Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. NKU
|
aktualizacja

Boom na mieszkania w stolicy. Liczba dostępnych lokali się kurczy

12
Podziel się:

Mieszkańcy Warszawy muszą się spieszyć, bo spada liczba dostępnych mieszkań w stolicy. Według danych z portalu RynekPierwotny.pl ostatnie trzy miesiące zakończyły się spadkiem ofert o 18 proc.

Boom na mieszkania w stolicy. Liczba dostępnych lokali się kurczy
W stolicy ubywa mieszkań. Lokale są coraz droższe (ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Jak wskazują eksperci z portalu RynekPierwotny.pl, w stolicy coraz ciężej o kupno mieszkania. Tłumaczą to dość prostym zjawiskiem - w sytuacji, gdy występuje duży popyt i deficyt podaży, wyprzedały się ostatnie lokale, a przez to deweloperzy nie mogli zamykać kolejnych projektów.

Jak zauważają, spadek podaży jest rekordowy i wynosi 18 proc. W końcówce I kw. 2021 roku w stolicy było niecałe 15 900 dostępnych mieszkań. Minęły trzy miesiące, a ich liczba skurczyła się do niewiele ponad 13 tys. lokali.

Najgorzej sytuacja wygląda na warszawskiej Pradze-Południe - tutaj odnotowano spadek podaży na poziomie 45 proc. Na Woli liczba dostępnych lokali spadła o 44 proc, na Mokotowie o 18 proc. Na Białołęce jest to kwartalny spadek na poziomie 13 proc.

Zobacz także: Patodeweloperka. Minister reaguje: Tam żyją ludzie, zmienimy przepisy

Wraz z malejącą liczbą dostępnych lokali na rynku rosną ich ceny. Jak wskazują eksperci, w I kw. br. warszawska średnia cena za nowy lokal przeliczając za 1 m kw. wzrosła o 1,0 proc. Z kolei w drugim kwartale odnotowano wzrost na poziomie 3,9 proc. W efekcie cena za m kw. przekroczyła 11 tys. zł.

Znacznie wyższe podwyżki cen w porównaniu ze średnią w stolicy odnotowano na Pradze Południe (9,7 proc.), na Białołęce, gdzie koszty za dostępny lokal wzrosły o 5,4 proc. oraz na Woli, gdzie wartość wyniosła 4,4 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
rynekpierwotny.pl
KOMENTARZE
(12)
Jaro
3 lata temu
Na rynku wtórnym ogłoszenia wiszą po 12 miesięcy nikt nie zapłaci 10 tyś za stary blok z lat 60
abcx
3 lata temu
Obserwuję rynek wtórny w Warszawie od wielu miesięcy. Oferty wiszą miesiącami. Nie jest prawdą, że ludzie kupują jak w amoku Niestety takie artykuły mają za zadanie wytworzenie w kupujących przekonania, że taniej już było. Potem widzę przypływ ofert wycenionych na jakieś kosmiczne pieniądze. I nikt tego nie kupuje. Powiszą jakiś czas i znikają po okresie ważności ogłoszenia. Niektórzy sprzedający schodzą z ceny ale to nadal nie pomaga i brakuje chętnych. Nie dociera do sprzedających, że bańka już pękła kilka miesięcy temu i windują ceny jak szaleni.
Arek
3 lata temu
to jest totalna nieprawda. mieszkań na rynku wrórnym jest pełno i znacząca ilosc wisi na ołoszeniach przez miesiące...czyt. wiele miesięcy.
Moja rada
3 lata temu
Po co kupować drogie mieszkanie w Warszawie. Tu za cenę kawalerki można sobie kupić prządne mieszkanie w takich malowniczych i pięknych miastach jak Bytom, Legnica, Wałbrzych, Grudziądz czy Gorzów lub na wsi pod Radomiem czy Ciechanowem siedlisko z domkiem i ogródkiem i mieszkać na swoim ranczo, a do roboty w Warszawie można sobie dojeżdzać.
gregor
3 lata temu
Warszawa to obecnie jedyne miasto w Polsce, gdzie ceny najmu rosną, mieszkania wynajmują się od ręki i taka sytuacja zostanie na lata. Stąd boom na mieszkania w Warszawie i jak sądzę, za 2 - 3 lata pęknie granica 20.000 zł za 1m2.