Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bezrobocie w USA już dwucyfrowe. W kwietniu skoczyło ponad trzykrotnie

Miliony Amerykanów przez koronawirusa tracą pracę. W kwietniu bezrobocie w Stanach Zjednoczonych wzrosło do prawie 15 proc. A jeszcze w marcu wynosiło niecałe 4,5 proc. Dane są najgorsze od wielkiego kryzysu i nie chodzi wcale o recesję sprzed dekady.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Zamknięcie gospodarki w związku z koronawirusem wywołało skokowy wzrost bezrobocia.

Fala zwolnień przetoczyła się przez amerykański rynek pracy. Już w marcu pisaliśmy o wyraźnym wzroście bezrobocia z 3,5 do 4,4 proc. To jednak nic przy tym, co wydarzyło się w kwietniu. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym zmniejszyło się o 22,5 mln, co przełożyło się na skok bezrobocia do 14,7 proc.

Już wcześniej publikowany raport ADP wskazywał, że w rozbiciu sektorowym największe zwolnienia dotknęły w kwietniu branżę rozrywkową (8,6 mln), transport (3,5 mln), branżę budowlaną (2,5 mln) oraz przemysł (1,67 mln). Stosunkowo niewielkie spadki objęły sektor wydobywczy (78 tys.) - ze względu na załamanie cen ropy naftowej należy oczekiwać większej liczby zwolnień w tej branży w kolejnych miesiącach.

Choć skala zmian może być dla wielu szokująca, ekonomiści spodziewali się podobnego scenariusza. Co więcej, byli nawet bardziej pesymistycznie nastawieni. Średnia prognoz sugerowała wzrost bezrobocia do 16 proc. i spadek zatrudnienia większy o 1,5 mln.

Stany Zjednoczone stały się kolejnym epicentrum epidemii koronawirusa, po Chinach i Europie. W ciągu doby przybywa tam około 25 tys. zakażony. W czwartek 7 maja 2020 roku liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 1 mln 263 tys. 224 osób. Z powodu COVID-19 zmarło już blisko 75 tys. osób.

Balcerowicz o polityce gospodarczej PiS. "Niezwykłe szkodnictwo"

Takich tragicznych statystyk do tej pory nie było w żadnym kraju. Koronawirus zabija Amerykanów i tamtejszy rynek pracy.

Tak dużego bezrobocia w USA nie było od wielkiego kryzysu i nie chodzi o kryzys sprzed dekady, ale ten z lat 30-tych ubiegłego wieku. A jeszcze dwa miesiące temu liczba Amerykanów bez pracy była na najniższym poziomie od 50 lat. W chwilę sytuacja kompletnie się odmieniła.

Od połowy marca, gdy koronawirus zaczął się dynamicznie rozwijać i doszło do blokady gospodarki, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych złożyło ponad 33 mln Amerykanów. To około 20 proc. całej siły roboczej w USA.

- To bezprecedensowa sytuacja - komentuje statystyki Erica Groshen, była szefowa Biura Statystyki Pracy rządu USA. Ekspertka cytowana przez BBC wskazuje, że Stany Zjednoczone wprowadziły gospodarkę w śpiączkę, aby wyleczyć ją z pandemii. Doprowadziło to jednak do niesamowicie gwałtownego załamania na rynku pracy, którego współcześnie nie było.

Na tym nie koniec. Ekonomiści już próbują szacować, co się stanie z bezrobociem w maju. Eksperci ING spodziewają się, że wskaźnik przekroczy 20 proc.

Słuszne są pytanie, jak na załamanie na rynku pracy reagują rynki finansowe. Okazuje się, że bardzo spokojnie. Dane o bezrobociu nie są bowiem wielkim zaskoczeniem i zostały już wcześniej uwzględnione w kursie choćby najważniejszej pary walutowej świata, czyli eurodolara.

Dolar, podobnie jak wczoraj, jest wyceniany w okolicach 4,20 zł. Euro chodzi po 4,55 zł.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: bezrobocie, usa, zatrudnienie, koronawirus, gospodarka, wiadomości, praca
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-05-2020

BankierIch zasiłek to 1200 USD (5000 PLN) uwaga - TYGODNIOWO... W Polsce osoba, która przepracowała 11 miesięcy na pełnym etacie dostanie zasiłek 0,00 PLN. … Czytaj całość

08-05-2020

EdekU nich socjal jest wyższy niż u nas średnie wynagrodzenie

08-05-2020

Interesy trza umic robicŁo to trzeba wprowadzić wizy dla USA bo przyjadą i naszym prace zabiorą jak tam taka bida dobrze że Trump ten płot z Meksykiem postawił nie uciekną na … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (14)