Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Brexit bez umowy gorszy dla Londynu niż dla Brukseli. Unijny negocjator ostrzega

9
Podziel się:

Wielka Brytania i Unia Europejska nadal nie dogadały się, jak będą wyglądać ich relacje po zakończeniu tak zwanego okresu przejściowego po brexicie. Jeśli nie uda się dojść do kompromisu, gospodarcze skutki będą dotkliwe przede wszystkim dla Wyspiarzy.

W interesie Wielkiej Brytanii leży uniknięcie braku porozumienia - uważa Michel Barnier.
W interesie Wielkiej Brytanii leży uniknięcie braku porozumienia - uważa Michel Barnier. (Getty Images)
bEsngJbF

Tak uważa negocjator ds. brexitu z ramienia Unii Europejskiej Michel Barnier. Jak powiedział w środę Barnier, "w interesie Wielkiej Brytanii leży uniknięcie braku porozumienia" - podaje za Reutersem Polska Agencja Prasowa.

Wielka Brytania formalnie wyszła z Unii Europejskiej z końcem stycznia tego roku, ale w praktyce jeszcze do końca grudnia niewiele się zmieni. Londyn obowiązują bowiem tak zwany okres przejściowy, nadal w mocy są na przykład przepisy o wspólnym rynku.

To, jak będą wyglądały relacje na linii UE-Wielka Brytania od przyszłego roku, trzeba jeszcze ustalić. I tu pojawia się problem, bo rozmowy nie idą do przodu. W lipcu ma dojść do zintensyfikowania negocjacji, ale ich powodzenie trudno oszacować. - Wierzę, że umowa jest nadal możliwa - zapewnił w środę Barnier.

bEsngJbH
Zobacz także: Obejrzyj też: Brexit a polska gospodarka. Nie zrealizował się żaden z najgorszych scenariuszy

Wielka Brytania opiera się m.in. żądaniom UE w sprawie połowów oraz zasadom mającym na celu zapewnienie równych warunków konkurencji między obiema stronami.

Jeśli nie uda się dogadać, handel między obu obszarami odbywać się będzie według reguł WTO, które przewidują taryfy celne.

bEsngJbN

W styczniu Parlament Europejski ratyfikował umowę rozwodową Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Za umową głosowało 621 posłów, a 49 było przeciw. 13 wstrzymało się natomiast od głosu. Równo o północy z 31 stycznia na 1 lutego Wielka Brytania przestała być członkiem Unii Europejskiej, co zamyka 47 lat wspólnotowej historii.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEsngJci
KOMENTARZE
(9)
Jacek
rok temu
Smutna wiadomość szkoda że UK wychodzą z UE są częścią nas Europejczyków. I żaden Brexit tego nie zmieni. Mam nadzieję że historia oceni wszystkich winnych za ten Brexit. A szczególności Borysa Jonsona.
mogo
rok temu
A niby dlaczego mają mieć równe warunki? To po co UE i zrzeszone w niej kraje? Chcą handlować niech podpisują umowy z każdym krajem osobno. Chcieliby mieć ciastko i zjeść ciastko, nie ma tak. Za samodzielność trzeba rąc odpowiedzialność..
ggg
rok temu
Mnie interesuje tylko aby mozna kupowac z usa bez cel unia mi lata
bEsngJcj
john
rok temu
UE duzo gada -znaczy ze sie boi
znznz
rok temu
Bedzie OK