polsce. Drugi miesiąc z szóstką z przodu.
Bezrobocie w Polsce. Drugi miesiąc z szóstką z przodu. (East News)
bEBYcSrp

Pierwszym pełnym miesiącem po zamrożeniu gospodarki w związku z epidemią koronawirusa był kwiecień. W efekcie bezrobocie wzrosło wtedy z 5,4 do 5,8 proc.

Choć w maju większość przedsiębiorców wznowiła aktywność, nie wszyscy pracownicy wrócili. GUS odnotował dalszy wzrost bezrobocia - do 6 proc. Tym samym pierwszy raz od lutego 2019 roku stopa bezrobocia miała szóstkę z przodu. W międzyczasie spadła nawet do 5 proc. (w październiku 2019). W czerwcu stopa bezrobocia była nieznacznie wyższa i wyniosła 6,1 proc.

bEBYcSrr

Procenty procentami, ale ile osób bezrobotnych jest zarejestrowanych w urzędach pracy? Już w maju liczba ta przekroczyła okrągły milion. Na koniec czerwca było to dokładnie 1 mln 26,5 tys. osób. To 160 tys. więcej niż na koniec ubiegłego roku.

Zobacz także: Wiek emerytalny. Prezes ZUS: "Polacy powinni pracować dłużej, do wykonania ogrom pracy"

W czerwcu przybyło 106 tys. nowych bezrobotnych. Jednak uwzględniając osoby, które wyrejestrowały się w czerwcu, w statystykach GUS per saldo przybyło 15 tys. bezrobotnych.

bEBYcSrx

- Wbrew wzorcowi sezonowemu bezrobocie stopniowo pnie się w górze, ale w zaskakująco powolnym tempie, co świadczy o dalej dużej skali chomikowania pracy w krajowych firmach – oceniają ekonomiści Banku Pekao.

W województwach stopa bezrobocia kształtowała się w granicach od 3,7 proc. w wielkopolskim do 10,3 proc. w warmińsko-mazurskim.

bEBYcSry

Według danych GUS, w końcu czerwca zadeklarowano mniej zwolnień grupowych niż przed miesiącem, ale więcej niż przed rokiem – 322 zakłady zadeklarowały zwolnienie 28,8 tys. pracowników, w tym 4,1 tys. osób z sektora
publicznego. Na koniec maja było to odpowiednio 410 zakładów, 31,0 tys., pracowników, w tym 4,7 tys. z sektora
publicznego.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEBYcSrS
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
Stefan
rok temu
Niech pokażą realne bezrobocie a nie ludzi co są zarejestrowani w PUP. 13 mln 402 tys. osób to bierni zawodowo w wieku produkcyjnym
Rob
rok temu
Jak oni to liczą, nie mam pojęcia. w wieku produkcyjnym jest około 21 mln Polaków, a pracuje 16 mln. Wielka zagadka
wap
rok temu
o nazrazie,nie potrzeba mnie pracy blejakiej dostane zasilek maz dosle pieniedzy ,a te oferty,mnie nie interesuja co sa nie bede az tak zapie..c,za pare groszy,poleze troche
bEBYcSrT
Wow
rok temu
Pomyślcie tylko co to będzie jak dzieci dorosną i skończy się 500
Reds
rok temu
Gdyby wszyscy się zarejestrowali Ci na czarno też to obstawiam 25% minimum
...
Następna strona