Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Bruksela stawia cele. Minister: będą dla Polski nieosiągalne

19
Podziel się:

Wyznaczone przez Komisję Europejską cele klimatyczne na 2040 r. będą dla Polski nieosiągalne - zadeklarowała w poniedziałek w Brukseli minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Bruksela stawia cele. Minister: będą dla Polski nieosiągalne
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska (PAP, Paweł Supernak)

- Scenariusz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. na 2030 r. jest dla Polski trudny. Można się domyślać, że cele również na 2040 r. będą dla Polski nieosiągalne - skomentowała Hennig-Kloska przed rozpoczęciem spotkania unijnych ministrów odpowiedzialnych za kwestie energii.

- Chcemy jako rząd mieć cele ambitne, ale takie, które będą dbały o człowieka i gospodarkę. Musimy pamiętać, że musi to być transformacja sprawiedliwa, gdzie nikt nie pozostanie poza nawiasem - zaznaczyła polska minister.

Plan UE na klimat

Na początku lutego Komisja Europejska opublikowała ocenę sposobów osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r. Na tej podstawie KE zaleciła redukcję emisji gazów cieplarnianych netto o 90 proc. do 2040 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Wielka ściema" w innowacjach. Wystarczyło mieć pomysł na startup. Jakub Dwernicki -Biznes Klasa #20

W rozmowie z dziennikarzami Hennig-Kloska była pytana przez dziennikarzy o zapisy Zielonego Ładu dotyczące rolnictwa.

- Jako Polska od wielu tygodni podejmujemy ten temat w Brukseli. Rozumiem polskich rolników i ich bunt wobec tego nierównego konkurowania. Natomiast z drugiej strony musimy mieć na uwadze, że każde rolnictwo musi dopasowywać się do zmieniających się warunków klimatycznych. Jeśli będziemy chcieli uprawiać rolę w ten sam sposób, w jaki robiliśmy to kiedyś, przy zmieniających się warunkach klimatycznych, to rolnicy będą osiągać gorsze rezultaty. Wprowadzanie ekosystemów może prowadzić do tego, że płody rolne będą lepsze, a plony wyższe - powiedziała.

Dodała, że należy rozwiązać podstawowy problem - zabezpieczenia ekonomicznego rolników i ich rodzin, by mogli utrzymywać się z pracy na roli.

Hennig-Kloska była też pytana, czy jest szansa na rezygnację w UE z zakazu sprzedaży nowych aut spalinowych w Europie od 2035 r.

- To jest cel, który będzie jeszcze dyskutowany. Zobaczymy, na czym staniemy z tym celem. On ma być dyskutowany jeszcze w fazie dochodzenia do celu - powiedziała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
olo
3 miesiące temu
Morytz Morawetzki też tak gadał a wszystko podpisywał. Zwykli POPISowscy o 6-ści.
olo
3 miesiące temu
Morawiecki też tak gadał a wszystko podpisywał. Zwykli POPISowscy o 6-ści.
olo
3 miesiące temu
Morawiecki też tak gadał a wszystko podpisywał. Zwykli POPISowscy o 6-ści.
olo
3 miesiące temu
Morawiecki też tak gadał a wszystko podpisywał. Zwykli POPISowscy o 6-ści.
Stopekościemi...
3 miesiące temu
Dla Boga, żołnierze wyklęci ! Larum grają! wojna! nieprzyjaciel w granicach i Sejmie a ty się nie zrywasz? szabli nie chwytasz? na koń nie siadasz? Co się stało z tobą, żołnierzu? Zaliś swej dawnej przepomniał cnoty, że nas samych w żalu jeno i trwodze zostawiasz?...