Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bp Tyrawa: przesłanie błogosławionego ks. Popiełuszki ciągle aktualne

0
Podziel się:

Apel bł. ks. Jerzego Popiełuszki o narodowe pojednanie jest ciągle
aktualne - powiedział w niedzielę bp Jan Tyrawa podczas mszy z okazji 29. rocznicy męczeńskiej
śmierci kapelana Solidarności w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy.

bFfDlACt

Apel bł. ks. Jerzego Popiełuszki o narodowe pojednanie jest ciągle aktualne - powiedział w niedzielę bp Jan Tyrawa podczas mszy z okazji 29. rocznicy męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy.

Ks. Popiełuszko w bydgoskiej świątyni 19 października 1984 r. odprawił ostatnie w życiu nabożeństwo i odmówił z wiernymi różaniec.

Bp Tyrawa w homilii wskazał, że wygłoszone wówczas słowa ks. Popiełuszki były wezwaniem o narodowe pojednanie.

bFfDlACv

"To przesłanie było skierowane do wszystkich, nie tylko do wierzących; również do tych, którzy deklarowali się jako niewierzący. () Niezależnie od tego, czy ktoś z nas deklaruje się jako wierzący, czy jako niewierzący, każdy z nas uznaje, że nie wszystko od nas zależy - i to nas łączy, to stanowi płaszczyznę wspólnoty, płaszczyznę spotkania. Jesteśmy dokładnie w tej samej sytuacji, dokładnie uzależnieni od tego wszystkiego, co od nas nie zależy" - powiedział biskup bydgoski.

Bp Tyrawa podkreślił, że przesłanie ks. Popiełuszki jest ciągle aktualne.

"(Przesłanie) jest skierowane do wszystkich i woła również dzisiaj do nas, i nas dzisiaj wzywa do narodowego pojednania. Przyjmijmy to przesłanie i przejmijmy się nim" - apelował.

W czasie mszy bp Tyrawa poświęcił portret bł. ks. Popiełuszki, przeznaczony do bydgoskiego hospicjum jego imienia. Autorem obrazu w konwencji ikony jest płk. rez. Wojciech Bleja.

bFfDlACB

W niedzielę odbył się również 21. Bieg Sztafetowy Szlakiem Męczeńskiej Śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki z Bydgoszczy przez Górsk i Toruń do zapory na Wiśle we Włocławku. W sztafecie wzięło udział przeszło 200 biegaczy w różnym wieku, którzy na trasie zmieniali się co 10 kilometrów. Po drodze złożyli kwiaty w miejscach upamiętniających etapy męczeńskiej podróży kapłana.

Ks. Popiełuszko przed 29 laty gościł w bydgoskim kościele Świętych Polskich Braci Męczenników na zaproszenie powstałego w czasie stanu wojennego Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

Został porwany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w Górsku k. Torunia, gdy wracał z Bydgoszczy do Warszawy. Dalej ostatnia droga kapłana wiodła przez Toruń, gdzie podjął próbę ucieczki z rąk oprawców. Następnie porywacze zawieźli go do Włocławka, gdzie zmaltretowanego zrzucili z tamy do Wisły. Według ustaleń sądu w Toruniu, przed którym odbył się proces sprawców zabójstwa, ks. Popiełuszko zmarł 19 października 1984 r. W ostatnich latach część badaczy kwestionuje prawdziwość wersji przyjętej w tzw. procesie toruńskim. Popiełuszko żył 37 lat.

Kapelan Solidarności został ogłoszony błogosławionym 6 czerwca 2010 r. podczas mszy na pl. Piłsudskiego w Warszawie, w której uczestniczyło około 140 tysięcy osób. (PAP)

bFfDlACC

rau/ kot/

bFfDlACW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)