Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wzrost bezrobocia w USA przeszedł najśmielsze oczekiwania. Statystyki najgorsze od lat

Fala zwolnień przetoczyła się przez amerykański rynek pracy. Bezrobocie w USA w miesiąc wzrosło z 3,5 do 4,4 proc. Kilkukrotnie mocniej od prognoz zmniejszyło się zatrudnienie w sektorze prywatnym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Amerykanie masowo tracą pracę. (Fot: EPA/JUSTIN LANE)

Stany Zjednoczone stały się kolejnym epicentrum epidemii koronawirusa. W ciągu minionej doby grubo ponad tysiąc osób w USA zmarło. Takich tragicznych statystyk do tej pory nie było w żadnym kraju.

Koronawirus zabija Amerykanów i tamtejszy rynek pracy. Opublikowane właśnie oficjalne dane pokazują, że w marcu bezrobocie w USA wzrosło z 3,5 do 4,4 proc. To najwyższy poziom od prawie 3 lat.

(tradineconomics.com)
(Fot: tradineconomics.com)

Szok jest tym większy, że prognozy ekonomistów zakładały znacznie mniejszy wzrost bezrobocia - do 3,8 proc. Przyrost osób bez pracy okazał się być więc trzykrotnie większy.

A trzeba podkreślić, że to dopiero początek wzrostowego trendu. Po kryzysie sprzed dekady bezrobocie w Stanach sięgało prawie 10 proc. Teraz może być podobnie, a niektórzy kreślą nawet dużo gorsze scenariusze.

Oprócz stopy bezrobocia poznaliśmy też informację na temat zmiany ilości pracowników zatrudnionych w amerykańskich przedsiębiorstwach (w sektorze prywatnym). Ze statystyk ubyło w marcu 713 tys. osób. Mowa zarówno o pracownikach zatrudnionych na cały jak i na część etatu. Miesiąc wcześniej, a więc przed uderzeniem koronawirusa, zatrudnienie wzrosło o prawie 230 tys.

Koronawirus to wzrost bezrobocia. Przedstawiciel pracodawców kreśli smutną wizję

Tu również ekonomiści łapią się za głowy, bo dopiero do średnio prognozowali zmniejszenie zatrudnienia o około 165 tys. Ostateczny wynik jest więc kilkukrotnie większy.

Ujemna zmiana zatrudnienia w amerykańskich statystykach pojawiła się raz na początku 2019 roku i to na minimalnym poziomie. Wcześniej taka sytuacja zdarzyła się w kryzysowych latach 2008-2010.

- Jak do tej pory największy miesięczny spadek zatrudnienia o blisko 2 miliony osób odnotowany był w 1945 roku. Dane o zasiłkach bezrobotnych pokazują, że rekord ten z łatwością zostanie pobity, ale za miesiąc - ocenia Przemysław Kwiecień, ekonomista Domu Maklerskiego XTB.

Tłumaczy, że raport NFP rejestruje zatrudnienie w dniu wypłat tj. zazwyczaj 12-ego dnia danego miesiąca, a zatem przed falą zwolnień w USA. Warto o tym pamiętać.

- Ostatnie dwa tygodnie w USA pokazują, że gospodarczy szok jest gigantyczny - podkreśla Kwiecień.

Ekspert przypomina, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni wnioski o zasiłek dla bezrobotnych złożyło blisko 10 mln Amerykanów. To 3 proc. całej amerykańskiej populacji oraz ponad 6 proc. zatrudnionych na koniec lutego. Tym samym, co piętnasta osoba już straciła pracę.

- W przeszłości absolutnie nigdy nie mieliśmy choćby porównywalnych statystyk. W szczytowym momencie wzrostu bezrobocia podczas dwóch najpoważniejszych recesji (lata 1982 i 2009) po wojnie uzbieranie takiej liczby wniosków o zasiłki zajęło 4 miesiące - wskazuje Kwiecień.

Podkreśla, że do marca można było zauważyć w USA bardzo wysokie wskaźniki optymizmu konsumentów, co oznacza, że Amerykanie są kompletnie nieprzygotowani na ten szok i ich reakcje będą bardzo gwałtowne, co dodatkowo utrudni ożywienie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: bezrobocie, usa, zatrudnienie, praca, koronawirus, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-04-2020

maxjeżeli ktoś ma jeszcze wątpliwości, że kryzys czegoś nas nauczy to chyba wierzy w szczerbate aniołki, bogaci będą jeszcze bogatsi a biedniejsi jeszcze … Czytaj całość

03-04-2020

SpokojnieTrump już rozsyła czeki po 1200 dolarów bezrobotni i robotni kupią za to akcje i będzie hossa do nieba !

04-04-2020

MarionettDzięki USA mamy na świecie tego wirusa . Chiny zaczynały być potęga to podrzucili do miasta gdzie jest laboratorium żeby było na Chiny -Ameryka … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (41)