Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
23.07.2020 11:02

Bezrobocie w Polsce. Drugi miesiąc z szóstką z przodu

W czerwcu stopa bezrobocia była nieznacznie wyższa niż w maju i wyniosła 6,1 proc. Bezrobocie stopniowo pnie się w górze, ale w powolnym tempie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Bezrobocie w Polsce. Drugi miesiąc z szóstką z przodu.

Pierwszym pełnym miesiącem po zamrożeniu gospodarki w związku z epidemią koronawirusa był kwiecień. W efekcie bezrobocie wzrosło wtedy z 5,4 do 5,8 proc.

Choć w maju większość przedsiębiorców wznowiła aktywność, nie wszyscy pracownicy wrócili. GUS odnotował dalszy wzrost bezrobocia - do 6 proc. Tym samym pierwszy raz od lutego 2019 roku stopa bezrobocia miała szóstkę z przodu. W międzyczasie spadła nawet do 5 proc. (w październiku 2019). W czerwcu stopa bezrobocia była nieznacznie wyższa i wyniosła 6,1 proc.

Procenty procentami, ale ile osób bezrobotnych jest zarejestrowanych w urzędach pracy? Już w maju liczba ta przekroczyła okrągły milion. Na koniec czerwca było to dokładnie 1 mln 26,5 tys. osób. To 160 tys. więcej niż na koniec ubiegłego roku.

Wiek emerytalny. Prezes ZUS: "Polacy powinni pracować dłużej, do wykonania ogrom pracy"

W czerwcu przybyło 106 tys. nowych bezrobotnych. Jednak uwzględniając osoby, które wyrejestrowały się w czerwcu, w statystykach GUS per saldo przybyło 15 tys. bezrobotnych.

- Wbrew wzorcowi sezonowemu bezrobocie stopniowo pnie się w górze, ale w zaskakująco powolnym tempie, co świadczy o dalej dużej skali chomikowania pracy w krajowych firmach – oceniają ekonomiści Banku Pekao.

W województwach stopa bezrobocia kształtowała się w granicach od 3,7 proc. w wielkopolskim do 10,3 proc. w warmińsko-mazurskim.

Według danych GUS, w końcu czerwca zadeklarowano mniej zwolnień grupowych niż przed miesiącem, ale więcej niż przed rokiem – 322 zakłady zadeklarowały zwolnienie 28,8 tys. pracowników, w tym 4,1 tys. osób z sektora
publicznego. Na koniec maja było to odpowiednio 410 zakładów, 31,0 tys., pracowników, w tym 4,7 tys. z sektora
publicznego.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: gospodarka, wiadomości, gus, bezrobocie, stopa bezrobocia, praca
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-07-2020

imasSpoko za Tuska bylo 12%

23-07-2020

TyleTo jednak wzrosło o 160 tyś bezrobocie a nie o milion jak mówił jeden kandyydat na prezydenta? Co na to sąd?

23-07-2020

konwickiTo dopiero poczatek, niestety...

Rozwiń komentarze (48)