Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Bezrobocie w Polsce. Drugi miesiąc z szóstką z przodu

49
Podziel się

W czerwcu stopa bezrobocia była nieznacznie wyższa niż w maju i wyniosła 6,1 proc. Bezrobocie stopniowo pnie się w górze, ale w powolnym tempie.

Bezrobocie w Polsce. Drugi miesiąc z szóstką z przodu.
Bezrobocie w Polsce. Drugi miesiąc z szóstką z przodu. (East News)
bDUBXRaZ

Pierwszym pełnym miesiącem po zamrożeniu gospodarki w związku z epidemią koronawirusa był kwiecień. W efekcie bezrobocie wzrosło wtedy z 5,4 do 5,8 proc.

Choć w maju większość przedsiębiorców wznowiła aktywność, nie wszyscy pracownicy wrócili. GUS odnotował dalszy wzrost bezrobocia - do 6 proc. Tym samym pierwszy raz od lutego 2019 roku stopa bezrobocia miała szóstkę z przodu. W międzyczasie spadła nawet do 5 proc. (w październiku 2019). W czerwcu stopa bezrobocia była nieznacznie wyższa i wyniosła 6,1 proc.

bDUBXRbb

Procenty procentami, ale ile osób bezrobotnych jest zarejestrowanych w urzędach pracy? Już w maju liczba ta przekroczyła okrągły milion. Na koniec czerwca było to dokładnie 1 mln 26,5 tys. osób. To 160 tys. więcej niż na koniec ubiegłego roku.

Zobacz także: Wiek emerytalny. Prezes ZUS: "Polacy powinni pracować dłużej, do wykonania ogrom pracy"

W czerwcu przybyło 106 tys. nowych bezrobotnych. Jednak uwzględniając osoby, które wyrejestrowały się w czerwcu, w statystykach GUS per saldo przybyło 15 tys. bezrobotnych.

bDUBXRbh

- Wbrew wzorcowi sezonowemu bezrobocie stopniowo pnie się w górze, ale w zaskakująco powolnym tempie, co świadczy o dalej dużej skali chomikowania pracy w krajowych firmach – oceniają ekonomiści Banku Pekao.

W województwach stopa bezrobocia kształtowała się w granicach od 3,7 proc. w wielkopolskim do 10,3 proc. w warmińsko-mazurskim.

bDUBXRbi

Według danych GUS, w końcu czerwca zadeklarowano mniej zwolnień grupowych niż przed miesiącem, ale więcej niż przed rokiem – 322 zakłady zadeklarowały zwolnienie 28,8 tys. pracowników, w tym 4,1 tys. osób z sektora
publicznego. Na koniec maja było to odpowiednio 410 zakładów, 31,0 tys., pracowników, w tym 4,7 tys. z sektora
publicznego.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDUBXRbC
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
konwicki
9 miesięcy temu
To dopiero poczatek, niestety...
GUS - aktywno...
9 miesięcy temu
Bezrobocia nie ma i nie będzie, dopóki połowie społeczeństwa nie opłaca się pracować, bo bardzo wygodnie żyje się z pieniędzy z budżetu państwa. 45% ludzi w wieku produkcyjnym siedzi w domu i pracy nie szuka.
oko
9 miesięcy temu
Bzdury! Bezrobocie jest dużo większe.
bDUBXRbD
qwqw
9 miesięcy temu
wincej 500 + ...
MALINA
9 miesięcy temu
Pogadamy na jesieni .
...
Następna strona