Notowania

Budowa obwodnicy Częstochowy wzdłuż A1. Resort sypnie kasą?

GDDKiA była zmuszona zerwać kontrakty z włoską firmą na budowę obwodnicy Częstochowy wzdłuż autostrady A1. Dlatego będzie wniosek o dofinansowanie na co najmniej 150 mln zł - informuje RMF FM.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
GDDKiA liczy na pieniądze z resortu infrastruktury na dokończenie budowy A1 na wysokości Częstochowy (Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)

Będzie wniosek o dofinansowanie budowy autostrady A1 kwotą co najmniej 150 milionów złotych - ustaliło RMF FM. To pokłosie zerwanych kontraktów z konsorcjum firm z Salini Polska w roli lidera. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wielokrotnie wzywała generalnego wykonawcę do powrotu na budowę i prowadzenia robót zgodnie z kontraktem, to się jednak nie stało. Salini domagała się więcej pieniędzy, powołując się na wzrost cen i kosztów pracy.

Ostatecznie wykonawca zszedł z budowy, a GDDKiA zerwała umowę. Problem pozostał, trasę trzeba dokończyć, a propozycje z przetargu znacznie przekraczają budżet GDDKiA. Najtańsza z nich opiewa na 434 mln zł, z kolei Dyrekcja ma zaledwie 290 mln.

Z ustaleń RMF FM wynika jednak, że pieniądze na dofinansowanie ma wyłożyć ministerstwo infrastruktury, o co wnioskować będzie GDDKiA. Z resortu nie ma jednoznaczego potwierdzenia, że pieniądze się znajdą. Można jednak przypuszcać, że tak będzie. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapewniał wcześniej, że chce, by trasa była przejezdna do końca roku.

To, że trasę uda się wykonać jeszcze w tym roku, jest jednak wątpliwe. Zostało jeszcze dużo do zrobienia, a prace stoją od kilku tygodni.

Obejrzyj: Duże opóźnienia w budowie kluczowych dróg w Polsce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: drogi, budowa dróg, gddkia, ministerstwo infrastrukruktury, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-06-2019

al capiowłosi to zawsze partacze, a u nas to Energopol...

18-06-2019

KarolA gdzie opłata paliwowa, którą koncerny miały wziąć na siebie ?!

18-06-2019

kotśNo to co chłopaki w sejmie. To może jaki podatek dodatkowy. Może o powietrza autostradowego.

Rozwiń komentarze (10)