Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Wzrost bezrobocia w USA przeszedł najśmielsze oczekiwania. Statystyki najgorsze od lat

41
Podziel się:

Fala zwolnień przetoczyła się przez amerykański rynek pracy. Bezrobocie w USA w miesiąc wzrosło z 3,5 do 4,4 proc. Kilkukrotnie mocniej od prognoz zmniejszyło się zatrudnienie w sektorze prywatnym.

Amerykanie masowo tracą pracę.
Amerykanie masowo tracą pracę. (PAP, EPA/JUSTIN LANE)
bEEbPWJN

Stany Zjednoczone stały się kolejnym epicentrum epidemii koronawirusa. W ciągu minionej doby grubo ponad tysiąc osób w USA zmarło. Takich tragicznych statystyk do tej pory nie było w żadnym kraju.

Koronawirus zabija Amerykanów i tamtejszy rynek pracy. Opublikowane właśnie oficjalne dane pokazują, że w marcu bezrobocie w USA wzrosło z 3,5 do 4,4 proc. To najwyższy poziom od prawie 3 lat.

bEEbPWJP

Szok jest tym większy, że prognozy ekonomistów zakładały znacznie mniejszy wzrost bezrobocia - do 3,8 proc. Przyrost osób bez pracy okazał się być więc trzykrotnie większy.

A trzeba podkreślić, że to dopiero początek wzrostowego trendu. Po kryzysie sprzed dekady bezrobocie w Stanach sięgało prawie 10 proc. Teraz może być podobnie, a niektórzy kreślą nawet dużo gorsze scenariusze.

bEEbPWJV

Oprócz stopy bezrobocia poznaliśmy też informację na temat zmiany ilości pracowników zatrudnionych w amerykańskich przedsiębiorstwach (w sektorze prywatnym). Ze statystyk ubyło w marcu 713 tys. osób. Mowa zarówno o pracownikach zatrudnionych na cały jak i na część etatu. Miesiąc wcześniej, a więc przed uderzeniem koronawirusa, zatrudnienie wzrosło o prawie 230 tys.

Zobacz także: Koronawirus to wzrost bezrobocia. Przedstawiciel pracodawców kreśli smutną wizję

Tu również ekonomiści łapią się za głowy, bo dopiero do średnio prognozowali zmniejszenie zatrudnienia o około 165 tys. Ostateczny wynik jest więc kilkukrotnie większy.

bEEbPWJW

Ujemna zmiana zatrudnienia w amerykańskich statystykach pojawiła się raz na początku 2019 roku i to na minimalnym poziomie. Wcześniej taka sytuacja zdarzyła się w kryzysowych latach 2008-2010.

- Jak do tej pory największy miesięczny spadek zatrudnienia o blisko 2 miliony osób odnotowany był w 1945 roku. Dane o zasiłkach bezrobotnych pokazują, że rekord ten z łatwością zostanie pobity, ale za miesiąc - ocenia Przemysław Kwiecień, ekonomista Domu Maklerskiego XTB.

bEEbPWJX

Tłumaczy, że raport NFP rejestruje zatrudnienie w dniu wypłat tj. zazwyczaj 12-ego dnia danego miesiąca, a zatem przed falą zwolnień w USA. Warto o tym pamiętać.

- Ostatnie dwa tygodnie w USA pokazują, że gospodarczy szok jest gigantyczny - podkreśla Kwiecień.

Ekspert przypomina, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni wnioski o zasiłek dla bezrobotnych złożyło blisko 10 mln Amerykanów. To 3 proc. całej amerykańskiej populacji oraz ponad 6 proc. zatrudnionych na koniec lutego. Tym samym, co piętnasta osoba już straciła pracę.

bEEbPWJY

- W przeszłości absolutnie nigdy nie mieliśmy choćby porównywalnych statystyk. W szczytowym momencie wzrostu bezrobocia podczas dwóch najpoważniejszych recesji (lata 1982 i 2009) po wojnie uzbieranie takiej liczby wniosków o zasiłki zajęło 4 miesiące - wskazuje Kwiecień.

Podkreśla, że do marca można było zauważyć w USA bardzo wysokie wskaźniki optymizmu konsumentów, co oznacza, że Amerykanie są kompletnie nieprzygotowani na ten szok i ich reakcje będą bardzo gwałtowne, co dodatkowo utrudni ożywienie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEEbPWKq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(41)
pis=po
rok temu
Amerykanie mają bardziej elastyczne prawo pracy - łatwo zwalniają, ale też łatwo zatrudniają. Szybo wyjdą z kryzysu. Za to socjalistyczne republiki bananowe takie jak Polska, zrujnują teraz firmy bo trzeba płacić ludziom przez 3 miesiące, bo sobie ktoś poszedł na urlop albo ma ciążę itd. Rozdmuchane prawa powodują, że w momencie kryzysowym pracownicy sami kładą firmę i zostają z niczym. Ponowne wejście na rynek często jest niemożliwa i kryzys gospodarczy ciągnie się latami. Sadze że PIS pogorszy warunki w czasie kryzysu, oczywiście z pełnym poparciem ekonomicznie upośledzonego ludu.
Bretan
rok temu
PiS powinien poważnie przemyśleć czy dalej opierać swoją politykę o to upadające mocarstwo. USA już nie mają siły ani militarnej ani gospodarczej żeby rządzić całym światem a do Polski mają bardzo daleko. Za chwile przehandlują nas Ruskim jak to już nieraz zrobili.
USA
rok temu
W NYS jest Najwiecej Nielegalnych To koniec ani zasiłku ani pomocy od rzadu
bEEbPWKr
Widocznie to ...
rok temu
- dzięki głupocie to koniec amerykańskiego imperium .
Oriana
rok temu
Widać teraz jak słaba jest gospodarka USA dwa tygodnie zamknięte sklepy i już bieda
...
Następna strona