Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Bezrobocie w USA już dwucyfrowe. W kwietniu skoczyło ponad trzykrotnie

14
Podziel się:

Miliony Amerykanów przez koronawirusa tracą pracę. W kwietniu bezrobocie w Stanach Zjednoczonych wzrosło do prawie 15 proc. A jeszcze w marcu wynosiło niecałe 4,5 proc. Dane są najgorsze od wielkiego kryzysu i nie chodzi wcale o recesję sprzed dekady.

Zamknięcie gospodarki w związku z koronawirusem wywołało skokowy wzrost bezrobocia.
Zamknięcie gospodarki w związku z koronawirusem wywołało skokowy wzrost bezrobocia. (PAP)
bEEEBvGZ

Fala zwolnień przetoczyła się przez amerykański rynek pracy. Już w marcu pisaliśmy o wyraźnym wzroście bezrobocia z 3,5 do 4,4 proc. To jednak nic przy tym, co wydarzyło się w kwietniu. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym zmniejszyło się o 22,5 mln, co przełożyło się na skok bezrobocia do 14,7 proc.

Już wcześniej publikowany raport ADP wskazywał, że w rozbiciu sektorowym największe zwolnienia dotknęły w kwietniu branżę rozrywkową (8,6 mln), transport (3,5 mln), branżę budowlaną (2,5 mln) oraz przemysł (1,67 mln). Stosunkowo niewielkie spadki objęły sektor wydobywczy (78 tys.) - ze względu na załamanie cen ropy naftowej należy oczekiwać większej liczby zwolnień w tej branży w kolejnych miesiącach.

bEEEBvHb

Choć skala zmian może być dla wielu szokująca, ekonomiści spodziewali się podobnego scenariusza. Co więcej, byli nawet bardziej pesymistycznie nastawieni. Średnia prognoz sugerowała wzrost bezrobocia do 16 proc. i spadek zatrudnienia większy o 1,5 mln.

Stany Zjednoczone stały się kolejnym epicentrum epidemii koronawirusa, po Chinach i Europie. W ciągu doby przybywa tam około 25 tys. zakażony. W czwartek 7 maja 2020 roku liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 1 mln 263 tys. 224 osób. Z powodu COVID-19 zmarło już blisko 75 tys. osób.

Zobacz także: Balcerowicz o polityce gospodarczej PiS. "Niezwykłe szkodnictwo"

Takich tragicznych statystyk do tej pory nie było w żadnym kraju. Koronawirus zabija Amerykanów i tamtejszy rynek pracy.

bEEEBvHh

Tak dużego bezrobocia w USA nie było od wielkiego kryzysu i nie chodzi o kryzys sprzed dekady, ale ten z lat 30-tych ubiegłego wieku. A jeszcze dwa miesiące temu liczba Amerykanów bez pracy była na najniższym poziomie od 50 lat. W chwilę sytuacja kompletnie się odmieniła.

Od połowy marca, gdy koronawirus zaczął się dynamicznie rozwijać i doszło do blokady gospodarki, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych złożyło ponad 33 mln Amerykanów. To około 20 proc. całej siły roboczej w USA.

bEEEBvHi

- To bezprecedensowa sytuacja - komentuje statystyki Erica Groshen, była szefowa Biura Statystyki Pracy rządu USA. Ekspertka cytowana przez BBC wskazuje, że Stany Zjednoczone wprowadziły gospodarkę w śpiączkę, aby wyleczyć ją z pandemii. Doprowadziło to jednak do niesamowicie gwałtownego załamania na rynku pracy, którego współcześnie nie było.

Na tym nie koniec. Ekonomiści już próbują szacować, co się stanie z bezrobociem w maju. Eksperci ING spodziewają się, że wskaźnik przekroczy 20 proc.

bEEEBvHj

Słuszne są pytanie, jak na załamanie na rynku pracy reagują rynki finansowe. Okazuje się, że bardzo spokojnie. Dane o bezrobociu nie są bowiem wielkim zaskoczeniem i zostały już wcześniej uwzględnione w kursie choćby najważniejszej pary walutowej świata, czyli eurodolara.

Dolar, podobnie jak wczoraj, jest wyceniany w okolicach 4,20 zł. Euro chodzi po 4,55 zł.

bEEEBvHk

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEEEBvHC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Emigrant
rok temu
Nie ma co martwić się bezrobociem w USA Był taki geniusz za komuny ,który wysyłał koce dla bezdomnych w Ameryce Urban Martwi Polaków w USA że Polacy wybierają SEKRETARZ KOMITETU CENTRALNEGO PZPR do parlamentu Europy
korund
rok temu
Dopóki Wall Street nie położyło swej chciwej łapy na gospodarce za pomocą PRYWATNEGO Fed-u w 1913 to SZAP nie był straszny żaden syf na świecie, a od tego momentu rozpoczął się upadek tamtego kraju...
big ron
rok temu
Nic dziwnego że ludzie w USA idą na bezrobocie. Stan płaci 50% byłej pensji a rząd federalny dokłada $600 tygodniowo do końca lipca. Niektórzy więcej kasy mają na bezrobociu niż z pracy
bEEEBvHD
big ron
rok temu
Nic dziwnego że ludzie w USA idą na bezrobocie. Stan płaci 50% byłej pensji a rząd federalny dokłada $600 tygodniowo do końca lipca. Niektórzy więcej kasy mają na bezrobociu niż z pracy
apud
rok temu
Słomski -autor nie zna Ameryki ! Alarmistyczne bezsensowne informacje..