Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Bezrobocie w Polsce. Prognoza Pekao bardziej optymistyczna

17
Podziel się

Ekonomiści Pekao z czasem pozytywniej patrzą na wpływ koronawirusa na rynek pracy. Niedawno spodziewali się, że bezrobocie na koniec roku przekroczy 10 proc. Teraz widzą szansę, że pozostanie jednocyfrowe.

Bezrobocie wzrośnie, ale nie musi przekroczyć 10 procent.
Bezrobocie wzrośnie, ale nie musi przekroczyć 10 procent. (FORUM)
bEpLWWCZ

- Rewidujemy w dół nasze prognozy poziomu bezrobocia. Uważamy, że prawdopodobnie stopa bezrobocia w Polsce nie przekroczy 10 proc. - wskazał na konferencji prasowej główny ekonomista Pekao Ernest Pytlarczyk.

To oznacza pozytywną rewizję dotychczasowych szacunków banku i to dokonaną w ostatnich dniach. W raporcie kwartalnym Pekao, którego omówieniu była poświęcona konferencja, było jeszcze zapisane bezrobocie na poziomie około 11 proc.

"Po kilku latach solidnego rozwoju, w 2020 roku otoczenie gospodarcze uległo gwałtownemu pogorszeniu, co jest konsekwencją działań podjętych w związku z globalną pandemią wirusa COVID-19. (...) Według najnowszych prognoz Banku Pekao S.A. w 2020 roku polska gospodarka może skurczyć się o 4,4 proc., a bezrobocie wywołane cięciami zatrudnienia może wzrosnąć w okolice 11 proc. na koniec roku" - czytamy w raporcie.

bEpLWWDb
Zobacz także: Balcerowicz o polityce gospodarczej PiS. "Niezwykłe szkodnictwo"

Warto zauważyć, że jeszcze blisko trzy tygodnie temu szacunki Pekao były jeszcze bardziej pesymistyczne. W opracowaniu z 23 kwietnia ekonomiści wskazywali na wzrost bezrobocia w okolice od 10 do nawet 13 proc.

Początkowy duży pesymizm może ulegać złagodzeniu, bo dotychczas z polskiego rynku pracy nie płyną tak negatywne sygnały jak choćby z USA, gdzie w kwietniu pracą straciło ponad 20 mln Amerykanów, a bezrobocie skoczyło z 4,4 proc. do 14,7 proc.

bEpLWWDh

- W kwietniu przybyło około 58 tys. osób bezrobotnych, czyli dziś mamy w Polsce około 960 tysięcy osób bez pracy - informowała niedawno minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. To oznacza stopę bezrobocia na poziomie zaledwie 5,7 proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEpLWWDC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
CiekawyŚwiata
rok temu
Dlaczego Każde źródła medialne zlecają badania zewnętrznym firmą? Czyżby GUS " zakłamywał " realny stan Bezrobocia w Polsce? Dlaczego różne środki Masowego Przekazu podają różne wartości? Dla nich to tylko, jednostki / słupki czy diagramy Procentowe, a nie Ludzie? Również W mediach zagranicznych, jeszcze inaczej jest zliczany Procent Osób Bezrobotnych. Ciekawe jaki jest Stan Faktyczny Osób Bezrobotnych w Polsce i jak to jest objęte kryteriami jako Bezrobotny?
TWSS
rok temu
Porównywanie bezrobocia z USA.W Polsce istnieje przy umowach pracę okresy wypowiedzeń 1 - 3 miesięcy.Dlatego tak niski wskaźnik.Poczekajmy na dane w lipcu i sierpniu. Jak można pisać takie artykuły? To jest informacja jak w wiadomościach TVP1.
REALISTA
rok temu
PO WYBORACH PIS OGŁOSI PRAWDE WINNI BEDA NIEMCY I RUSKIE I GORSZY SORT ZA DYWERSJE
bEpLWWDD
bors
rok temu
Znawcy się znależli - złodzieje !!!
Elo
rok temu
Po pierwsze patramy realniee!!! Bezrobocie bedzie spore,jesli nie porzebije 20%bedzie super!!! Wiele firm ma mega problemy i juz zwalnia na wielka skale,ale ludzie maja wypoowiedzenia!!! Zoabczycie do konca wrzesnia co bedzie,a do grudnia bedzie lipaaa!! No ale ,zostawmy jeszcze powiew optymizmu ,bezzasadny ale optymizm...