Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Biskup: chrześcijanin nie może czuć się uprawniony do tego, by nie pracować i żyć na koszt innych

362
Podziel się:

Żaden chrześcijanin nie może czuć się uprawniony do tego, by nie pracować i żyć na koszt innych - powiedział biskup diecezji kaliskiej Damian Bryl w trakcie mszy św. z okazji 31. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Robotników i Pracodawców do Narodowego Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu.

Biskup: chrześcijanin nie może czuć się uprawniony do tego, by nie pracować i żyć na koszt innych
Biskup Damian Bryl mówił o etosie pracy (PAP, Tomasz Wojtasik)

Mszy przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl, w modlitwie uczestniczyły delegacje pracodawców, robotników i rzemieślników z całej Polski.

Przed rozpoczęciem uroczystości sekretarz stanu w kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytał list głowy państwa, w którym odniesiono się do słów św. Jana Pawła II. Papież wspominał, że państwo powinno dbać o taki ład społeczny i ekonomiczny, żeby bezrobocie było ograniczone do minimum a regulacje dotyczące pracy i płacy, służyły człowiekowi, i jego godności.

- Tego rodzaju regulacje i decyzje są dzisiaj wdrażane, czasem to rozstrzygnięcia trudne, wiążące się z kosztami, jednak jak zawsze mają one na celu większe dobro całego społeczeństwa - napisał Andrzej Duda. I wskazał w liście, że w ostatnim czasie dofinansowano m.in. przedsiębiorstwa, które ucierpiały w czasie pandemii COVID-19.

"Polacy wracają z emigracji"

Prezydent dodał, że dla gospodarki i wszystkich pracujących niezwykle istotne są przepisy podatkowe, stawka minimalnego wynagrodzenia i kodeks pracy, dostosowany do realiów współczesnych. - Cieszę się, że dotyczące tych zagadnień ustawy znacznie zmniejszyły nierówności dochodów, i że były one rezultatem licznych postulatów środowisk pracowniczych - podkreślił.

Zdaniem głowy państwa warunki życia i pracy w Polsce zbliżają się do tych, którymi szczycą się wysoko rozwinięte państwa europejskie.

- Świadczą o tym nie tylko raporty wysoko renomowanych zagranicznych instytucji badawczych, lecz także rosnąca liczba rodaków powracających do kraju z emigracji - wskazał.

Biskup: obok pracy inne wartości

Biskup diecezji kaliskiej Damian Bryl podczas kazania zaznaczył, że praca jest szanowana, ponieważ stanowi źródło bogactwa lub przynajmniej godnych warunków do życia. W opinii kapłana praca to skuteczne narzędzie przeciwko ubóstwu.

- Ale nie wolno ulegać ubóstwieniu pracy, ponieważ nie można w niej odnaleźć ostatecznego i nieodwołalnego sensu życia. Praca ma istotne znaczenie dla życia człowieka, ale to Bóg, a nie praca, jest źródłem życia i celem człowieka - zapowiedział. Dodał, że należy łączyć pracę z odpoczynkiem, bo wszyscy "potrzebujemy odpoczynku i dobrze przeżytej niedzieli". Ostrzegł jednak przed życiem na koszt innych.

- Żaden chrześcijanin nie może czuć się uprawniony do tego, by nie pracować i żyć na koszt innych. Wszyscy są nakłaniani przez apostoła Pawła do wzięcia sobie za punkt honoru, aby pracować własnymi rękami tak, by nie potrzebować nikogo i praktykować solidarność również materialną, dzieląc się owocami pracy z tymi, którzy znajdują się w potrzebie - oświadczył. Dodał, że lenistwo szkodzi ludzkiemu bytowaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(362)
akS
7 miesięcy temu
Niech zacznie od siebie i swoich podwładnych...NIECH DADZĄ PRZYKŁAD!!!
Pracujący
12 miesięcy temu
Odważna samokrytyka 👍
karim
12 miesięcy temu
Czy to znaczy, że nieroby (wieczyście nierobotni nie poszukujący pracy - a jedynie zasiłku) nie otrzymają od teraz rozgrzeszenia?
logo
12 miesięcy temu
Słaby poziom intelektualny tego biskupa - w co drugim zdaniu to samo "Chciałbym", "Zadbajcie o to", "Dziękuję za te dobre i piękne słowa" , "W duchu wiary". "Przełóżmy to na język modlitwy" etc,..
parafianin
12 miesięcy temu
Może biskupi wezmą się za swoich księży w diecezjach, co to ciągle znikają z parafii do swoich willi czy apartamentów w Polanicy a praca z wiernymi leży. Wywożenie pieniędzy z parafii niewiadomo dokąd.
...
Następna strona