Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Budowa CPK. Jeszcze w tym roku umowa z Koreą Południową

21
Podziel się

CPK jeszcze w tym roku chce podpisać umowę z Koreańczykami na doradcę strategicznego. Umowa zostanie zawarta na trzy lata, jej koszt to 3,5 mln euro.

Budowa CPK. Jeszcze w tym roku umowa z Koreą Południową
Wizualizacja jednego z projektów konkursowych na wygląd CPK (CPK, CPK)
bDJHrWRh

Spółka Centralny Port Komunikacyjny przed końcem roku planuje podpisać umowę z głównym międzynarodowym lotniskiem Korei Południowej na doradcę strategicznego CPK.

O sprawie poinformował PAP Konrad Majszyk, dyrektor Biura Komunikacji i PR w CPK. Dodał, że startujące w postępowaniu na doradcę japońskie lotnisko Narita nie złożyło odwołania.

bDJHrWRj

Pod koniec listopada pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister Marcin Horała poinformował, że Incheon International Airport jest zwycięzcą postępowania ws. doradcy strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Oferty w postępowaniu na doradcę strategicznego CPK złożyły dwa porty lotnicze: Incheon w Seulu i Narita w Tokio.

Zobacz także: Obejrzyj: Wykup gruntów pod CPK, albo wywłaszczenie. Horała tłumaczy

Szef spółki CPK Mikołaj Wild zastrzegł wówczas, że jeżeli po drodze nie wydarzy się procedura odwoławcza do Krajowej Izby Odwoławczej, to powinno się to skończyć finalizacją umowy, która powinna być podpisana w najbliższych tygodniach.

bDJHrWRp

- Przedstawiciele konkurencyjnego, japońskiego lotniska Narita z Tokio mieli czas do piątku, 4 grudnia, żeby odwołać się od decyzji komisji przetargowej. Odwołanie nie wpłynęło, a to oznacza, że spółka może – po dokonaniu niezbędnych formalności – zawrzeć umowę z Incheonem - dodał Konrad Majszyk.

Jak podkreślił, deklaracja ze strony spółki jest w tej sprawie jednoznaczna. - Przed końcem roku planujemy podpisać umowę z zarządca lotniska Incheon w Seulu. To bardzo dobra wiadomość dla procesu przygotowań do budowy CPK - powiedział.

Przypomniał, że umowa zostanie zawarta na trzy lata. Jej koszt to 3,5 mln euro.

- Dzięki umowie z Incheon mamy na pokładzie doświadczonego doradcę, który w przeszłości zaprojektował i zbudował nowoczesne lotnisko, a potrafi nim zarządzać tak, żeby działało sprawnie i w normalnych warunkach, czyli poza przejściowym etapem COVID-19, zarabiało duże pieniądze - podkreślił.

bDJHrWRq

Incheon, główne międzynarodowe lotnisko Korei Południowej, zostało otwarte w 2001 r. Decyzja o budowie została podjęta po Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 r. w związku z niewystarczającą przepustowością lotniska Gimpo. W ubiegłym roku Incheon obsłużyło 71 mln pasażerów.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu na obszarze ok. 3 000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJHrWRK
Źródło:
KOMENTARZE
(21)
Qaz
3 miesiące temu
Po co nam CPK przecież jest lotnisko w Berlinie. Po co nam stocznie przecież są w Niemczech. To myślenie parobka, nie gospodarza.
Obywatel obie...
3 miesiące temu
Kurcze, dziwi mnie, że mało kto rozumie, jak mocno poprawi się polska gospodarka dzięki CPK. Każdy narzeka na PIS ale akurat ten ruch jest genialny
Niemcy i Bryt...
3 miesiące temu
to najlepsi fachowcy na świecie___To najlepsi z najlepszych na wszystkich nowoczesnych budowach świata .. Warto zapłacić drożej ,, będzie bez poprawek ..
bDJHrWRL
Pan Demon
3 miesiące temu
Jesteście Państwo pewni, że nie chodziło o Koreę Północną?
Promil
3 miesiące temu
Wyjdziemy na tym jak z wasaczem i eureko i PZU, miliardy stracone, ale ten kraj z mchu i paproci jest bogaty. ....W głupotę
...
Następna strona