Notowania

Biurowiec zakonny, hotel parafialny. Kościół jak aktywny deweloper

Inwestycji budowlanych z udziałem Kościoła będzie przybywać, bo w kościelnych bankach ziemi nie brakuje atrakcyjnych działek. A potrzeby finansowe parafii nieustannie rosną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
(Fot: CC0 License)

Trwają prace nad wybudowaniem czterogwiazdkowego hotelu z częścią rekreacyjną nad Jeziorem Łańskim w Rybakach. Prywatny deweloper zrealizuje inwestycję wspólnie z archidiecezją warmińską. Ta zobowiązała się wnieść aportem dwie nieruchomości o łącznej powierzchni ok. 15,5 ha warte ponad 17 mln zł. Firma deweloperska wniesie 15 mln zł. Archidiecezja dostanie w zamian 51 proc. udziałów w zyskach.

Skąd pomysł na wejście w nowa branżę? Ks. Kan. Marcin Sawicki, rzecznik archidiecezji warmińskiej wyjaśnił, że w najbliższych latach archidiecezja będzie miała wiele wydatków związanych m.in. z ukończeniem hospicjum oraz renowacje zabytków, m.in. na wzgórzu latedralnym we Fromborku.

Stąd decyzja o takim wykorzystaniu nieruchomości, które pozwoli na zarabianie, ale jednocześnie pozwoli na zachowanie własności ziemi.

Obejrzyj: Reforma edukacji. Piontkowski: oceniam ją bardzo dobrze

To niejedyna inwestycja z udziałem Kościoła. BBI development wspólnie z archidiecezją warszawską wybuduje u zbiegu ulic E. Plater i Nowogrodzkiej 170-metrową Roma Tower. Watykan wydał już zgodę na rozdysponowanie majątkiem (zgoda Stolicy Apostolskiej jest konieczna za każdym razem, gdy wartość majątku będącego przedmiotem transakcji przekracza 1 mln euro).
Zakon pijarów w Krakowie sfinalizował już współpracę z deweloperem, czego widocznym rezultatem jest biurowiec Astris.

Na budowę hotelu w atrakcyjnej turystycznie gminie zgodę musi wydać Watykan
Kościół zbuduje kompleks hotelowy za 300 mln zł. Jeśli Watykan pozwoli

- Chcieliśmy jak najlepiej wykorzystać posiadany majątek. Pieniądze z inwestycji przeznaczamy na działalność charyzmatyczną zakonu – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" o. Józef Tarnawski, ekonom zakonu. Dodaje jednocześnie, że kolejnej inwestycji biurowej zakon na razie nie planuje.

Kolejnym przykładem inwestycji z udziałem Kościoła jest osiedle domów jednorodzinnych na wrocławskim Brochowie.

Więcej Kościoła w nieruchomościach

- Aż dziw bierze, że o takich inwestycjach dość rzadko się słyszy. Nie jestem w stanie ustalić, czy to dlatego, że ich nie ma, czy dlatego, że są utrzymywane w tajemnicy – komentuje Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

Z kolei Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny jest zdania, że kościelny biznes deweloperski dopiero się rozkręca i wkrótce zaobserwujemy wysyp kolejnych inwestycji. To dlatego, że wydatki parafii nieustannie rosną: Kościoły aktywnie pomagają potrzebującym, muszą nieustannie przeprowadzać remonty obiektów sakralnych. Można jednak przypuszczać, że inwestycje kościelne w Polsce mogą mieć też mniej oczywisty cel – zabezpieczenie interesów i pozycji Kościoła na długie lata – czytamy w "RZ".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kościół, deweloper, zakon, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-07-2019

bacAW całej historii Polski żaden wróg nie uczynił jej tyle krzywd i zła co czarna watykańska zaraza.

19-07-2019

Wierzący inaczejZmartwieni sakiewką kościoła, a co wam do tego?

19-07-2019

8u9iokl,.Prywatny deweloper zrealizuje inwestycję wspólnie z archidiecezją warmińską. Ta zobowiązała się wnieść aportem dwie nieruchomości o łącznej … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (166)