Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
24.06.2020 21:44

Brexit bez umowy gorszy dla Londynu niż dla Brukseli. Unijny negocjator ostrzega

Wielka Brytania i Unia Europejska nadal nie dogadały się, jak będą wyglądać ich relacje po zakończeniu tak zwanego okresu przejściowego po brexicie. Jeśli nie uda się dojść do kompromisu, gospodarcze skutki będą dotkliwe przede wszystkim dla Wyspiarzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
W interesie Wielkiej Brytanii leży uniknięcie braku porozumienia - uważa Michel Barnier.

Tak uważa negocjator ds. brexitu z ramienia Unii Europejskiej Michel Barnier. Jak powiedział w środę Barnier, "w interesie Wielkiej Brytanii leży uniknięcie braku porozumienia" - podaje za Reutersem Polska Agencja Prasowa.

Wielka Brytania formalnie wyszła z Unii Europejskiej z końcem stycznia tego roku, ale w praktyce jeszcze do końca grudnia niewiele się zmieni. Londyn obowiązują bowiem tak zwany okres przejściowy, nadal w mocy są na przykład przepisy o wspólnym rynku.

To, jak będą wyglądały relacje na linii UE-Wielka Brytania od przyszłego roku, trzeba jeszcze ustalić. I tu pojawia się problem, bo rozmowy nie idą do przodu. W lipcu ma dojść do zintensyfikowania negocjacji, ale ich powodzenie trudno oszacować. - Wierzę, że umowa jest nadal możliwa - zapewnił w środę Barnier.

Obejrzyj też: Brexit a polska gospodarka. Nie zrealizował się żaden z najgorszych scenariuszy

Wielka Brytania opiera się m.in. żądaniom UE w sprawie połowów oraz zasadom mającym na celu zapewnienie równych warunków konkurencji między obiema stronami.

Jeśli nie uda się dogadać, handel między obu obszarami odbywać się będzie według reguł WTO, które przewidują taryfy celne.

W styczniu Parlament Europejski ratyfikował umowę rozwodową Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Za umową głosowało 621 posłów, a 49 było przeciw. 13 wstrzymało się natomiast od głosu. Równo o północy z 31 stycznia na 1 lutego Wielka Brytania przestała być członkiem Unii Europejskiej, co zamyka 47 lat wspólnotowej historii.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-06-2020

Elek.Nikt nie wie jak bedzie. Wszystko to tylko gdybanie. Trzeba przyznac, ze Anglicy to dobrzu handlarze. Sami malo produkuja. Wszystko kupuja. Wiec … Czytaj całość

24-06-2020

WyspiaSZTe rude dzikusy powinny z pokorą prosić o umowę UE... Ale wiedzą, że lewactwo u sterów gotowe jest ponieść każdą cenę dla utrzymania stołka

25-06-2020

johnUE duzo gada -znaczy ze sie boi

Rozwiń komentarze (9)