Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Brat magnata polskich hut zatrzymany. Miesiąc więzienia przez podejrzenie oszustwa

6
Podziel się:

Hinduski miliarder Lakszmi Mittal przed laty przejmował za złotówkę największą polską hutę i wyprowadził ją na prostą. Jego młodszy brat też realizuje się w biznesie w Europie, ale... z dużymi problemami. Właśnie trafił do więzienia, jest podejrzewany o oszustwo.

Brat hinduskiego miliardera trafił do więzienia. Jest podejrzewany o oszustwa, wyroku jeszcze nie ma
Brat hinduskiego miliardera trafił do więzienia. Jest podejrzewany o oszustwa, wyroku jeszcze nie ma (iStock.com)
bEEvuElh

Pramod Mittal spędzi miesiąc w więzieniu w Bośni i Hercegowinie - podała agencja informacyjna Reuters. Razem z nim do aresztu trafiło dwóch menadżerów. Wszyscy zostali oskarżeni o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i nadużycia w bośniackiej koksowni - precyzuje bośniacka telewizja. To właśnie w Bośni i Hercegowinie toczy się sprawa.

Pramod jest szefem rady nadzorczej i współwłaścicielem koksowni metalurgicznej Global Ispat Koksna Industrija Lukavac w północnej Bośni. To jeden z największych eksporterów w tym kraju - zaznacza agencja Reuters. Jego firma zatrudnia tysiąc osób.

bEEvuElj

Zobacz też: CBA bada skup jabłek przez firmę Eskimos. "Rolnicy są dziś w spirali zadłużenia"

Zatrzymania dokonano w czwartek. Razem z Pramodem Mittalem do aresztu trafił dyrektor generalny spółki, Paramesh Bhattacharyy i członek rady nadzorczej Razib Dash. Policja zabezpieczyła dokumentację, komputery i telefony komórkowe zatrzymanych. Już w ubiegłym roku próbowano zatrzymać ówczesnego dyrektora generalnego, ale ten wyleciał z kraju na początku 2019 roku, zanim sąd potwierdził stawiane mu zarzuty. Cała trójka jest podejrzewana o wyprowadzenie z firmy kilkunastu milionów euro. Sprawa wciąż trwa.

Brat przejął hutę w Polsce za złotówkę

Pramod to młodszy brat stalowego magnata Lakszmiego Mittala. Jego koncern Arcelor Mittal wykupił w Polsce praktycznie cały przemysł stalowy.

bEEvuElp

W PHS z Dąbrowy Górniczej (obecnie ArcelorMittal Poland) przejął pakiet kontrolny za zaledwie 6 mln zł. NIK ocenił później tę wycenę negatywnie, ale hinduski przedsiębiorca zrobił z upadającej firmy prężne przedsiębiorstwo. Za resztę akcji zapłacił już 430 mln zł. Zatrudnia obecnie prawie 10 tys. osób.

Na początku wieku bankrutująca huta, w ubiegłym roku wpłaciła już z tytułu podatku dochodowego rekordowe 169 mln zł do polskiego budżetu. Zajmuje 28. miejsce wśród największy płatników CIT w Polsce. A płacić daniny państwu zaczęła w ubiegłym roku też należąca do koncernu Mittala była Huta Warszawa, która wniosła do budżetu kolejne 24 mln zł CIT.

bEEvuElq

Wszystkie spółki Mittala w Polsce zasiliły w ubiegłym roku budżet kwotą 219 mln zł. To o 140 mln zł więcej niż rok wcześniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEvuElK
gospodarka
KOMENTARZE
(6)
Promil
2 lata temu
Biznes tysiąclecia,sprzedawac po zlotowce,ze jeszcze Lewandowski i ta cala ferajna nie siedzi....
Śmieszne to w...
2 lata temu
Driver
Mały
2 lata temu
Balcerowicz po co brałeś złotówkę mogłeś oddać za darmo ....
bEEvuElL
naukowiec
2 lata temu
Potem jego dzieci będą leczyć w brzydkich szpitalach na koniec!
Dziekujemy ci...
2 lata temu
Za doprowadzenie polski na skraj bankructwa, za cofniecie polski o 30 lat. Jak zwykle na poczatku w modernizacje ida ogromne pieniadze podatnika, brane sa kredyty- firma z roku na rok zaczyna przynosic straty -kwota kredytu przekracza kwote zysku firmy, pozniej za zlotowke sprzedaje sie przedsiebiorstwo. Pod stołem wedruja "papiery" .Nowy wlasciciel nie musi w najblizszych latach inwestowac i np huta przynosi zyski. Tak samo chcieli zrobic z LOT. Kupili nowe samoloty, modernizowali terminale i nagle lotnisko na kredytach zaczelo straty przynosic. Wstyd i Hańba