Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Blockchain. Co to jest? Jak wykorzystać technologię blockchain?

2
Podziel się:

Blockchain kojarzy się głównie z kryptowalutami. Tę technologię można jednak wykorzystywać w innych sektorach, np. w bankach. Sprawdź, jak działa blockchain i gdzie się go używa.

Blockchain. Co to za technologia? Gdzie można ją wykorzystać?
Blockchain. Co to za technologia? Gdzie można ją wykorzystać? (Getty Images)

Blockchain to rodzaj bazy danych, która nie ma scentralizowanego miejsca ich przechowywania. Działa na zasadzie sieci bloków, w których w czasie rzeczywistym przechowywane są dane dotyczące np. transakcji.

W skrócie blockchain to po prostu rozproszony rejestr danych. To oznacza, że coś raz w nim zapisane pozostaje na wieczność, a tego zapisu nie da się usunąć ani go sfałszować, bo technologia zapisuje te same informacje u wszystkich uczestników systemu.

Dodatkowo każda zmiana zatwierdzana jest według określonych reguł, które muszą zgadzać się z kodem innych rejestrów. Nie można więc podrobić informacji, włamując się tylko do jednego z elementów systemu. Dzięki temu można je błyskawicznie odtworzyć.

Blockchain a kryptowaluty

Blockchain kojarzy się przede wszystkim z kryptowalutami, a zwłaszcza z bitcoinem. Internetowe transakcje kryptowalutą możliwe są właśnie dzięki rozproszonej sieci danych, w której informacje zapisują się w czasie rzeczywistym u każdego użytkownika systemu.

Dzięki technologii blockchain możliwe stały się anonimowe i bezpieczne transakcje pomiędzy osobami, które sobie nie ufają. To dlatego kryptowaluty kojarzą się z nielegalnymi transakcjami, np. z handlem bronią.

Blockchain to jednak nie tylko bitcoin. Rozproszoną sieć można bowiem wykorzystać w różnych branżach.

Jak można wykorzystać blockchain

Blockchain to technologia wykorzystywana obecnie głównie w bankach. Dzięki technologii blockchain bank może mieć możliwość obsłużenia ogromnej liczby dokumentów zapisywanych w krótkim czasie, nie obciążając przy tym swojej infrastruktury IT.

Ale blockchain to nie tylko finanse. We współpracy z Microsoft Polacy rozpoczęli prace nad wprowadzeniem blockchain w PGNiG. Jednym z przedstawionych zastosowań jest platforma obsługi klienta indywidualnego, obejmująca płatności za gaz, podpisywanie umów z klientami oraz publikację dokumentów takich jak regulaminy lub cenniki.

Innym zastosowaniem jest blockchainowa giełda energii. Tu nowa technologia mogłaby pozwolić na rejestrację transakcji oraz ich rozliczanie za pomocą regulowanego pieniądza elektronicznego.

Blockchain wykorzystuje się też w administracji państwowej. Np. Estonia zbudowała u siebie otwarty system identyfikacji, co pozwoliło jej na tej podstawie stworzyć tzw. rekord medyczny, czyli dostęp do wszystkich danych medycznych w jednym miejscu. Na bazie blockchain można tworzyć też rejestry ziemi, prawa, testamentów, systemy rozliczeń podatkowych i głosowania przez internet.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
O zbójcy Gębo...
4 lata temu
Już teraz zawalony internet przeterminowanymi i nieaktualnymi stronami, i ofertami.
laik
4 lata temu
Czyli baza danych w wielu kopiach, gdzie tu nowość?