Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budowlany boom w Polsce. Nie tylko deweloperka, Polacy masowo stawiają domy

99
Podziel się:

Dane z pierwszej połowy 2019 r. wskazują, że Polacy bardzo chętnie rozpoczynali budowę domów. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jaka część naszych rodaków woli własne "cztery kąty" od mieszkania w bloku.

Polska w budowie. I tej deweloperskiej, i prywatnej
Polska w budowie. I tej deweloperskiej, i prywatnej (PAP, Maciej Kulczycki)

Warto zdawać sobie sprawę, że budowlany boom w Polsce dotyczy nie tylko sektora deweloperskiego. Sporo budują także inwestorzy indywidualni (prywatni). Pod względem liczby rozpoczętych domów jednorodzinnych, bieżący rok prawdopodobnie będzie lepszy niż poprzedni. Duże zainteresowanie naszych rodaków zamieszkaniem we własnym domu jest elementem długookresowego trendu.

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili zaprezentować ciekawe dane Eurostatu, które potwierdzają, że przez ostatnie 10 lat wzrósł odsetek Polaków mieszkających w domach jednorodzinnych. Interesujące wydaje się także porównanie popularności domów jednorodzinnych w Polsce oraz innych krajach Starego Kontynentu.

Polacy to jedna z najbardziej "udomowionych" nacji …

Każdy kraj Europy posiada swoją specyfikę pod względem preferencji mieszkaniowych obywateli. Potwierdzają to dane Europejskiego Urzędu Statystycznego widoczne na poniższym wykresie. Te informacje Eurostatu prezentują udział mieszkańców 30 krajów Europy, którzy w 2017 r. zasiedlali samodzielny dom, bliźniak lub segment, lokal mieszkalny albo inną nieruchomość mieszkaniową.

Zobacz także: Obejrzyj: Rośnie rynek gier wideo, rośnie Totalizator Sportowy. Jaka jest przyszłość gamingu w Polsce?

Po sprawdzeniu danych dotyczących Polski okazało się, że w 2017 r. udział naszych rodaków zasiedlających samodzielne domy (50,5 proc.) był znacznie wyższy od średniej z wszystkich analizowanych krajów (40 proc.). Jeszcze większą popularnością takie domy jednorodzinne ciszą się w: Chorwacji (70,7 proc.), Danii (54,1 proc.), Norwegii (58,5 proc.), Rumunii (64,7 proc.), Słowenii (65,2 proc.) oraz na Węgrzech (63,8 proc.). Na drugim biegunie ulokowały się takie kraje jak Malta, Hiszpania oraz Holandia, gdzie samodzielny dom zasiedla odpowiednio 5,3 proc., 12,3 proc. i 17 proc. mieszkańców.

Mimo wysokiego udziału samodzielnych domów w zasobie mieszkaniowym, Polska cechuje się też stosunkowo dużą popularnością lokali mieszkalnych. Udział Polaków zasiedlających "M" (43,7 proc.) był w 2017 r. nawet nieco wyższy od średniej z 30 państw Europy (40,6 proc.). W naszym kraju popularne nie są natomiast bliźniaki oraz segmenty (zajmowane przez 5,7 proc. Polaków). To stanowi zupełne przeciwieństwo Wielkiej Brytanii, Holandii oraz Irlandii. Ponad 50 proc. mieszkańców tych krajów użytkuje domy połączone bocznymi ścianami (zobacz poniższy wykres).

Budowa domów pod metropoliami ma duże znaczenie

W ramach europejskiego porównania, eksperci RynekPierwotny.pl uwzględnili dane Eurostatu z 2017 r. Wynika to z faktu, że ubiegłoroczne statystyki nie są jeszcze dostępne dla wszystkich porównywanych krajów. Eurostat opublikował już takie najbardziej aktualne dane dotyczące Polski. Zostały one zaprezentowane w poniższej tabeli. Zestawienie przygotowane przez ekspertów portalu RynekPierwotny.pl uwzględnia również sytuację z 2008 r. Dzięki temu można sprawdzić, jak zmieniła się popularność różnych typów nieruchomości mieszkaniowych na terenie dużych polskich miast, mniejszych miast i przedmieść oraz wsi.

Dane Europejskiego Urzędu Statystycznego wskazują, że przez 10 lat (2008 r. - 2018 r.) ogólny udział Polaków zasiedlających samodzielne domy wzrósł z 46 proc. do 50,1 proc. Dodatnie zmiany dotyczące popularności domów jednorodzinnych były widoczne na terenie mniejszych miast i przedmieść oraz wsi. Opisywana sytuacja na pewno miała związek z budową wielu domów jednorodzinnych w sąsiedztwie największych miast (np. Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania oraz Gdańska).

Swojej popularności względem 2008 r. nie zmieniły natomiast bliźniaki oraz segmenty (zobacz poniższa tabela). O wiele ciekawsza sytuacja dotyczyła lokali mieszkalnych. Udział naszych rodaków zajmujących mieszkania spadł bowiem z 48,2 proc. (2008 r.) do 44 (2018 r.). Taka ujemna zmiana może pogłębiać się w kolejnych latach, bo widoczne jest zjawisko polegające na wyprowadzce zamożniejszych osób do podmiejskich gmin.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
rynekpierwotny.pl
KOMENTARZE
(99)
bvc
4 lata temu
no na pewno dom lepszy ladny,a nie rudera,rozpadajaca się,bo dom domowi nie rowny jeden jest nowy elegancki ,a drugi rudera wyleniała,do zamieszkania nie nadajaca się,i wtedy w blokach lepsze zycie i wygodniejsze,i tansze
bully
4 lata temu
jeśli ktoś ma działkę to jasne że postawi na niej dom
Marta
4 lata temu
Ja mam dom i jestem happy
Realny
4 lata temu
Polacy są też jednym z najbardziej zadłużonych narodów w Europie. Ponad połowa, nie posiada oszczędności, pozwalających utrzymać się przez 3 miesiące bez pracy. Mają za to długi. A prosperity w gospodarce już się kończy. Nadchodzi bezrobocie...a długi trzeba będzie spłacić.
Rysiek
4 lata temu
Pol 57 co ty wiesz baranie co postawoc a ogrodzenie kostla co ty wiesz o zyciu
...
Następna strona