Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Bon turystyczny. Trwają ostatnie prace. ZUS podał szczegóły

24
Podziel się:

Bon turystyczny coraz bliżej. Ministerstwo rodziny oraz ZUS zdradzają szczegóły dotyczące nowego świadczenia. Wiadomo, do kiedy bon będzie obowiązywał oraz co trzeba zrobić, by go dostać.

500 zł na wakacje. Ostatnie prace nad bonem turystycznym
500 zł na wakacje. Ostatnie prace nad bonem turystycznym (WP)

Trwają ostatnie przygotowania do wdrożenia Polskiego Bonu Turystycznego - podaje resort rodziny i ZUS w komunikacie. Bonu turystyczny w wysokości 500 zł będzie przyznawany na dziecko, na które przysługuje 500+.

- Bon turystyczny to pomoc dla polskich rodzin z dziećmi, niezależnie od tego, jakie mają zarobki. Można go wykorzystać na wakacje, ferie, wycieczki szkolne czy zielone szkoły organizowane w kraju - tłumaczy wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jak dodaje, możliwość skorzystania z bonu upłynie dopiero w marcu 2022 r. - Wraz z kolejnym miesiącem uprawnienia będą nabywały rodzące się dzieci. Zakładamy, że dzieci, które urodzą się do końca 2021 r. te prawa nabędą i ich rodzice będą mogli skorzystać z bonu do marca 2022 r. - wyjaśnia Emilewicz.

Zobacz także: ProteGO Safe: innowacyjny sposób na walkę z następstwami COVID-19

Co istotne nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie bonu. Prawo do bonu będzie ustalane przez Polską Organizację Turystyczną (POT) na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. POT opublikuje także na stronie internetowej listę przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, za których usługi można płacić bonem.

Obsługa bonu będzie odbywać się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Aby skorzystać z bonu, należy posiadać profil na PUE. Profil można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

Bon będzie można aktywować na PUE w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego).

Osoby, które mają dziecko z niepełnosprawnością i będą chciały uzyskać dodatkowe świadczenie, będą mogły na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą przyznania dodatkowych 500 zł.

Płatności bonem będą realizowane w oparciu o komunikację SMS. Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany SMS.

ZUS zapewni możliwość kontaktu ze specjalną infolinią, która będzie stanowić wsparcie dla osób korzystających z bonu i podmiotów turystycznych przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(24)
Magda
4 lata temu
Miała być pomoc dla branży turystycznej, a pani minister mówi znów o pomocy dzieciom. Czemu nie ludziom pracującym i płacącym podatki
Max
4 lata temu
Więc wiemy to, co już wiemy ;-) ot odkrycie ;-) Jeśli płacę za hotel, to płacę bonem tylko za dzieci, czy za całą rodzinę?????
Robert
4 lata temu
Dlaczego wszystko ma robić ZUS? Od czego są inne urzędy? Tylko ZUS od maja otwarty,reszta pozamykana była do lipca! Skarbówka nieczynna 2 dni w Białymstoku nadal!!!
ejże
4 lata temu
Za hotel mam brać 2 rachunki ? 1 na 3 letnie dziecko z tego bonu, a drugi na siebie z domowych pieniędzy ?????
polak
4 lata temu
Koniec rozdawania naszych pieniędzy na 500+,300+,13 emerytury,bony turystyczna podatek dla młodych.Natychmiast to wszystko zlikwidowac
...
Następna strona