Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Bezrobocie w Polsce. Drugi miesiąc z szóstką z przodu

49
Podziel się:

W czerwcu stopa bezrobocia była nieznacznie wyższa niż w maju i wyniosła 6,1 proc. Bezrobocie stopniowo pnie się w górze, ale w powolnym tempie.

Bezrobocie w Polsce. Drugi miesiąc z szóstką z przodu.
Bezrobocie w Polsce. Drugi miesiąc z szóstką z przodu. (East News)

Pierwszym pełnym miesiącem po zamrożeniu gospodarki w związku z epidemią koronawirusa był kwiecień. W efekcie bezrobocie wzrosło wtedy z 5,4 do 5,8 proc.

Choć w maju większość przedsiębiorców wznowiła aktywność, nie wszyscy pracownicy wrócili. GUS odnotował dalszy wzrost bezrobocia - do 6 proc. Tym samym pierwszy raz od lutego 2019 roku stopa bezrobocia miała szóstkę z przodu. W międzyczasie spadła nawet do 5 proc. (w październiku 2019). W czerwcu stopa bezrobocia była nieznacznie wyższa i wyniosła 6,1 proc.

Procenty procentami, ale ile osób bezrobotnych jest zarejestrowanych w urzędach pracy? Już w maju liczba ta przekroczyła okrągły milion. Na koniec czerwca było to dokładnie 1 mln 26,5 tys. osób. To 160 tys. więcej niż na koniec ubiegłego roku.

Zobacz także: Wiek emerytalny. Prezes ZUS: "Polacy powinni pracować dłużej, do wykonania ogrom pracy"

W czerwcu przybyło 106 tys. nowych bezrobotnych. Jednak uwzględniając osoby, które wyrejestrowały się w czerwcu, w statystykach GUS per saldo przybyło 15 tys. bezrobotnych.

- Wbrew wzorcowi sezonowemu bezrobocie stopniowo pnie się w górze, ale w zaskakująco powolnym tempie, co świadczy o dalej dużej skali chomikowania pracy w krajowych firmach – oceniają ekonomiści Banku Pekao.

W województwach stopa bezrobocia kształtowała się w granicach od 3,7 proc. w wielkopolskim do 10,3 proc. w warmińsko-mazurskim.

Według danych GUS, w końcu czerwca zadeklarowano mniej zwolnień grupowych niż przed miesiącem, ale więcej niż przed rokiem – 322 zakłady zadeklarowały zwolnienie 28,8 tys. pracowników, w tym 4,1 tys. osób z sektora
publicznego. Na koniec maja było to odpowiednio 410 zakładów, 31,0 tys., pracowników, w tym 4,7 tys. z sektora
publicznego.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
Stefan
4 lata temu
Niech pokażą realne bezrobocie a nie ludzi co są zarejestrowani w PUP. 13 mln 402 tys. osób to bierni zawodowo w wieku produkcyjnym
Rob
4 lata temu
Jak oni to liczą, nie mam pojęcia. w wieku produkcyjnym jest około 21 mln Polaków, a pracuje 16 mln. Wielka zagadka
wap
4 lata temu
o nazrazie,nie potrzeba mnie pracy blejakiej dostane zasilek maz dosle pieniedzy ,a te oferty,mnie nie interesuja co sa nie bede az tak zapie..c,za pare groszy,poleze troche
Wow
4 lata temu
Pomyślcie tylko co to będzie jak dzieci dorosną i skończy się 500
Reds
4 lata temu
Gdyby wszyscy się zarejestrowali Ci na czarno też to obstawiam 25% minimum
...
Następna strona