Notowania

Brexit bez umowy. Polski rząd szykuje się na najgorszy scenariusz

Opuszczenie Unii przez Wielką Brytanię bez umowy nigdy nie było bardziej prawdopodobne niż teraz. Rząd we wtorek przyjmie plan na taką ewentualność.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Associated Press/EAST NEWS)
Premier Theresa May chce odroczenia terminu wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE o dwa miesiące. (Fot: AP/Associated Press/East News)

Aby zminimalizować skutki tzw. twardego brexitu polski rząd przyjmie we wtorek specjalny plan na wypadek wyjęcia Wielkiej Brytanii bez porozumienia z UE – donosi "Rzeczpospolita".

Sytuacja jest poważna, twierdzi na łamach dziennika minister ds. europejskich Konrad Szymański. – Taki zły scenariusz nigdy nie był bardziej prawdopodobny niż teraz – przyznaje.

W ramach negocjacji już udało się utrzymać dotychczasowe prawa dla Polaków, którzy mieszkają i pracują na Wyspach. Zachowane mają zostać również loty – pisze "Rz". Do tego utrzymana ma zostać również możliwość świadczenia usług transportowych przez polskich spedytorów.

Zabezpieczone będą także warunki sprzedaży polskich produktów na brytyjskim rynku.

Tymczasem, jak pisaliśmy w money.pl, polscy przedsiębiorcy mają dość przeciągającego się okresu niepewności. Brytyjsko Polska Izba Handlowa już teraz zaleca, aby zadbać o zgodną dokumentację niezbędną do handlu z krajami trzecimi po 29 marca: numer EORI oraz certyfikaty świadczenia pochodzenia produktów.

- Po twardym brexicie będą obowiązywały taryfy celne według stawek WTO. Dlatego też brexit bez umowy może okazać się dla polskiego przedsiębiorcy wyjątkowo kosztowny - zaznacza Kuba Piegat z British Polish Chamber of Commerce.

Brak umowy między Brukselą a Londynem jest, zdaniem ekspertów Izby, skrajnie niebezpieczny zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i Polski, dla której to trzeci największy rynek dla eksportu. W tym przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia chaosu, gdy umowy pomiędzy UK a UE nagle staną się nieważne lub niezgodne z prawem - przestrzega Izba w komentarzu dla money.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-03-2019

An ukNIE BEDZIE ZADNEGO BREXITU MEDIA KLAMIĄ W POLSCE A LUDZIE ŁYKAJĄ JAK PELIKANY GAZETY W ANGLII JASNO PISZA ZOSTANIE PRZESUNIETY BREXIT POTEM BEDZIE … Czytaj całość

05-03-2019

UnonownNie rozumiem rozterek Brukseli. Po terminie cła na wwwzystko z GB, utrudnienia i kontrole na lotniskach i w portach dla obywateli GB , brak … Czytaj całość

05-03-2019

JzekixskenPolska bardziej przeżywa Brexit niż Anglia

Rozwiń komentarze (16)